Krb v izbe

Vykurovacia sezóna štartuje! Riešením môže byť krb…

Redakcia - 28. septembra 2019 - 5786. zobrazení

Horúcim letným dňom sme už zakývali na rozlúčku a pre zmenu si užijeme jesenné obdobie. S jeho príchodom nás čaká aj nová vykurovacia sezóna, počas ktorej si teplo doma môžete zabezpečiť aj vlastnými silami, napríklad vďaka krbu.

Vykurovacia sezóna pomaly začína…

Vykurovaciu sezónu začínajú mnohí z nás viacerými otázkami. Často hľadáme odpovede, ako kúriť čo najefektívnejšie alebo ako si zaistíme dostatok tepla za čo najmenej peňazí. Niektorí na tieto otázky odpovedajú celkom jasne a v rámci viacerých možností nezabudnú spomenúť krb, ktorý je súčasťou mnohých domácností.

Krb, ktorý nepotrebuje komín!

Chceli by ste zažiť atmosféru skutočného ohňa aj v paneláku? Riešením sú biokrby. Aké druhy biokrbov poznáme a ktoré sú tie najlepšie?

Krb, ktorý nepotrebuje komín!

Krb ako hlavný vykurovací zdroj

Vykurovanie krbom prináša isté výhody, ku ktorým sa však dostanete len v prípade splnenia všetkých potrebných krokov. Tie platia obzvlášť v prípade požiadavky využívať krb ako hlavný vykurovací zdroj. Práve to je najčastejšou otázkou záujemcov o krb, na ktorú však neexistuje jednoznačná odpoveď.

Moderný krb červený - vykurovacia sezóna

Krbom sa totiž nedá vykúriť úplne celý objekt, no krb môže byť zodpovedný za väčšinu tepla v domácnosti. Najprv však treba zohľadniť všetky vlastnosti stavby a vybrať ten správny model krbu.

Zopár rád pred kúpou alebo zhotovením krbu:

  • nezabudnite na výpočet tepelného príkonu domu
  • podľa daného príkonu vyberte ten najvhodnejší model
  • inštaláciu nechajte zásadne na odborníka (kachliara)
  • dôraz klaďte na presklenie krbu, odporúčame dvojité presklenie
  • podľa legislatívy by krb nemal byť jediným zdrojom tepla v domácnosti

Výber správneho krbu

Dosiahnutie optimálnej „tepelnej pohody“ závisí vždy od výberu vykurovacieho telesa a inak to nie je ani pri krboch. Predajcovia ponúkajú niekoľko typov produktov, no my vám odporúčame vybrať si niektorý z dvoch najlepších a najkvalitnejších modelov.

Stará pec - vykurovacia sezóna
  • Akumulačný – Práve tento typ krbu vám dokáže poslúžiť ako nezávislý vykurovací zdroj. Vyrába sa tak, aby zvládol vykurovať celý dom, no v praxi to nie je možné. Pracuje na báze sálania tepla do miestnosti, čím vzniká predpoklad jeho lepšieho rozptýlenia po priestore.
  • Teplovodný – Jeho schopnosť vykúriť priestor je o niečo menšia a neodporúča sa používať ako hlavný vykurovací zdroj. Populárnymi ich, ale robí ich jednoduchý spôsob výstavby a schopnosť rýchlo vyhriať miestnosť.

Možnosť vykurovať krbom je už dlho predmetom viacerých úvah, a kým jedni si toto riešenie pochvaľujú, iní sú proti. Najlepšie to, ale vedia samotní majitelia domácností, ktorí krb využívajú a vedia tak zhodnotiť, čo im tento spôsob vykurovania prináša.

Ako však vidíme, tieto alternatívy majú svoje pozitíva, ale aj negatíva. Napriek niektorým nedokonalostiam však krby dokážu zabezpečiť potrebné teplo v danom objekte, resp. interiéri.

Text: Róbert Bosák    Zdroj foto: Travertin.sk

  • Kategórie

Podobné články