Ako správne kompostovať

Ako správne kompostovať?

Redakcia - 24. septembra 2019 - 5998. zobrazení

Kompostujete, prípadne chcete začať kompostovať? Hurá do toho! Kompostu sa totižto nie nadarmo hovorí aj zelené zlato. Pre permakultúrnych záhradkárov, a nielen pre nich, je kvalitný kompost naozaj na nezaplatenie. V dnešnom článku si povieme, prečo…

Princíp kompostovania spočíva v zhromažďovaní organického materiálu a následnom rozkladnom procese, pri ktorom vzniká humus ako zdroj živín pre ďalšie využitie v záhrade. Nie je však kompost ako kompost a kým sa naučíte správne kompostovať, nezaškodí trochu teórie.

Komposter

Náš TIP na obľúbené kompostéry

Jurhan 1600 L

Prosperplast

Keter ECO

Jurhan 1600L - ako kompostovať
Hodnotenie

Cena: od 34.95 €

Prosperplast 1200L - ako kompostovať
Hodnotenie

Cena: od 62.50 €

Keter ECO 320L - ako kompostovať
Hodnotenie

Cena: od 22.50 €

Kam umiestniť kompostovisko?

Aby kompost nevysychal, je vhodné mať kompostovisko umiestnené v tieni, ideálne pod listnatým stromom. Kompost neumiestňujte do najodľahlejších častí záhrady, situujte ho bližšie k domu, ideálne blízko kuchynského okna.

Rastlinný odpad z kuchyne tak môžete pohodlne kompostovať bez toho, aby ste ho predtým museli zhromažďovať v interiéri. Ak dodržíte správny postup a zloženie, určite sa nemusíte obávať zápachu.

Kompostovať voľne či v ohrádke?

V tomto prípade je voľba len na vás. Voľné kompostovisko sa dá jednoducho zamaskovať, napríklad vysadením tekvice, ktorej veľké listy kompost dostatočne zatienia a kvety spolu s plodmi pridajú kompostovisku estetickú hodnotu.

Kompostovisko

Ak ste sa rozhodli pre ohrádku, ideálna je drevená, s odnímateľnou prednou stenou. Existujú však rôzne materiálové varianty a ich výhody a nevýhody sa rôznia, preto si pri výbere dajte záležať a vyberte si to, čo vám bude najlepšie vyhovovať.

Čo môžete kompostovať?

Kompostovať vám odporúčame pokosenú trávu, rozdrvené konáre, lístie, zvyšky zeleniny a ovocia (primeraný podiel môžu tvoriť aj zvyšky exotického ovocia). Ďalej je to mletá káva, čaj, odumreté izbové rastliny vrátane koreňového balu (pozor na jedovaté druhy!) alebo zvyšky vlny a popol (ten však len z dreva a menšie množstvo).

Ako správne kompostovať

Čomu sa radšej vyhnúť?

Vyhnúť sa odporúčame zvyškom varených jedál, kostiam, lístiu napadnutému ochorením, burine s tendenciou invázneho šírenia, odpadom z mäsa a rýb, kostiam, kožiam, obsahu vrecúšok do vysávača, nerozdrvenému drevu alebo fekáliám.

Ako na pestovanie zeleniny na sídlisku I.

Viete, prečo je pestovanie zeleniny na sídlisku obľúbeným? Čo všetko budete potrebovať a načo by ste nemali zabudnúť? Užitočné tipy…

Ako na pestovanie zeleniny na sídlisku I.

Jednotlivé vrstvy kompostu môžete prekladať vrstvami pilín alebo novinového papiera. Kompost čas od času prevzdušňite vidlami.

Kompost

Správne založený kompost nezapácha a humus, ktorý zo správneho kompostovania vzniká by mal dokonca voňať po hubách. Tak ako? Chystáte sa investovať svoju energiu a čas do zeleného zlata?

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články