Tuja smaragd

Tuja smaragd: Najobľúbenejšia odroda tuje v našich záhradách

Redakcia - 25. februára 2023 - 1394. zobrazení

Záhradkári a milovníci okrasných drevín majú na výber viacero druhov tují, ktorými si môžu skrášliť svoj exteriér. Najobľúbenejšou z odrôd pestovaných u nás je dlhodobo tuja smaragd. Elegantný stromček stredne vysokého vzrastu si získal srdcia pestovateľov svojím vzhľadom, nízkymi nárokmi aj praktickým úžitkom.

Popularita tují ako okrasných drevín do záhrady

Tuje majú v našich končinách dlhoročnú pestovateľskú tradíciu. Do stredoeurópskych záhrad, parkov a iných exteriérov sa dostali zo zámoria. Pôvodným domovom vždyzelených drevín je Severná Amerika, kde sú dodnes označované ako „stromy života“. Tento prívlastok si získali práve vďaka celoročne zelenému vzhľadu, ktorým oživujú vonkajšie plochy celý rok vrátane zimy. Vďaka svojmu neopadavému charakteru vnášajúcemu do záhrad život počas celých 12 mesiacov roka sa ujali aj u nás, kde patria medzi najviac pestované okrasné dreviny. Obľuba tují začala rásť ešte rýchlejšie po tom, čo prichádzali nové kultivary prispôsobené na domáce pestovanie jednotlivých odrôd v záhradách pri domoch.

Tuja smaragd je najobľúbenejšia spomedzi viacerých odrôd tují

V súčasnosti sa najväčšiemu záujmu zo strany pestovateľov tešia 3 až 4 odrody, ktoré sú známe svojou nenáročnosťou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam. Patrí k nim aj tuja smaragd, ktorá je považovaná za najobľúbenejšiu zo všetkých odrôd tují pestovaných v našich záhradách. Obrovskej popularite sa teší aj kvôli atraktívnemu vzhľadu a dobrej odolnosti voči chladnému počasiu. Ďalším plusom je jej stredne vysoký vzrast vhodný do menších aj väčších záhrad, v ktorých vynikne ako samostatne stojaci solitér aj ako súčasť početnejšej skupinovej výsadby.

Vzhľad tuje smaragd a jej najtypickejšie znaky

  • Dospelý kultivar dorastá do výšky okolo 4 až 5 metrov.
  • Šírka stromčeka dosahuje okolo 80 až 100 centimetrov.
  • Tuja smaragd má kužeľovitý tvar, na vrchole sa zužuje.
  • Strom má mierne štíhly vzrast s kompaktným porastom.
  • Tuju zdobí husto rastúce ihličie v sýtozelenom sfarbení.
  • Zelené ihličie neopadáva, vyznačuje sa jemnou arómou.
Tuja smaragd v kvetináči

Tuja smaragd ako solitér aj súčasť živého plota

Možností, kde a ako pestovať tuju smaragd, je viacero. Flexibilná a veľmi dobre prispôsobivá odroda sa uplatní ako solitér, ktorý má vzbudzovať pozornosť a byť estetickým stredobodom celej záhrady. Posadená môže byť v jej strede aj v okrajovej časti. Stačí jej vytvoriť optimálne podmienky, aby mohla prosperovať. Ak jej doprajeme požadovanú starostlivosť, uplatní sa aj ako súčasť živého plota. Práve táto odroda sa pri výsadbe živých plotov z tují využíva najviac. Môže za to jej štíhly vzrast, hustý kompaktný porast a odolnosť voči chladu, ktorá udržiava živý plot pekný a zelený počas celého roka.

Tuja smaragd sa môže pestovať aj v kvetináčoch

Najobľúbenejšia odroda tuje si splní svoju okrasnú funkciu aj pri pestovaní v kvetináči alebo v inej nádobe. Výsadba do kvetináča ju predurčuje na pestovanie na balkóne alebo na terase, kde bude rásť ako samostatne stojaci solitér. Na rozdiel od pestovania vonku na záhrade bude vyžadovať častejšie strihanie, ktorým sa pravidelne skráti jej výška, aby nepresahovala vonku z balkóna či terasy. Okrem častejšieho strihu nepotrebuje žiadnu starostlivosť navyše. Nároky na pôdu, polohu či teplotu sú pri pestovaní tuje smaragd v kvetináči úplne rovnaké.

V akých podmienkach sa pestuje tuja smaragd?

Aký typ pôdy vyžaduje tuja smaragd?

Tuje nie sú náročné, no na kvalitnú pôdu si potrpia. Najlepšie sa cítia v mierne kyslej alebo neutrálnej piesočnatej zemine s pH od 3,5 do 5,5. Substrát musí byť dobre priepustný a prevzdušnený, zároveň mierne zvlhčený. Pre zdravý rast dreviny je úplne nevhodná ťažká ílovitá zemina.

Kam umiestniť tuju smaragd?

Aj keď táto odroda nepatrí medzi najsvetlomilnejšie dreviny, umiestnenie na priamom slnku jej vôbec neprekáža. Prosperovať bude aj na miestach v polotieni, kam preniká rozptýlené slnečné svetlo. Nevadí jej ani prievan či silný vietor, takže sadiť ju môžeme aj na otvorených priestranstvách na náveternej strane záhrady. Úplný tieň jej neškodí, no výrazne spomaľuje jej rast.

Akú teplotu potrebuje tuja smaragd?

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sú tuje u nás také obľúbené, je ich odolnosť voči chladu. Platí to aj v prípade tuje smaragd, ktorá sa vyznačuje pomerne vysokou mrazuvzdornosťou. Drevina zvláda oba teplotné extrémy. Okrem silnejších mrazov bez väčších problémov znesie aj letné horúčavy. Vtedy stačí skrátiť intervaly zálievky, aby pokračovala v rýchlom raste a udržiavala si svieže zelené sfarbenie.

Kedy sadiť tuju smaragd?

Výber vhodného termínu výsadby závisí od toho, kde a ako bude tuja pestovaná. Ak ju sadíme priamo do pôdy vonku na záhrade, najvhodnejším obdobím je jar alebo jeseň. Platí to aj pri výsadbe živých plotov z tují, pri ktorých je potrebné dodržať minimálne 40 až 70-centimetrové rozostupy medzi jednotlivými stromčekmi. Ak chceme tuju pestovať v kvetináči, vhodným obdobím na výsadbu je celá vegetačná sezóna od jari zhruba do polovice jesene.

Starostlivosť o tuju smaragd po výsadbe

Ako často polievať tuju smaragd?

Mladá tuja potrebuje počas prvých týždňov po výsadbe väčšie množstvo vlahy. Polievať ju môžeme raz za 3 až 5 dní, vždy primeraným množstvom vody, aby sa korene nepremočili. Po 4 až 6 týždňoch postačí polievanie raz za týždeň. Častejšiu zálievku jej doprajeme iba v lete, kedy vonkajšie teploty stúpajú nad 25 °C. Polievať môžeme dažďovou vodou alebo vodou z vodovodu. Tú je vhodné nechať niekoľko dní odstáť.

Ako často hnojiť tuju smaragd?

Tuje v koreňovom bale sa počas úvodných 4 až 6 týždňov hnojiť nemusia. Neskôr pristúpime k hnojeniu v 4 alebo 5-týždňových intervaloch, ktoré ukončíme na konci vegetačnej sezóny. Vhodným hnojivom je granulát alebo tekutý prípravok, ktorý aplikujeme jednoducho formou bežnej zálievky. Počas jesene môžeme použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Ako často vyžaduje tuja smaragd strihanie?

Intenzita strihania závisí od miesta a účelu pestovania tují. Najčastejšie sa strihajú solitéry pestované v kvetináčoch, pri ktorých je účelom strihu skrátenie dĺžky stromčeka. Tuja smaragd totiž dokáže vyrásť každý rok až o 50 centimetrov. Častejší strih podstupujú aj tuje pestované vo forme živých plotov. V tomto prípade ide hlavne o tvarovací rez. Strih sa odporúča vykonať na jar alebo začiatkom jesene.

Ako sa tuja smaragd rozmnožuje?

Množenie tuje smaragd je rýchle a jednoduché. K jeho zvládnutiu nám postačí 10-centimetrový odrezok zo zdravej časti dreviny. Spodnú časť odrezku, ktorú umiestnime do navlhčeného substrátu, zbavíme ihličia v dĺžke 2 centimetre nad touto časťou. Odrezok necháme v pôde a za občasného polievania mu poskytneme čas a priestor, aby sa pevne zakorenil.

Choroby tuje smaragd a prevencia pred nimi

Dobrá odolnosť nie je zárukou, že tuja nebude čeliť rôznym ochoreniam. Napriek vynikajúcej vitalite ju ohrozujú plesne, ktorým sa darí najmä na prelome zimy a jari. Dôležité je udržiavať primeranú mieru vlahy a na vybrané časti dreviny občas aplikovať fungicídny postrek. Rôzne ochranné prostriedky sú účinné aj proti voškám, lykokazu či štítničke. Pozor aj na fytoftorovú hnilobu koreňa, ktorú odhalíme podľa postupného sčernenia kmeňa.

Koleus: Pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Viete, ako správne pestovať koleus? Akú starostlivosť potrebuje koleus po výsadbe? Aké sú ideálne spôsoby na rozmnožovanie koleusu?

Coleus

Rada na záver

Výhonky mladej tuje smaragd obsahujú látku známu ako thujon. Ide o toxín, ktorého prítomnosť na pokožke a v sliznici môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Pri manipulácii s drevinou odporúčame používať okuliare a rukavice.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články