Detská izba podľa princípov feng – šuej

Detská izba podľa princípov feng – šuej

Redakcia - 11. septembra 2019 - 6243. zobrazení

Detskou izbou rozumieme kráľovstvo našich predškolákov a žiakov základnej školy. Na rozdiel od dojčenskej izby, ktorá má predstavovať oázu pokoja, je táto skôr priestorom na bláznivé vyvádzanie, zároveň však aj na zber nových informácií a nočný odpočinok.

Detská izba podľa feng – šuej

Feng – šuej v detskej izbe…

Detská izba v sebe spája toľko funkcií, že je potrebné zariaďovať ju s dostatočnou dávkou potrebných vedomostí o tom, čo by v nej nesmelo chýbať, aby sa stala skutočným kráľovstvom šťastných detí.

Detská izba by mala byť orientovaná na východ a byť zdrojom pozitívnej, aktivizujúcej energie vychádzajúceho slnka.

Orientácia na západ môže byť čiastočne prospešnou pre hyperaktívne deti, keďže má tendenciu skôr utlmovať. Celkovo sa však pre deti považuje za menej vhodnú. Čo sa týka aktivizujúceho účinku vychádzajúceho slnka, netreba sa obávať, že dieťa bude príliš čiperné, obzvlášť v čase, keď by malo odpočívať alebo sústrediť sa.

Stačí, ak do miestnosti zakomponujete harmonizujúce prvky. Predovšetkým, je potrebné jasne vymedziť v miestnosti priestor slúžiaci na hru, učenie sa a odpočinok.

Námornícka detská izba

Kam umiestniť nábytok, ak chcete dodržať princípy feng – šuej?

Posteľ by mala byť umiestnená, rovnako ako v spálni, oproti dverám. Pokiaľ má dieťa dvere za chrbtom, cíti sa zraniteľné. Poschodové postele sú vítanými pomocníkmi malých miestností. Z hľadiska feng – šuej však nie sú vhodné ani pre dieťa spiace hore, ani pre to, ktoré spí bližšie pri zemi, nakoľko oslabujú pozitívnu energiu – čchi. Pokiaľ je to možné, oddeľujte posteľ od ostatnej časti izby na noc paravánom. Docielite tým pokojnejší spánok.

Dievčenská izba

Rovnako ako pozícia postele je dôležité situovanie kútika na učenie. Písací stôl by sa mal nachádzať blízko pri okne, nie však tak, aby pohľad dieťaťa pri učení smeroval von oknom. To by mohlo odvádzať jeho pozornosť od učenia.

Ak ste si všimli, že sa malý školák učí radšej v inej miestnosti či na posteli, miesto jeho karhania sa pokúste nájsť v miestnosti vhodnejšie miesto pre písací stôl. Je možné, že to aktuálne mu z nejakých dôvodov skrátka nevyhovuje, a preto sa dieťa ťažšie koncentruje.

Písací stôl

Čo by sa v detskej izbe nemalo nachádzať?

V detskej izbe by sa nemali nachádzať žiadne elektrospotrebiče. Určite neizolujme deti umiestnením televízora do ich izby, rovnako ani počítač nie je vhodným spoločníkom. Ak ho školáci využívajú na vzdelávanie, zvoľte radšej jeho prenosnú formu a na noc ho určite umiestnite do inej izby.

Dievčenská detská izba

Nezabudnite na princípy feng – šuej ani pri hracom kúte!

Hrací kút je priestor deťom najvlastnejší. Prispôsobte im ho tak, aby sa v ňom mohli do sýtosti zahrať a rozvíjať svoju tvorivosť. Na noc je potrebné hračky upratať a priestoru nechať voľný pre pohyb energie v miestnosti. Pozor aj na ďalšie nepotrebné veci, ktoré narúšajú pozitívne pôsobenie energií, napr., nepoužívané či poškodené hračky, vypísané perá a fixky, poškodené a malé oblečenie… tieto už nepotrebné veci by sa v detskej izbe nemali nachádzať.

Deti

Deti sú v predškolskom a školskom veku veľmi intuitívne. Rozpoznávajú pôsobenie jednotlivých farieb a tvarov. Vedia si sami zvoliť to, čo je pre nich najprirodzenejšie, a preto by sme im mali ponechať slobodu rozhodovania pri výbere zariadenia svojej izby.

Detská izba vo vintage štýle

Ako by mala vyzerať detská izba vo vintage štýle? Aké doplnky by mala obsahovať detská izba vo vintage štýle? Viac tipov a rád v článku…

Detská izba vo vintage štýle

Nezabúdajme, že deti potrebujú svoje súkromie a pred vstupom do ich kráľovstva zaklopte. Okrem iného im dáte aj dobrý vzor, ktorý si osvoja aj oni pred vstupom do vašej spálne, čo nejedni rodičia iste ocenia.

Chlapčenská izba - feng - šuej

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj/foto: Restoration Hardware

  • Kategórie

Podobné články