Ako sa zbaviť holubov

5 osvedčených spôsobov, ako sa zbaviť holubov

Redakcia - 23. januára 2021 - 3693. zobrazení

Dobrý sluha, ale zlý pán. Staré známe príslovie sa dá uplatniť pri rôznych okolnostiach. Výnimkou nie je ani spolunažívanie s holubmi. Ich prítomnosť v blízkosti našich obydlí síce prináša istý úžitok, no ak im prenecháme veľa priestoru, môže sa nám to vypomstiť.

Holuby patri medzi typické mestské vtáky, ktorým spolunažívanie s ľuďmi nijako neprekáža. Viaceré z nich sa dokonca do ľudských obydlí tlačia. Výsledkom toho je pobyt na strechách, prípadne nálety na terasu či rovno na balkón. V takýchto prípadoch sa z nich stávajú neželaní hostia, proti ktorým je potrebné okamžite zakročiť.

Aké riziká prináša prítomnosť holubov?

Trus v obydlí

Napriek elegancii, aká holuby zdobí, sa tento druh vtákov nemôže pochváliť čistotou. Na miestach, kde sa zdržiavajú, po nich ostáva obrovské množstvo trusu. Často padá na balkón, na parapety okien a na dvor v okolí domu.

Šírenie chorôb

Holubí trus nie je iba estetickou prekážkou. Problémom sa stáva tiež kvôli možným infekciám, ktoré sa z neho šíria, mnohé z nich aj vzduchom. Obzvlášť ohrozené sú domácnosti, kde žijú psy alebo mačky, ktoré môžu tento trus skonzumovať.

Rušivé zvuky

Niektorí majitelia domácností by hľadali spôsoby, ako sa zbaviť holubov, aj v prípade, ak by nemali problémy s trusom a šírením chorôb. Len samotná prítomnosť týchto vtákov môže byť značným rušivým vplyvom. Holuby sú totiž schopné celý deň hrkútať a tým vyrušovať obyvateľov.

Holuby

Ako sa zbaviť holubov bez ich likvidácie?

Trus, šírenie chorôb a neutíchajúce hrkútanie sa dá eliminovať niekoľkými spôsobmi, no nie všetky sú považované za účinné a celkom vhodné riešenie. Kontroverzné reakcie vzbudzuje najmä používanie jedov, ktorých cieľom je holuby združené na streche alebo kdekoľvek inde v okolí domu úplne zlikvidovať. Nielen ochranári, ale aj ornitológovia a odborníci na biológiu však vyzývajú k „etickejším“ praktikám, ktoré majú často aj z hľadiska dlhodobej prevencie pred príchodom ďalších jedincov omnoho vyšší účinok.

5 účinných metód, ako sa zbaviť holubov

1. Ochranné siete

Využívanie ochranných sietí proti vtáctvu na balkónoch prináša takmer 100 % účinok. Plusom je, že nie sú drahé a ich montáž zvládne každý. Na výber sú dokonca až dva typy sietí, a to v rozličných veľkostiach prispôsobených miestu, kde budú umiestnené. Pri využití obidvoch z nich je ale potrebné počítať s tým, že holuby sa môžu pri náletoch do ochrannej siete zapliesť.

2. Odpudivý tmel

Osvedčeným a cenovo dostupným spôsobom, ako sa zbaviť holubov, je aj špeciálny tmel na odpudzovanie vtáctva. Ten sa predáva vo forme spreja, ktorým sa miesta ich častého výskytu nastriekajú. Prípravok má dosť vysoké účinky aj bez toho, aby sa do neho pridávali rôzne zdraviu škodlivé látky. Jeho použitie tak neohrozuje ani ľudí, ani holubov.

3. Zvukový plašič

Veľmi dobrý efekt má aj zvukový plašič, ktorý splní svoju úlohu nielen pri holuboch, ale aj pri iných druhoch vtáctva. Zariadenie funguje na báze prehrávania zvukov imitujúcich dravcov, ktoré chytajú holuby. Niektoré modely sú dokonca vybavené pomocným ultrazvukom, ktorý zvyšuje efekt celého systému.

4. Elektronický plašič

Výrobcovia zariadení na odplašenie holubov nevsádzajú iba na zvuk imitujúci dravcov. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť holubov, sú účinné elektronické systémy. Tie fungujú na báze slabých elektrických výbojov, ktoré holuba zasiahnu po každom kontakte so šnúrami pripojenými na elektronické zariadenie. Impulzy ale nie sú nebezpečné. Holubovi neublížia, iba ho odplašia a znemožnia mu vrátiť sa.

5. Ochranné hroty

K osvedčeným tipom, ako sa zbaviť holubov, patrí aj montáž kovových hrotov. Ide o sústavu niekoľkých špicatých tyčí, ktoré sa umiestňujú na zábradlia, rímsy alebo na okraje striech. Jednotlivé hroty sú vlastne zábranou, ktorá má brániť holubom zdržiavať sa na daných miestach. Holuby sú však prefíkané a často túto zábranu dokážu obísť.

Kovové hroty - ako sa zbaviť holubov

Málo účinné spôsoby na odplašenie holubov

Kým vyššie uvedené metódy vykazujú veľmi priaznivé výsledky, v zozname možností, ako sa zbaviť holubov, sú aj ďalšie spôsoby, ktoré však fungujú skôr výnimočne. Napriek tomu stoja za pozornosť. Ich aplikácia totiž nie je časovo ani finančne náročná.

Rozvešané CD

CD nosiče sa na odplašenie holubov používajú už dlhé roky. Majitelia bytov a domov takýto spôsob skúšajú kvôli údajnému odrazu slnečných lúčov od povrchu CD, ktorý má holubov odplašiť. Tie ale na rozdiel od iných vtákov na tento odraz veľmi nereagujú a vo väčšine prípadov na strechy, terasy a balkóny prilietavajú aj tak.

Makety dravcov

V snahe zbaviť sa holubov si niektorí majitelia na strechy a balkóny lepia makety rôznych dravcov. Takéto riešenie ale takisto prináša efekt iba v niektorých prípadoch. Problémom týchto imitácií je, že sa vôbec nehýbu, čo holuby veľmi rýchlo spozorujú. Účinné by tak boli skôr v prípadoch, ak by sme ich neustále premiestňovali, prípadne ich zavesili tak, aby sa mohli voľne pohojdávať.

Ako vyhubiť osy a sršne bez rizika uštipnutia?

Viete, ako vyhubiť osy a sršne bez rizika uštipnutia? Aké spôsoby sú tie najefektívnejšie? Sú umelé hniezda účinným riešením? Osy a sršne…

Osy - ako vyhubiť osy a sršne

Čo ak tipy, ako sa zbaviť holubov, nefungujú

Ak by nefungovali nielen uvedené neúčinné spôsoby, ale aj tie z pätice osvedčených metód, potom na rad prichádza profesionálna pomoc. Tá sa spája s profesionálnym odchytom vtákov. Odchytené holuby sú následne vypustené ďaleko od miesta výskytu, čo bráni ich návratu do pôvodného prostredia. Pri využití takejto služby je však potrebné počítať s pomerne vyššími finančnými nákladmi ako pri ktoromkoľvek z vyššie uvedených spôsobov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články