Úvery zo stavebných sporiteľní

Za a proti úverov zo stavebných sporiteľní

Redakcia - 24. septembra 2020 - 4091. zobrazení

Boj o akvizíciu klientov medzi bankami a stavebnými sporiteľňami pokračuje. Aj keď objem poskytnutých hypoték je niekoľkonásobne väčší ako pri stavebných úveroch, tie napriek viacerým mínusom ponúkajú pár výhod, pre ktoré si žiadatelia tieto úvery berú.

Po rekordne rastúcom záujme o hypotéky z posledných dvoch rokov sa dopyt po stavebných úveroch citeľne znížil. Napriek tomu sú stavebné sporiteľne stále oslovované žiadateľmi, ktorí chcú financovať svoje bývanie čo najvýhodnejšie. No nie každému sa tieto produkty hodia, čo môžeme zistiť práve porovnaním ich plusov a mínusov.

Peniaze

Úvery zo stavebných sporiteľní a ich plusy

Nie je potrebné dokladovať príjem a účel

Za najväčšiu výhodu stavebných úverov sa považuje možnosť získať ho bez predkladania dokladov. Nakoľko klient je sporiteľni známy vďaka uzatvoreniu sporenia, nie je potrebné dodatočne preverovať jeho bonitu.

Bez poplatkov za mimoriadne splátky

Ak sa pri splácaní rozhodneme pre mimoriadne splátky, nečakajú nás za to žiadne „sankcie“. Aj poplatok za poskytnutie samotného úveru patrí k nižším.

Ako, kde a za koľko vybaviť list vlastníctva?

Viete, ako, kde a za koľko vybaviť list vlastníctva? Čo znamená majetková podstata a ťarchy? Je lepšie vybaviť list vlastníctva online?

Ako vybaviť list vlastníctva

Garancia fixnej úrokovej sadzby celý čas

Je jedno, koľko budeme úver splácať, úrok máme stále rovnaký. To však nemusí byť výhodou v porovnaní s hypotékami, kde sa kvôli meniacej fixácii môžu sadzby aj znižovať, nielen rásť.

Zákonný nárok na poskytnutie úveru

Pokiaľ splníme ako sporiteľ podmienky, stavebná sporiteľňa nám žiadosť odmietnuť nemôže. Právo získať úver je totiž na rozdiel od hypoték stanovené zákonom, takže možnosť získať peniaze majú aj žiadatelia po 60-tke.

Úvery zo stavebných sporiteľní

Úvery zo stavebných sporiteľní a ich mínusy

Je potrebné byť sporiteľom aspoň 2 roky

Vyššie spomínaná výhoda získania úveru bez dokladovania príjmov je z iného uhla pohľadu mínusom. Klientom totiž neschvália úver, ak nemajú v stavebnej sporiteľni aspoň 2 roky uzatvorené stavebné sporenie.

Úrokové sadzby sú vyššie ako u hypoték

Čo sa týka úrokových sadzieb, stavebné úvery v súčasnosti nemôžu konkurovať hypotékam. V istých prípadoch sú vyššie až o dva percentá.

Limit maximálnej výšky úveru

Pre niektorých žiadateľov býva problémom aj maximálny limit výšky úveru. Kúpa drahšej nehnuteľnosti výlučne z jeho zdrojov je tak dosť nereálna.

Úvery zo stavebných sporiteľní

Ak sa nám podmienky stavebných úverov zdajú ideálne k financovaniu našej nehnuteľnosti, stačí splniť niekoľko požadovaných kritérií a úver máme vo vrecku. Ostatní sa musia obrátiť na banku alebo iné možnosti financovania, s ktorými sa im podarí zohnať peniaze na svoje vysnívané bývanie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články