Dážď

Permakultúrna záhrada IV. – Voda v záhrade

Redakcia - 16. júla 2020 - 7334. zobrazení

Ako zmapovať vodu v záhrade?

Ak chcete zmapovať vodu v záhrade pri tvorbe permakultúrnej záhrady, mali by ste si zodpovedať tri základné otázky.

  • Preteká vašim pozemkom potok?
  • Je pozemok skôr suchý, alebo sa na niektorých miestach vyskytuje dokonca stojatá voda?
  • Aký je v danej lokalite ročný úhrn zrážok?

Preteká vašim pozemkom potok?

Mnohí majú z bývania v blízkosti vodného toku strach, iní si dokonalú záhradu bez zurčiaceho potoka ani nevedia predstaviť. S touto romantickou predstavou je však potrebné mať na zreteli aj isté práva a povinnosti, ktoré v tejto veci ukladá tzv. Zákon o vodách – Zákon č. 364/2004 Z. z..

Preštudovanie tohto zákona vlastníkom takýchto pozemkov nebude určite na škodu. Následne ešte môžete prípadné využívanie potoka na svoje účely skonzultovať s odborníkom, aby ste neohrozili bezpečnosť seba, svojho okolia a tiež nespôsobili škody na majetku sebe a svojmu okoliu.

Mokraď

Vyskytuje sa na vašom pozemku stojatá voda alebo je skôr suchý?

Ak máte na pozemku tendenciu presychania pôdy, je potrebné myslieť na zavlažovanie. Najlepšie je naučiť sa zachytávať čo najväčšie množstvo dažďovej vody, predovšetkým tej, ktorá dopadá na nepriepustný povrch, napríklad strechu domu.

Takúto vodu je dobré zachytávať cez filter a uskladňovať v zberných nádobách zakopaných v zemi, kde si voda uchová kvalitu vďaka tomu, že nebude vystavovaná prehrievaniu slnečnými lúčmi a udrží si stálu teplotu.

Takýto systém na zber dažďovej vody si môžu tí zručnejší zhotoviť sami, dajú sa však zakúpiť už aj hotové produkty. Dažďová voda je lacnejšia, než pitná a viete ju využiť tak v záhrade, ako aj v domácnosti. Možností je mnoho, oplatí sa tomu venovať pozornosť!

Permakultúrna záhrada III. – Priestor v záhrade

Pri skúmaní priestorových parametrov vašej záhrady by ste mali získať odpovede na nasledujúce otázky… Aká veľká je vaša záhrada?

Predzáhradka

Čo ak máte zamokrenú časť pozemku?

  • Vykopete tzv. odvodňovací kanál, ktorý zosústredí prebytočnú vodu a v prípade, že ho správne vyspádujete, môžete si vodu z pozemku odviesť – samozrejme tak, aby sme tým nikomu a ničomu nespôsobili škody.
  • V podmáčanej oblasti vytvoríte jazierko s vodnými a vlhkomilnými rastlinami.
Močiar

Aký je v danej lokalite ročný úhrn zrážok?

Odpoveď na tretiu otázku získate na internete, napríklad na stránkach SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav), alebo na stránkach najbližšej meteorologickej stanice. Získaný údaj porovnáte s priemerným ročným úhrnom zrážok na Slovensku z čoho sa dá pomerne dobre vyčítať, ako na tom s tými zrážkami vlastne sme.

Autor textu: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články