Ako si vybrať zavlažovací systém do záhrady?

Ako si vybrať zavlažovací systém do záhrady?

Redakcia - 16. septembra 2015 - 4377. zobrazení

Súčasťou každého rodinného domu, či chaty býva aj záhrada. Či už ide o úžitkovú časť, v ktorej máme nasadené vybrané druhy zeleniny a ovocia alebo o rekreačnú časť s veľkým trávnikom či okrasnými druhmi rastlín, treba ju polievať.

Pokiaľ máme malú záhradku, postačí nám krhla, či hadica. Ak je ale výmera pozemku väčšia, výborným pomocníkom je práve vhodný zavlažovací systém. Pri voľbe toho správneho druhu zohľadňujeme niekoľko hľadísk, jednak výmeru pozemku, spôsob zavlažovania a samozrejme aj cenu. Výber zavlažovacieho systému môže byť pre laika náročnou úlohou. Preto, aby to bola pre vás malina vám prinášame pár tipov, načo si pri výbere dávať pozor.

rush-780856_640

Prečo vlastne investovať do závlahového systému?

Pretože odstráni zdĺhavú prácu pri ručnom polievaní zelene. Taktiež umožňuje presné dávkovanie vody pre jednotlivé typy zelene (trávnik, skalku, výsadby) v ideálnom čase a s minimálnymi stratami vody (menšie straty spôsobené vyparovaním sú večer a v noci).

zahrady-jazera

Poznáme 2 základné typy systémov na zavlažovanie:

  • Rotačné – vhodné na zavlažovanie väčších plôch. Výhodou je, že dosah a uhol dostreku možno nastavovať ako práve potrebujeme, veľký rádius (polomer dostreku) dosahu zavlaženia, ale nevýhodou je dlhší čas zavlažovania, vyššia nepresnosť zálievky (v porovnaní so statickými zavlažovačmi), väčšie zanášanie vody pri prúdení vetra a pri vyšších triedach aj samozrejme vyššia cena.
  • Statické – sa používajú najmä na menšie plochy. Možno ich použiť aj s nadstavcom až do výšky približne 50 cm. Výhodami tohto druhu zavlažovača sú jednoduchá konštrukcia, veľká závlahová dávka na plochu v krátkom čase (až 0,5 m3 za hodinu), jednoduché nastavenie a priaznivá cena. Za nevýhodu možno považovať malý rádius dosahu.

zavlazovaci-system

Pri výbere zavlažovacieho systému dbáme na :

  • Možnosť si zvoliť medzi plne automatickým spôsobom zavlažovania alebo plošnými postrekovačmi prepojenými vonkajšou hadicou. Automatické systémy majú výhodu, pretože obsahujú dažďové a veterné senzory, ktoré dokážu samy rozhodnúť o dĺžke a množstve závlahy.
  • Nesmieme zabúdať na správnu voľbu zdroja vody (studňa, dažďová voda) a čerpadlo, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou zavlažovacích systémov. Ak chceme, aby nám čerpadlo vydržalo dlhšie, volíme materiál antikor. Taktiež volíme správny pracovný tlak a objem prepravenej vody za jednotku času, podľa toho, čo a koľko budeme zavlažovať. Väčšina závlah optimálne pracuje pri tlaku 0,3 až 0,5 MPa.
  • Taktiež nezabúdame na správny návrh celého systému, nakoľko zavlažovacie systémy (hlavne tie plno automatizované) je potrebné zabudovať do zeme. Pozemok je preto potrebné zamerať a zaznamenať, určiť, kde bude zdroj vody, na ktorý sa systém napojí a určiť dostupný zdroj elektriny a samotné rozloženie systému po pozemku.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články