Záhradné jazierko

Ako pripraviť záhradné jazierko na zimu?

Redakcia - 29. októbra 2019 - 9011. zobrazení

Príjemné posedenia pri záhradnom jazierku si budete musieť na pár mesiacov odpustiť. Život pod hladinou vody totiž čoskoro čaká zimný spánok a vašou úlohou je spraviť všetko pre správnu prípravu záhradného jazierka na dlhé a studené dni.

Záhradné jazierko a jeho príprava na zimu

Nie je to len trávnik, stromy a rastliny v záhrade, ktoré pred príchodom zimných mesiacov vyžadujú dôkladnú starostlivosť. Postarať sa musíte aj o záhradné jazierko, v ktorom takisto pulzuje život a ten je potrebné chrániť pred nevľúdnym počasím. A práve aktuálne obdobie je vhodné na zazimovanie, vďaka ktorému zvládnu „obyvatelia“ jazierka zimu bez väčších problémov.

Vodopád vytvorený spoločnosťou Travertín

Prípravy začneme dôkladnou očistou

Pred vyčíňaním jesene záhradné jazierko neochránite, no správnou starostlivosťou mu pomôžete zvládnuť situáciu a pripraviť ho na zimu. Opadané lístie, nahromadený kal a šírenie rias po hladine sú bežným problémom, ktorý vyriešite dôkladným vyčistením hladiny, ale aj dna.

Záhradné jazierko - lekná

Náš TIP na kvalitné jazierkové vysávače

Jazierkový vysávač

Odsávač bahna

Odsávač kalov

Marimex Florida - príprava bazénu na leto
Hodnotenie

Cena: od 114.00 €

Bestway Steel Pro - príprava bazénu na leto
Hodnotenie

Cena: od 114.00 €

Bestway Steel Rattan - príprava bazénu na leto
Hodnotenie

Cena: od 359.00 €

Citlivé rastliny uskladníme v interiéri

Nie každý záhradkár má v jazierku rastliny schopné odolať mrazom. Isté druhy ako sú lekná, pálky alebo stolístky potrebujú teplejšie podmienky, takže vám ich odporúčame presadiť a umiestniť niekde v interiéri alebo do skleníka. Možnosťou je vykopať na dne jazierka hlbšiu jamu, ktorá pomôže rastlinám k lepšiemu zakoreneniu a tým aj väčšej odolnosti voči chladu.

Lekno

Pri poklese teplôt premiestnite techniku

Ak sa teploty začnú blížiť k nule, mali by ste sa poponáhľať s premiestnením technických zariadení. Filtrácia by vám totiž rýchlo vypovedala službu, nakoľko nie je prispôsobená na fungovanie v zime.

Aká zimná záhrada splní okrasnú aj praktickú funkciu?

Kde by mala byť zimná záhrada situovaná? Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri jej zriaďovaný? Aký by mal byť optimálny sklon strechy?

Aká zimná záhrada splní okrasnú aj praktickú funkciu?

Záhradné jazierko prikryte kvalitnou sieťkou

Dôležitou úlohou je záverečné prikrytie celého jazierka, vďaka čomu zabránite hromadeniu nečistôt pod hladinou. Použiť môžete sieťku, ktorú kúpite v predajniach so záhradkárskymi potrebami. Je totiž kvalitnejšia ako fólia, nepoškodí ju husté sneženie a dovolí obyvateľom jazierka prirodzene „dýchať“.

Záhradné jazierko

Zvládnutím správnej jesennej údržby spravíte prvý veľký krok k tomu, aby život v jazierku fungoval počas celej zimy. Týmito krokmi však starostlivosť nekončí a niekoľko úloh na vás čaká aj v zime. Až po ich splnení doprajete rastlinstvu a živočístvu žijúcemu pod vodnou hladinou ideálne podmienky pre život. Výsledkom bude nádherné divadlo harmonického súžitia v prírode, ktoré vás čaký už na jar.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články