Možno si to neuvedomujete, no v posteli strávime približne tretinu našich životov. Preto by sme jej výber nemali podceniť. Kde, ak nie pri nej, máme priestor pre naplnenie všetkých našich predstáv a požiadaviek? Aby sme sa pri výbere nepopálili, treba si ujasniť niekoľko základných pravidiel. Kvalitný spánok je totiž základným predpokladom pre úspešný štart do každého dňa.
Posteľ by mala byť klenotom spálne
Posteľ je dušou a najdôležitejšou zložkou každej spálne. Nejde len o kus nábytku, jej výber by tak nemal byť podriadený len dizajnu ale aj kvalite a funkčnosti. Doprajte si dostatočný komfort, za ktorým stoja jej správne rozmery, vhodný matrac či rošt ale aj funkcie, ktoré vám dokáže splniť. Skvelou voľbou sú postele od slovenských výrobcov, kde sa viete spoľahnúť na kvalitu materiálu predsa len o čosi viac. A v neposlednom rade myslíte na to, že toto určite nie je záležitosť, pri ktorej sa oplatí šetriť. Kvalitná posteľ s vami strávi podstatnú časť vášho života.
Rozmer postele
Rozmery postele sú jeden z najdôležitejších faktorov pri ich výbere. Možno vás prekvapí, aké široké možnosti sú pri tejto problematike k dispozícii. Myslieť ale treba aj na ponechanie si dostatočného priestoru pre potrebný nábytok či nočné stolíky. Nebavíme sa však len o ich šírke a dĺžke, dôležitá je aj výška. Štandardné rozmery sú 160 x 200 cm a 180 x 200 cm (najpredávanejšie rozmery). A práve menší rozmer sa hodí do menších spální. Ak si však doprajete dostatok pohodlia a nechcete sa počas spánku obmedzovať, zvoľte väčšiu šírku.
Špecifické rozmery sú skôr doménou postelí na mieru. Hlavne v bytovkách resp. extrémne malých spálňach môžu byť problémom aj tie štandardné. Omnoho častejšie však ľudia siahnu po väčších rozmeroch, napríklad 200 x 200 cm. Osobitnou skupinou zákazníkov sú tí, ktorých limituje výška a pri tých typických im neostáva dostatok miesta na nohy.
Čo sa týka výšky, tu rozhoduje hlavne vaša postava. Pri nižšom vzraste myslite na to, aby ste bez problémom pri sedení dosiahli nohami na zem. Opačným extrémom je, ak vysoké osoby vstávajú takmer zo zeme. Odborníci hlavne zo zdravotného hľadiska odporúčajú výšku medzi 45 až 55 cm. Seniorom môžeme dopriať aj o 10 cm viac. Máme pre vás aj tip na rýchly a jednoduchý spôsob kontroly správnej výšky. Po sadnutí si na posteľ by malo vaše koleno pri plnom postavení chodidla na zem zvierať približne pravý uhol. Vyššie postele sú vhodné pre spomenutých seniorov, ľudí trápiacich sa s pohybovým aparátom, ženy vo vyššom stupni tehotenstva či osoby s vysokým krvným tlakom.
Výber roštu a matracu
Ideálnu posteľ dosiahneme aj výberom správneho matraca a roštu. Ich voľba sa ale navzájom ovplyvňuje. Zo začiatku si treba uvedomiť, čo sa bude nachádzať pod nim. Pri latových roštoch, teda pevnom podklade pravdepodobne z masívneho dreva, budú vhodnejšie pružinové matrace. Tieto rošty sú totiž neprispôsobivé. Penový matrac volíme skôr pri jemu kopírovateľných lamelových roštoch, čo im dodá dlhšiu životnosť. Pri tvrdosti ide ale o individuálnu záležitosť. Univerzálny matrac na trhu budete asi hľadať ťažko. Tu sa musíte zamyslieť nad individuálnymi potrebami osoby a faktormi ako pohlavie, poloha spánku alebo hmotnosť človeka. Nie je vôbec nezvyčajné, že manželskú posteľ vybavíme dvoma rozlične tvrdými matracmi.
Tvrdý matrac
Poskytne chrbtici dostatočnú podporu, no treba si dávať pozor na menšiu prispôsobivosť. Problémom pri oblastiach s vyššími tlakovými zaťaženiami môže predísť správne odpruženie. Ak zvyknete spať na bruchu alebo chrbte, mohli by ste byť s ním spokojný.
Mäkký matrac
Skvelá prispôsobivosť. Túto formulku pri ňom počúvame najčastejšie. Je totiž schopný vhodne rozložiť tlakové body, čo je ideálne pri spánku na boku. Pohltí tlak vznikajúci v oblasti bokov a ramien. Pri spánku na bruchu a chrbte môže zvýšiť riziko nadmerného zakrivenia chrbtice.
Stredne mäkký a stredne tvrdý matrac
Ak hľadáte matrac, ktorý sa vášmu telu prispôsobí čo najideálnejšie, ste na správnom mieste. Zníženie tlakových bodov nedovolí telu zaboriť sa do matraca až tak, aby to bolo nepohodlné či dokonca zdravotne nebezpečné. Opora chrbtice je optimálna, čo je dobré aj pre osoby, ktoré v noci menia počas spánku polohy. Ak v rámci páru uvažujete nad spoločným matracom, mali by ste zacieliť práve na tento typ.
V rámci poťahov máme tiež viacero možností. Túto záležitosť riešia najmä osoby so špecifickými zdravotnými problémami. Na výber máte termoregulačný, antialergický matrac, blahodárny s výživovými látkami či absorbujúci pot.
A ako postupovať vzhľadom na pružiny alebo penu? Väčšina zákazníkov v našich končinách siahne po penovom matrace. Pružinové prevedenia sú však už v dnešnej dobe kvalitatívne dostatočne konkurenčné. Dokonca ho môžeme označiť aj za pružnejší, oceníte aj vhodné pérovanie. Pri pene sa medzi plusmi spomína variabilnosť či lepšie „dýchanie“ pri hrubších prevedeniach.
Aké ďalšie funkcie môže mať posteľ?
Postele môžu disponovať viacerými zaujímavými funkciami. Tie využívame pri bežnom spánku, relaxovaní v bdelom stave ale aj pri rôznych zdravotných či iných problémoch. Na ktoré teda pri výbere postele myslieť?
Ako vybrať matrac?
Viete, ako vybrať matrac? Na aké kritéria by ste sa pri výbere matraca mali zamerať? Aké typy matracov poznáme? Najlepším typom matraca je…
Moderné postele od slovenského výrobcu
V Drevone, ako už môžete pochopiť z názvu, sa snažíme zákazníkom ponúkať postele, pri ktorých tvorí základ drevo. Ako slovenský výrobca dbáme na požiadavky slovenského zákazníka. Kvalitný materiál a skvelé dizajnové prevedenie, to sú len jedny z našich hlavných zbraní na trhu so všetkými typmi postelí. Navštívte náš web a presvedčte sa, že aj na Slovensku dokážeme vyrobiť naozaj krásne, no hlavne kvalitné a plne funkčné postele pre zdravý a kvalitný spánok do každej spálne.
Zdroj obrázkov: Shutterstock.com