Listnatý živý plot

Živý plot: Aké dreviny vybrať a ako sa oň starať?

Redakcia - 9. mája 2021 - 5470. zobrazení

Mnohí majitelia domov nedajú na živý plot dopustiť. Kým niektorí ho využívajú len ako skrášlenie záhrady, pre iných je plnohodnotnou náhradou za klasický plot z kovu, dreva či betónu, ktorý si okrem estetickej funkcie plní aj tú praktickú.

Splnenie praktickej aj estetickej úlohy, ktorú od živého plota očakávame, závisí od viacerých faktorov. Tie súvisia hlavne s výberom vhodných drevín, ktoré prispôsobíte charakteru vášho exteriéru. Dôležitá bude aj poloha a odstupy jednotlivých stromov pri ich vysádzaní, ktoré sa podpíšu na vzhľade celého plota. Pre jeho pekný estetický vzhľad a čo najdlhšiu trvácnosť je kľúčová aj následná starostlivosť.

Akú funkciu plní živý plot z drevín?

Okrasnú aj praktickú funkciu si pri správnej starostlivosti splní každý živý plot. Pri plotoch z drevín vás však čaká niekoľko výhod navyše. Takýto plot neslúži len na skrášlenie okolia domu. Majiteľom prináša aj ďalšie užitočné benefity vedúce k pohodlnejšiemu bývaniu.

Skrášľuje exteriér

Živý zelený vzhľad skrášli každý pozemok. Obzvlášť v prípade, keď na vznik plota použijete celoročne zelené dreviny, ktoré vám zaistia, že živý plot bude elegantný aj počas zimy.

Zaisťuje súkromie

Práve vysoké živé ploty z drevín sa dokážu postarať aj o súkromie. Ak ich vysadíte v tesnej blízkosti, plot vytvorí súvislú zelenú bariéru, cez ktorú nebude vidno na pozemok a už vôbec nie do domu.

Bariéra proti hluku

Vysoký živý plot poslúži aj ako účinná bariéra proti hluku. Ocenia ho najmä majitelia domov postavených na rušnejších uliciach v blízkosti frekventovaných ciest.

Pohlcuje škodliviny

Plot vysadený z drevín nepohlcuje iba hluk. Ako hustá a vysoká stena dokáže zachytávať aj prach alebo škodliviny v ovzduší. Zároveň je bohatým zdrojom kyslíka, čím prispieva k zdravšiemu prostrediu na záhrade.

Živý plot z tují

Kde sa hodia živé ploty zo stromov?

Hustý a vysoký živý plot z drevín nie je vhodný do každého exteriéru. Na jeho vysádzanie je potrebný najmä väčší pozemok. Plot zo živých stromov, prípadne z nejakých vyšších druhov kríkov, totiž vynikne hlavne, keď je dlhší. V prípade väčšieho pozemku sa bude môcť dvíhať aj do výšky. Vyššie ploty sa často používajú aj na viditeľné oddelenie pozemku. Vhodné sú aj na pozemkoch v blízkosti lesa, kde hrozia návštevy divých zvierat. Ako bariéra proti hluku či prachu sa ich výsadba odporúča aj v blízkosti dielní alebo výrobných hál.

Podľa čoho vybrať vhodné stromy?

Vzhľad a typ plota

Vzhľad plota zohrá kľúčovú úlohu bez ohľadu na to, či bude primárnou funkciou skrášlenie exteriéru alebo praktické využitie. Pri výbere drevín zohľadnite, či chcete mať živý plot zelený počas celého roka alebo oceníte premenlivý vzhľad listnatých drevín aj za cenu toho, že v zime budú opadávať.

Požadovaná výška

Kým niektoré dreviny dorastajú do výšky 2-3 metrov, iné môžu vyrásť až na úroveň strechy domu. Pred výberom si overte, aký potenciál rastu majú konkrétne druhy drevín. Pri vyšších stromoch myslite aj na tieň, ktorý môže byť v prípade pestovania plodín na záhrade prekážkou.

Praktická funkcia

Ak chcete živý plot využívať ako zelenú stenu a na záhrade nepestujete žiadne plodiny závislé od dostatku slnečného sveta, vyššie dreviny budú pre vás ako stvorené. V takom prípade sa odporúčajú druhy, ktoré sú schopné rásť do výšky aj do šírky a v priebehu rastu im nebude prekážať tesná blízkosť stromov vysadených vedľa seba.

Nároky na opateru

Dôležitým faktorom pri výbere je aj náročnosť jednotlivých stromov. Okrem zálievky či hnojenia budú vyžadovať aj pravidelné zastrihávanie. Niektoré druhy ho potrebujú častejšie, iné menej. Výber by tak mal závisieť od nárokov na starostlivosť o živý plot a vašej ochote venovať sa jeho zdravému rastu.

Listnaté alebo ihličnaté dreviny?

Pri každom z uvedených faktorov, podľa ktorých vyberať dreviny na živý plot, sa rozhodujte aj na základe voľby medzi listnatými a ihličnatými stromami. Druhy z oboch skupín majú svoje plusy aj mínusy. O niečo viac vyhľadávané sú ihličnaté dreviny, ktoré ponúkajú zelený vzhľad počas celého roka a vo väčšine prípadov sa vyznačujú aj nižšími nárokmi na opateru. Z listnatých druhov sa výber orientuje skôr na kríky dorastajúce do 2 metrov ako na vysoké a divoko rozkonárené stromy, ktoré v zime opadávajú.

Vyskúšajte rýchlorastúci živý plot

Živý plot nebude na rozdiel od toho kovového či betónového „hotový“ hneď. Svoju funkciu si naplno začne plniť až po nejakom čase, keď zvolené dreviny dosiahnu istú výšku a šírku. O to viac je pri výbere drevín vhodné vsadiť na rýchlorastúci živý plot, ktorý vám bude slúžiť čo najskôr. Druhov, ktoré spĺňajú atribúty takéhoto plota s rýchlym rastom, je niekoľko. Mnohé z nich sa vyznačujú pekným vzhľadom, vysokou odolnosťou a skvelým praktickým úžitkom.

Ihličnaté dreviny na rýchlorastúci živý plot

Tuja

Najobľúbenejší strom na živé ploty, nielen na tie rýchlorastúce, zdobí milióny záhrad po celom svete. Okrem toho, že dokáže rásť rýchlejšie ako väčšina ihličnanov, sa vyznačuje skvelou odolnosťou. Obľúbená je najmä tuja západná, ktorá patrí medzi nižšie, no o to krajšie a viac vhodné do živého plota.

Cypruštek

Medzi tujou a cypruštekom sú len malé rozdiely v rýchlosti rastu aj v nárokoch na starostlivosť. Navyše, dreviny sa aj trochu podobajú. Niektoré cyprušteky však majú ihličie ozdobené žltým alebo modrastým odtieňom, ktorý im dodáva ešte krajší vzhľad. Záhradkári oceňujú aj ich skvelú tvarovateľnosť pri strihaní živého plota.

Tis

Medzi rýchlorastúcimi ihličnanmi nechýba ani tis, ktorý je obľúbený pre svoj špecifický vzhľad ihličia. Podobne ako cypruštek je skvele tvarovateľný, najlepšie do kužeľovitého alebo pyramídového tvaru. Problémom pre vysádzanie do živého plota je však slabšia odolnosť voči silným mrazom, kvôli čomu nie je veľmi vhodný do chladnejších a vyššie položených oblastí.

Borievka

Nielen rýchlorastúci, ale hlavne dlhotrvácny ihličnan vydrží aj v najnáročnejších podmienkach, v ktorých sa dokáže dožiť niekoľko desiatok rokov. Majiteľov exteriérov očarí svetlozeleným až modrastým ihličím, uprostred ktorého sa koncom leta môžu objaviť farebné plody. Do živých plotov sa vysádzajú trpasličie druhy aj druhy dorastajúce do 10 metrov.

Živý plot z tují - kedy strihať tuje

Listnaté dreviny na rýchlorastúci živý plot

Vavrínovec lekársky

Napriek druhovému názvu „lekársky“ je tento 1 až 1,5-metrový krík mierne jedovatý. To ale nie je prekážkou, aby sa sadil ako rýchlorastúci živý plot. Obľúbený je pre väčšie voskové listy, ktoré sa z diaľky trochu lesknú. Okrasnú funkciu si plní aj v čase kvitnutia, kedy sa nielenže trochu sfarbí, ale šíri aj prenikavú jemnú arómu.

Krušpán

Ak bude rýchlorastúci živý plot tvoriť krušpán vždyzelený, môžete sa spoľahnúť na jeho elegantný vzhľad počas celého roka. Navyše, tento druh sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou voči vetru a mrazom, čo pomáha jeho životnosti. Pripravte sa však na pravidelné zastrihávanie, inak vám veľmi rýchlo vyrastie do výšky 4 až 5 metrov.

Červienka

V našich končinách stále málo pestovaný ker je skvelou voľbou do živého plota z listnatých drevín, resp. kríkov. Väčšina druhov je celoročne zelená, niektoré v zime opadnú len sčasti. Červienka má elegantné listy, ktoré v závislosti od ročného obdobia menia odtieň, čo robí živý plot pestrým a premenlivým.

Listnatý živý plot

Starostlivosť o živý plot závisí od druhu

Či vsadíte na rýchlorastúci živý plot alebo si vyberiete pomalšie druhy, peknému a zdravému rastu budete musieť pomôcť pravidelnou starostlivosťou. Tú potrebuje každý živý plot, aj keď miera opatery sa v závislosti od druhov mení. Základné kroky ako polievanie, strihanie či prípadné hnojenie na vás ale čakajú bez ohľadu na druh. Rozdiely spočívajú akurát v období výsadby, v intervaloch polievania a hnojenia či v spôsobe zastrihávania.

Kedy strihať tuje? + 4 základné princípy strihania tují

Kedy strihať tuje? Na čo by ste mali myslieť pred striahním tují? V článku nájdete 4 hlavné princípy strihania tují… Ako strihať tuje?

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Základná starostlivosť o každý živý plot

Výsadba

Pri vysádzaní platí, že vzdialenosť medzi jednotlivými stromčekmi má dosahovať od 20 do 50 cm. Ak by ste sadili druhy, ktoré sa dosť rozpínajú do šírky, zvoľte o niečo väčšie odstupy. Dôležitý je aj správny čas výsadby. Kríky a listnaté stromy sa vysádzajú vždy na jar, ihličnany v priebehu jesene.

Zálievka

Polievať živý plot stačí raz za pár týždňov, aj to iba v prípade dlhodobého sucha. Množstvo vody a intervaly zálievky však závisia od konkrétneho druhu. Viac vody potrebujú tie listnaté. V zime zálievku úplne vynechajte. Sneh a vyššia vlhkosť vzduchu je pre dreviny dostatočným zdrojom vlahy.

Hnojenie

Aj intervaly hnojenia závisia od konkrétneho druhu, z akého je vybraný živý plot vysadený. Na častejšie hnojenie sa pripravte hlavne pri listnatých kríkoch, ktoré budú vďaka hnojivu rásť pomerne rýchlejšie. Z ihličnanov ocení hnojenie aspoň dvakrát za rok cypruštek. Trochu výživného hnojiva neublíži ani tuji.

Strihanie

Bez pravidelného strihania sa nezaobíde žiadny živý plot. Aj keď niektoré druhy nepotrebujú častý zostrih, aspoň raz za rok sa mu nevyhnete. Zastrihávanie však plní viac ako len úlohu ozdravného rezu. Formovanie jednotlivých stromčekov do rôznych tvarov od gúľ až po pyramídy sa zároveň stará o pekne upravený estetický vzhľad celého exteriéru.

Strihanie živého plotu

TIP na záver

Živý plot nemusíte vysádzať len z jedného druhu, obzvlášť v prípade využitia listnatých drevín. Kombinovať môžete rôzne druhy, ktoré sa postarajú o pestrú zelenú stenu, ktorá bude v priebehu roka rozkvitať v rôznych farbách.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články