Ako pripraviť záhradné jazierko na zimu

Ako pripraviť záhradné jazierko na zimu

Redakcia - 21. októbra 2016 - 6156. zobrazení

Príjemné posedenia pri záhradnom jazierku si budeme musieť pár mesiacov odpustiť. Život pod hladinou vody totiž čaká zimný spánok a našou úlohou je spraviť všetko pre správnu prípravu jazierka na dlhé a studené dni.

Nie je to len trávnik, stromy a rastliny v skleníku, ktoré pred príchodom zimných mesiacov vyžadujú  dôkladnú starostlivosť. Postarať sa musíme aj o jazierko, v ktorom takisto pulzuje život a ten je potrebné chrániť pred nevľúdnym počasím. A práve aktuálne obdobie je vhodné na zazimovanie, vďaka ktorému zvládnu jeho obyvatelia zimu bez väčších problémov.

rybník

Prípravy začneme dôkladnou očistou

Pred vyčíňaním jesene jazierko neochránime, no správnou starostlivosťou mu pomôžeme zvládnuť situáciu a pripraviť ho na zimu. Opadané lístie, nahromadený kal a šírenie rias po hladine sú bežným problémom, ktorý vyriešime dôkladným vyčistením hladiny aj dna.

lekná

Citlivé rastliny uskladníme v interiéri

Nie každý záhradkár má v jazierku rastliny schopné odolať mrazom. Isté druhy lekna, pálky alebo stolístkov potrebujú teplejšie podmienky, takže odporúčame ich presadiť a umiestniť niekde v interiéri alebo do skleníka. Možnosťou je vykopať na dne jazierka hlbšiu jamu, ktorá pomôže rastlinám k lepšiemu zakoreneniu a tým aj väčšej odolnosti voči chladu.

lekno

Pri poklese teplôt premiestnime techniku

Ak sa teploty začnú blížiť k nule, mali by sme sa poponáhľať s premiestnením technických zariadení. Filtrácia by nám totiž rýchlo vypovedala službu, nakoľko nie je prispôsobená na prácu v zime.

Jazierko prikryjeme kvalitnou sieťkou

Dôležitou úlohou je záverečné prikrytie celého jazierka, vďaka čomu zabránime hromadeniu nečistôt pod hladinou. Použiť môžeme sieťku, ktorú kúpime v predajniach so záhradkárskymi potrebami. Je totiž kvalitnejšia ako fólia, nepoškodí ju husté sneženie a dovolí obyvateľom jazierka prirodzene „dýchať.“

water

Zvládnutím správnej jesennej údržby spravíme veľký krok k tomu, aby život v jazierku prežil celú zimu. Týmito krokmi však starostlivosť nekončí a niekoľko úloh nás čaká aj v zime. Až ich splnením doprajeme rastlinstvu aj rybám žijúcim pod vodou ideálne podmienky pre život, za čo sa nám na jar odplatia nádherným divadlom harmonického súžitia v prírode.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články