Šuplík alebo skrinka s liekmi, vitamínmi, minerálmi, výživovými doplnkami… Aj u vás sa nájde niečo podobné? Domáca lekárnička by mala byť súčasťou každej domácnosti, bez ohľadu na to, či sa najradšej spoliehate na prirodzenú schopnosť organizmu uzdraviť sa alebo či preferujete okamžité riešenia v podobe medikamentóznej liečby. Keď sú príznaky zdravotného problému neznesiteľné, mať poruke bleskovú záchranu v podobe rôznych liečiv je obrovská úľava. Síce myslieť pozitívne je základom zdravia, na takéto situácie buďte pripravení vždy (aj) s funkčnou a správne zostavenou domácou lekárničkou.
Lieková armáda proti chrípke
Vedeli ste, že najlepším liekom na príznaky chrípky a prechladnutia je nekompromisný oddych? Doprajte si ho teda, ale popritom, samozrejme, môžete svoje symptómy zmierniť aj rôznymi prípravkami. Zvýšená teplota alebo horúčka je jedným z príznakov chrípky aj prechladnutia, ako aj zápalových ochorení. Lieky obsahujúce paracetamol a ibuprofén môžu byť účinné pri zmierňovaní horúčkovitých stavov spojených so zimnicou, malátnosťou a potením. Najčastejšie sa predávajú v podobe tabletiek, no pre najmenších členov rodiny budú vhodnejšie čapíky alebo tekutá forma.
Myslite na to, že s chorobou na krku na návštevu lekárne nebudete mať energiu, preto vaša domáca lekárnička by mala okrem liekov proti horúčke vždy obsahovať aj nasledovné:
Čo sa iných zdravotníckych pomôcok týka, teplomer by mal byť ďalším stálym členom domácej protichrípkovej armády. Nezabudnite na jeho správne čistenie, hlavne ak naraz sú chorí viacerí členovia vašej domácnosti. Pokiaľ si chcete zaobstarať čo najhygienickejšiu verziu tohto nástroja, navštívte internetový obchod GSklub.sk, ktorý ponúka rôzne modely bezkontaktných teplomerov.
Funkčná lekárnička celý rok
Najlepší spôsob, ako môžete bojovať proti chrípke, je prevencia. Síce dnes už je naozaj jednoduché dostať sa hocikedy a hocikde k liekom a rôznym prípravkom prakticky, ktoré zmierňujú zdravotné problémy, ale ideálne je aj tak to, ak niečo také vôbec nemusíte riešiť. Preto myslite na svoju imunitu celý rok, nezávisle od ročného obdobia alebo prítomnosti chrípkového obdobia.
Vitamíny by ste mali prijímať v prvom rade prirodzenou cestou, najmä prostredníctvom stravy alebo v prípade vitamínu D zo slnka. Životný štýl človeka 21. storočia to však nie vždy dovoľuje. Stres, rôzne trendy diéty, nekvalitný spánok – to všetko môže vyvolať v tele stav, kedy jeho správne fungovanie je potrebné „nakopnúť“ externe. Majte doma vitamíny, napríklad vitamín C, D a B12, ale užívajte ich podľa odporúčania lekára alebo lekárnika. Myslite aj na minerály, imunitu si poslníte napríklad so zinkom, ale veľmi obľúbený je aj horčík (magnézium) kvôli jeho zázračným účinkom pri nervozite alebo aj menštruačných bolestiach. No má aj iné blahodarné účinky, o týchto zaujímavostiach si môžete viac prečítať na stránke Zdravy-recept.sk.
Kde sa dá využiť tekvicový olej a aké sú jeho liečivé účinky?
Viete, aké liečivé účinky má tekvicový olej? Aké liečivé látky obsahuje tekvicový olej? Prečo je obľúbený aj v kozmetickom odvetví?
Skladujte správne
Nie je jedno, ktorý liek ako skladujete, ako samozrejme ani to, dokedy. Tie, ktoré si vyžadujú izbovú teplotu, môžete mať pokope, najlepšie v uzamykateľnej skrinke, na suchom mieste chránenom pred svetlom. Nevyberajte ich z pôvodného balenia, veď všetky tabletky sa na seba podobajú, a o pár mesiacov už nemusíte vedieť, ktorá na čo presne slúži.
Niektoré lieky by ste mali skladovať v chlade, pre tie bude ideálnym miestom, logicky, chladnička. V tej však majte jeden samostatný box ako súčasť domácej lekárničky, ktorý bude bezpečne izolovaný od potravín.
Pri prechladnutí znamenajú kvapky alebo sprej do nosa obrovskú úľavu, najmä ak vás choroba prepadne v noci a vy nájdete nejaké zabudnuté kusy v šuplíku. Možno vás teraz sklameme, ale tieto typy liečiv by ste nemali užívať, ak stáli otvorené dlhšiu dobu, možno ešte od predchádzajúcej chrípkovej sezóny.
Zdroj fotiek: freepik.com