Zimná záhrada

Aká zimná záhrada splní okrasnú aj praktickú funkciu?

Redakcia - 17. októbra 2019 - 2827. zobrazení

Pripomína skleník, no jej úloha je trochu iná. Slúži záhradkárom, no spoločnosť môže robiť aj majiteľom rodinných domov, ktorí až tak veľmi záhradkárčeniu nefandia. Reč je o zimnej záhrade, ktorá nám umožní byť v kontakte s prírodou a s obľúbeným hobby aj počas zimy.

S kratšími dňami a nižšími teplotami sa náš záhradkársky život začína presúvať do interiérov. V nich si nachádza stabilné miesto práve prostredníctvom zimných záhrad. Tie sa môžu stať súčasťou každého domu, stačí disponovať vhodným priestorom a dať si námahu sa o takúto záhradku starať. Potom už nič nebude brániť tomu, aby plnila praktickú aj estetickú funkciu.

Dom so zimnou záhradou

Čo je zimná záhrada a aká je jej úloha?

Aj keď každá zimná záhrada môže mať iný tvar, vzhľad a veľkosť, všetky disponujú takmer totožným konštrukčným prevedením. Samotná konštrukcia sa priamo napája na fasádu domu, pričom je buď čiastočne alebo celá zasklená. Majitelia si ju zvyknú zriadiť vo voľnej izbe, na terase, ktorá sa zasklí, alebo si kvôli nej spravia menšiu prístavbu.

Ani v úlohe, ktorú má zimná záhrada plniť, nie sú žiadne rozdiely. Priestor sa využíva hlavne kvôli estetickej funkcii, v rámci ktorej môžeme spolunažívať s prírodou aj počas zimy. Popri okrasnej funkcii nám zimná záhrada poslúži aj ako presvetlená oddychová zóna. Samozrejme, že vášniví záhradkári ju radi využijú aj na pestovanie zeleniny alebo exotického ovocia.

Prístavba zimná záhrada

Trápi vás škaredý a tvrdý trávnik?

Trápi vás škaredý a tvrdý trávnik? Viete, prečo je tomu tak a ako si s tým poradiť? Ak máte škaredý a tvrdý trávnik pravdepodobne vás…

Trápi vás škaredý a tvrdý trávnik?

Ako na zriadenie zimnej záhrady

  • Dobrá poloha – Zimná záhrada sa nedá zriadiť kdekoľvek. Kvôli presklenej konštrukcii vyžaduje špeciálnu polohu v okrajovej časti domu. Ideálne bude, ak sa zriadi na tej strane, kde dopadá najviac slnečného svetla.
  • Správny tvar – Zlý tvar zimnej záhrady môže spôsobiť viacero problémov. Plusom bude tvar, ktorý vhodne zapadne do celého objektu a umožní dostatok priestoru a presvetlenia. Pozor na príliš veľké zimné záhrady. Tie si vyžadujú aktívnu spoluprácu so statikom. Odborníci varujú aj pred zbytočnými výklenkami v jej priestoroch, ktoré brzdia prirodzenú cirkuláciu vzduchu.
  • Optimálny sklon strechy – Od tvaru a polohy zimnej záhrady často závisí aj sklon strechy. Za optimálny sa považuje aspoň 20-stupňový sklon, obzvlášť pri presklených strechách. Vďaka nemu môžu slnečné lúče v zime dopadať kolmo na zimnú záhradu a tým ju príjemne vyhriať. Zároveň sa tým vyrieši problém s dažďovou vodou, ktorá tak prirodzene stečie zo strechy. To platí najmä pri záhradách s ešte vyšším sklonom, no ten zas nemusí vyzerať esteticky dobre.
  • Vhodný typ zasklenia – Výber zasklenia neovplyvní len celkovú tepelnú priepustnosť. Napr. trojsklo by mohlo preťažiť nosné profily a tým ohroziť celú konštrukciu. Polykarbonát sa zas rýchlo nahrieva, čo by v celoročne využívaných zimných záhradách neprospievalo vegetácii. Vhodnou voľbou je tak dvojsklo alebo tzv. bezpečnostné sklo so šírkou do 26-28 cm.
  • Kvalitné nosné profily – Zasklenie si splní svoju úlohu, ak je zasadené do vhodných profilov.Najviac sa využívajú PVC profily, ktoré zvládajú aj vyššiu nosnosť. Kvôli peknému vzhľadu sa siaha aj po drevených profiloch, no tie vyžadujú zvýšenú údržbu. V zimnej záhrade je totiž vždy vlhšia vlhkosť, čo na drevo nepôsobí dobre.
Kvalitné nosné profily

Ako dopriať zimnej záhrade dobré podmienky?

  • Podlahové vykurovanie – Systém vykurovania je pre vhodné podmienky v zimnej záhrade kľúčový. Práve podlahové vykurovanie sa postará o rovnomerné sálanie tepla do priestoru. Lacnejšou alternatívou sú podlahové konvektory nainštalované popri zasklených plochách. Ich využitie má význam aj kvôli schopnosti brániť roseniu na okolitých sklách, ku ktorému zvykne kvôli vyššej vlhkosti v zimných záhradách dochádzať bežne.
  • Vetrací smart systém – V zimnej záhrade by mali aspoň pätinu celkovej plochy tvoriť prvky na vetranie, teda dvere a okná, najlepšie tie výklopné. Ak sa ich ovládanie zároveň napojí na inteligentný systém riadenia, ktorého súčasťou bude napr. vlhkomer a teplomer, potom bude vetranie nastavené v pravidelných časových intervaloch, čím sa v danom priestore zabezpečia optimálne podmienky.
  • Inštalácia tieniacich prvkov – Kým pri polykarbonátových zaskleniach nie sú tieniace prvky potrebné, pri klasických sklených výplniach sa ich využitie určite odporúča. Rolety či žalúzie by nemali chýbať hlavnej v hornej časti zasklenia, a to z vnútornej strany. Ich montážou sa ale nič nepokazí ani pri zimných záhradách so spomínaným polykarbonátovým zasklením.
Zimná záhrada

Zimná záhrada na mieru

Nároky na zimnú záhradu, ktorá má zapadnúť do priestoru, poskytnúť optimálne podmienky a stať sa komfortnou zónou s praktickým využitím, sú v každom dome iné. Pri jej zriadení sa tak treba držať individuálnych požiadaviek daného majiteľa a jeho bývania. To často umožní zimná záhrada na mieru, pri ktorej návrhu sa kladie dôraz na jej zladenie s daným priestorom.

V súčasnosti pôsobí na trhu mnoho firiem, ktoré sa venujú práve takýmto návrhom na mieru. Síce to stojí o niečo viac, no výsledkom je komfortná a bezpečná zimná záhrada schopná šetriť energiou a poskytnúť vegetácii čo najlepšie podmienky pre jej zdravý rast.

Rodinný dom a zimná záhrada

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Zimná záhrada vyžaduje osobité poistenie? Za účelom poistenia majetku alebo nehnuteľnosti tak upozornite agenta na to, že máte v dome zriadený aj takýto priestor. Ten následne posúdi možnosti poistenia a zahrnie túto skutočnosť do zmluvy.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články