Osvetlenie v kúpeľni

Ako vybrať vhodné osvetlenie do kúpeľne

Reklamný článok - 30. apríla 2022 - 1570. zobrazení

Vhodné svetlo do kúpeľne je nevyhnutnosťou najmä v prípade kúpeľní bez okien. Kombinácia stropného svietidla s osvetlením blízko zrkadla je ideálna.

Väčšina kúpeľní v rodinných domoch disponuje oknami, teda prirodzeným zdrojom svetla. Ťažším orieškom bývajú panelákové kúpeľne bez okien. Tam je potrebné vyhrať sa s vhodným umiestnením osvetlenia. Svetlo do kúpeľne by malo poskytovať dostatok svetla na všetky potrebné činnosti a zároveň spĺňať bezpečnostné parametre, nakoľko v kúpeľni je mokro a vlhko.

5 tipov, ako vybrať svetlo do kúpeľne

Kladiete si otázku, aké dať svietidlo na strop a čím osvetliť zrkadlo, aby ste sa v ňom videli reálne? Máme pre vás niekoľko užitočných rád.

Preferujte neutrálne alebo studené odtiene

Neutrálne a najmä studené odtiene svetla majú tú vlastnosť, že sa podobajú prirodzenému svetlu. Sú najpraktickejším riešením do malých bytových kúpeľní, kde sa muži holia a ženy si nanášajú mejkap. Pri studenom odtieni osvetlenia sa vám nestane, že vyjdete z kúpeľne s nedokonale oholeným strniskom alebo s príliš výrazným či rozmazaným mejkapom.

Ak ste majiteľom podkrovnej kúpeľne s obrovskou vaňou, ktorú pravidelne využívate na kúpele, oceníte teplé biele odtiene evokujúce útulnosť.

Kúpeľňa v atypickom štýle

Vhodné sú bodovky alebo prisadené stropné svietidlo

Svetlo do kúpeľne môžu tvoriť bodové svetlá, prisadené stropné svietidlo, nástenné svietidlá či LED pásy. Za najideálnejší variant možno považovať kombináciu stropného svietidla a osvetlenia zrkadla. Avšak nemusíte sa striktne držať tohto pravidla. Dôležitá je svietivosť okolo 1000 lumenov, v prípade tmavších povrchov obkladu a dlažieb je potrebné intenzívnejšie svetlo, svetlejšie farby totiž svetlo lepšie odrážajú. Centrálne stropné osvetlenie zvyčajne tvorí prisadené stropné svietidlo. Alternatívou sú bodové svetlá v sadrokartónovom podhľade. Podľa noriem musí byť zdroj svetla v určitej vzdialenosti od sprchového kúta, čo môže byť problém v miniatúrnych panelákových kúpeľniach. V tom prípade sa nebojte kombinácie LED pásov so studeným svetlom a precízne prepracovaným osvetlením zrkadla.

Svetidlá v kúpeľni

Osvetlenie zrkadla je kľúčové

Ak sa vám v tomto smere nechce experimentovať, jednoducho si vyberte zrkadlo s osvetlením. V opačnom prípade sa poobzerajte po vhodnom svietidle nad zrkadlo. Jednou z možností je lampa, ďalšou nástenné svietidlá. Tie majú tú výhodu, že sa dajú umiestniť nielen nad, ale aj vedľa zrkadla.

Opäť myslite na intenzitu svetla. Ak vás bude oslňovať alebo vytvárať tiene, ľahko sa porežete pri holení alebo si nanesiete nevhodný mejkap.

Zvoľte vhodné IP krytie

Prostredie kúpeľne je mokré a vlhké. Z bezpečnostných dôvodov treba tejto skutočnosti nevyhnutne prispôsobiť voľbu svietidiel. Vždy si skontrolujte hodnotu tzv. IP krytia a umiestnenie svietidiel podľa zón.

V kúpeľni sa zvyčajne rozlišujú zóny od 0 do 3. V tretej vám postačia svietidlá bez IP krytia, v nulovej svietidlá na 12V napätie s IP67 a IP68. Čo sa týka samotného označenia IP, alebo ingress protection, ide o stupeň krytia. Je vyjadrený dvoma číslicami. Prvá z nich vyjadruje ochranu krytia pred dotykom, pevnými predmetmi či materiálmi, druhá ochranu pred vniknutím tekutín. V prípade kúpeľne je pre vás podstatné hlavne druhé číslo. Logicky platí, že čím je hodnota vyššia, tým lepšie. Do kúpeľne sú odporúčané aspoň IP44.

Nebojte sa netradičného umiestnenia osvetlenia

Osvetlenie v kúpeľni môže byť aj estetickým prvkom. Umiestnite svetielka medzi obkladačky alebo dlažbu, získate štýlové osvetlenie pre romantické večery strávené vo vani.

Ak večne niečo hľadáte aj v kúpeľni, uľahčite si to osvetlením skriniek a zásuviek.

  • Kategórie

Podobné články