Bývanie v meste

Dedina alebo mesto? Bývanie v pokoji prírody alebo v centre diania

Redakcia - 24. marca 2024 - 437. zobrazení

Ako si vybrať miesto na život? Veľké pozemky v prírode s vidinou veľkého domu môžu byť lákavé pre jedných, a vybudovaná infraštruktúra s ruchom dopravy pre druhých. Bývanie na dedine alebo v meste prichádza s ústupkami, ale aj výhodami. Preto ak ste v etape života, kedy sa môžete slobodne rozhodnúť pre jedno alebo druhé, mali by ste všetky dobre zvážiť.

Bývanie na dedine

Výhody

Predstavujete si vo svojej budúcnosti veľkú rodinu? Ak je vašou odpoveďou áno, veľké pozemky, ktoré nájdete v dedinách sú pre vás perfektné. Ak sa vám nepodarí zohnať takýto pozemok, skvelým riešením by pre vás mohli byť projekty bungalovov. Tie sa vďaka svojej veľkosti okrem menších dedinských pozemkov poľahky zmestia aj na predmestie. Takéto riešenie by mohlo byť výhodné aj pre tých, ktorí by radi bývali v dome, ale z pracovných alebo iných dôvodov sa nemôžu odsťahovať na dedinu.

Dediny na Slovensku sú často obklopené takmer nenarušenou prírodou. Vynímajúc tie, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti veľkých miest, si takmer v každej menšej obci môžete užívať dostupnosť prírody takmer nerušene.

Lákadlom pri bývaní na dedine môže byť aj nižšia kriminalita a komunita, ktorú si tu môžete okolo seba vybudovať. Okrem závažných zločinov tu je vďaka menšej premávke aj menej dopravných nehôd. Menšia koncentrácia ľudí a áut prispieva aj k pomalšiemu spôsobu života.

Okrem prostredia by vás mohla k bývaniu na dedine presvedčiť aj cena nákladov na život, ktorá je podstatne menšia ako v meste. Či už pri cene nájmu, pozemkov alebo kúpe nehnuteľnosti.

Nevýhody

Pozemok alebo dom, ktorý si kúpite v dedine, je lacný z nejakého dôvodu. Pravdepodobným bude slabá infraštruktúra alebo nedostupnosť rôznych služieb. Ak ste z mesta a ste zvyknutí na poobedné objavovanie kaviarní alebo reštaurácií, je vysoko pravdepodobné, že v dedine po niekoľkých dňoch nebudete mať čo objavovať.

Obmedzená ponuka nekončí pri službách. Nie každá dedina má vlastnú školu alebo škôlku. Minimálne škôlka v inej dedine by pre vás, tým pádom, znamela každodenné cestovanie. Spoje medzi dedinami nechodia v takej frekvencii ako tie v meste, a tak ak potrebujete niečo vybaviť, je dobré mať po ruke vozidlo, ktoré vám uľahčí presun.

To sa spája aj s ďalšími nevýhodami života na dedine. Nájsť si prácu v malom dedinskom prostredí by mohol byť problém. Pracovné ponuky sú obmedzené nielen počtom miest, ale aj úzkym zameraním profesií, ktoré sú v týchto obciach potrebné. Dochádzať každé ráno do práce do väčšieho mesta vás môže časom omrzieť, najmä ak by ste sa rozhodli cestovať hromadnou dopravou. Takéto cestovanie vám navyše odkrojí podstatnú časť z vášho dňa.

Bývanie na dedine

Bývanie v meste

Výhody

Najväčšou výhodou oproti bývaniu na dedine je jednoznačne počet pracovných miest. V meste budete mať vyššiu šancu, že nájdete pracovné miesto, ktoré vám bude nielen vyhovovať. Nájdete tu pozície priamo vo vašom vyštudovanom odbore. Ak vám práca nebude vyhovovať, vymeniť ju na tomto väčšom trhu práce nebude problém.

Vybaviť všetko bez auta napríklad na bicykli? Aj tak môže vyzerať váš bežný deň v meste. Každým dňom sa vo veľkých mestách samosprávy snažia odbúrať potrebu vlastniť vozidlo. Vy to môžete využiť a ušetriť peniaze, ktoré by ste inak museli investovať do nákupu auta a pravidelného tankovania.

Škôlky a školy budú nielen dostupné, ale budete mať aj na výber. Pri výbere strednej školy budú mať vaše deti na výber viacero možností, ktoré budú v blízkosti.

Služby otvorené do neskorých nočných hodín alebo kultúrne vyžitie, je niečo, čo by ste na dedine márne hľadali, no v meste budete mať na výber. Vzdelávanie, nemocnice alebo rôzne športoviská sú v meste na dosah ruky. Vy alebo vaše deti si v meste určite nájdete aktivitu, ktorá vás bude baviť.

Ak milujete anonymitu, mesto je pre vás tou pravou voľbou. Vo veľkom meste nebudete poznať svojich susedov a ani oni vás.

Nevýhody

Neodškriepiteľne najväčšou nevýhodou oproti bývaniu na dedine sú životné náklady. Cena pozemkov, domov, ale aj služieb je v mestách vyššia. V tých najväčších dokonca niekoľkonásobná.

V meste si budete musieť zvyknúť na neustály hluk. Lepšia infraštruktúra so sebou prináša väčšiu premávku, a tú budete počuť neustále.

S premávkou prichádza aj znečistenie. V meste je kvalita ovzdušia horšia a prekvapiť vás môže aj nepríjemný zápach z kanalizácie alebo z ulice. Najproblémovejšie sú mikročastice, ktoré v mestách zanechávajú výfukové plyny z vozidiel a priemyselných častí mesta.

Väčšia koncentrácia ľudí prichádza v mestách ruka v ruke s väčšou kriminalitou oproti dedinám. V meste budete musieť byť ostražitejší a aj to prispieva k zvyšovaniu stresu. So životom v meste sa spája rýchly životný štýl, ktorý vám nemusí vyhovovať.

Zdroj obrázkov: Helena Jankovičová Kováčova a Pixbay / pexels.com

  • Kategórie

Podobné články