Vietor

Permakultúrna záhrada VII. – Vzduch v záhrade

Redakcia - 26. júla 2020 - 6165. zobrazení

Ako zmapovať vzduch v záhrade?

  • Aké prúdenie vzduchu prevláda počas roka na vašom pozemku – pokojný vánok alebo nespútaný vietor?
  • Aká je priemerná teplota najteplejšieho a najchladnejšieho mesiaca v danej lokalite?
Steblá trávy

Aké prúdenie vzduchu prevláda počas roka na vašom pozemku?

Odpoveď na prvú otázku získate buď samotným pozorovaním alebo si opäť prizvete na pomoc zhovorčivého suseda. Základom je vypozorovať najčastejší smer a intenzitu vetra na vašom pozemku. Prúdenie chladného vzduchu zo severu a severozápadu znižuje tzv. pocitovú teplotu a ak sa jedná o intenzívne prúdenie, môže vám teplý vzduch z pozemku neustále odnášať. To môže mať okrem samotného nepríjemného pocitu pri pobyte v záhrade dopad aj na kvalitu úrody. Dokonca vám to môže spôsobovať aj energetické straty v domácnosti.

Permakultúrna záhrada VI. – Pôda v záhrade

Veľmi podobným termínom, ako je pôdny typ, je tzv. pôdny druh. Ten vám, na rozdiel od pôdneho typu, pojednáva o obsahu jednotlivých…

Pôda s rastlinkou

Ak ste pri pozorovaní zistili, že váš pozemok má skutočne náveternú polohu, je potrebné toto prúdenie spomaliť, resp. odkloniť. V tomto prípade je naozaj potrebné uprednostniť „menšie zlo“ pred žiadnym, nakoľko snaha o úplné odfiltrovanie tohto elementu býva kontraproduktívna. Namiesto masívnych zábran z pevných, plošných materiálov zvoľte výsadbu prírodného vetrolamu.

Reklama PR články

Vetrolam by mal pozostávať aspoň z troch radov drevín, kedy prostrednú líniu tvoria stromy a okrajové línie kry. S jeho hustotou by ste to však nemali preháňať. Dôležitá je jeho polopriepustnosť a tiež tvar, pri ktorom dávate pred rovnými líniami prednosť prirodzeným krivkám.

Vietor

Aká je priemerná teplota najteplejšieho a najchladnejšieho mesiaca v danej lokalite?

S druhou otázkou si už poradíte aj v teple domova, prípadne knižnice. Klimatologické údaje konkrétnych lokalít je možné vyhľadať na internete, prípadne v odborných publikáciách. Podľa získaných údajov si viete rýchlo vytvoriť predstavu o sortimente rastlín, ktoré je vhodné v daných podmienkach pestovať, ale tiež počítať s rôznymi možnými scenármi v súvislosti s extrémnymi teplotami v lete či zime.

Môže to byť rozhodujúci faktor v prípade, že premýšľate nad zriadením skleníka, rovnako sa však viete zorientovať aj v režijných nákladoch na vykurovanie domácnosti či zavlažovanie záhrady. Skrátka, poznať klimatické podmienky lokality je v súvislosti s permakultúrnym hospodárením kľúčové.

Autor textu: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články