Drevené podlahy

Podľa čoho vyberať drevené podlahy?

Redakcia - 24. apríla 2019 - 8604. zobrazení

Pri stavbe či rekonštrukcii domu alebo bytu si pravdepodobne častokrát kladiete otázku, aká podlaha je pre daný interiér tá najvhodnejšia a najvýhodnejšia. Podlahu by ste nemali vyberať len na základe ceny, ale na základe kritérií, akými sú kvalita a životnosť. Každý typ podlahy má svoje kladné i záporné stránky, ktoré by ste pri výbere mali zohľadniť. V dnešnom článku vám poradíme, ako vybrať tu správnu drevenú podlahu vhodnú práve do vášho interiéru.

Aké vlastnosti by mala mať kvalitná podlaha?

Pri výbere kvalitnej podlahy by mali byť hlavnými rozhodovacími faktormi odolnosť voči nárazu, obrusnosť, farebnosť, kvalita prevedenia, odolnosť voči chemikáliám, ohňu alebo vode. Ak daný typ podlahy disponuje týmito vlastnosťami, môžeme smelo tvrdiť, že sa jedná o kvalitnú podlahu. Ešte pred samotným výberom podlahy by ste však mali venovať pozornosť tzv. podkladu pod podlahu. Je potrebné, aby takýto podklad spĺňal určité vlastnosti, napr. odolnosť voči zemnej vlhkosti. Dôležitým však je, aby takýto podklad pod podlahu bol umiestnený na rovný povrch.

drevo-podlaha

Prečo sú drevené podlahy obľúbenými?

Drevené podlahy sú jednými z najobľúbenejších typov podláh, a to najmä kvôli ich kvalite, sfarbeniu a prirodzenému vzhľadu. Drevené podlahy sú vhodnými do moderného, ale aj do rustikálneho interiéru. Drevo, ako prírodný materiál, pohlcuje rôzne negatívne „vplyvy“, čím napomáha celkovému zdraviu a psychike človeka. Na drevených podlahách sa často nezachytáva ani prach a práve preto sa odporúčajú aj alergikom.

Náš TIP na najlepšie čističe drevených podláh

Pronto

Bona 4 l

Leifheit

Pronto na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 2.99 €

Bona na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 6.75 €

Leifheit na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 3.40 €

Aké sú výhody a nevýhody drevených podláh?

Za hlavné výhody drevených podláh považujeme ich estetické a tepelno-izolačné vlastnosti, čo v praxi znamená, že v zime je drevená podlaha príjemne teplá a naopak v lete príjemné chladí. Ďalšou výhodou drevených podláh je ich dobrá odolnosť voči ohňu. Aj keď to znie ako paradox, pri prípadnom požiari by na drevenej podlahe len zuhoľnatel povrch. Drevené podlahy sú navyše veľmi šetrné ku kĺbom, preto sa často používajú aj v telocvičniach.

Drevená podlaha.

Tak ako všetky typy podláh, aj drevené podlahy majú určité negatíva. V porovnaní s inými typmi podláh musíte očakávať vyššiu cenu. A to najmä v prípade, že si chcete zadovážiť skutočne kvalitnú drevenú podlahu. Pri drevených podlahách hrozí zvýšená možnosť poškrabania a majú vyššiu citlivosť na vlhkosť a na svetlo.

Náš TIP na obľúbené laky na drevené podlahy

Profilak 5,0 l lesklý

Profilak 2,5 l matný

Profilak 0,7 l lesklý

Lak na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 69.00 €

Lak na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 37.70 €

Lak na drevené podlahy
Hodnotenie

Cena: od 16.50 €

Z akého dreva si vybrať drevenú podlahu?

Vašou prvou voľbou môže byť borovicová podlaha, ktorá je tvrdá a pod vplyvom svetla má tendenciu meniť svoju farbu až do červenohneda. O niečo tvrdšími podlahami sú breza a buk. Červenkastý odtieň bukovej podlahy pôsobí veľmi nenápadne, preto je vhodné zvoliť taký nábytok, ktorý zvýrazní celkový vzhľad interiéru. Buková podlaha má vysokú tendenciu sa „napúčať“, ak sa dostane do kontaktu s vodou, resp. už pri vysokej vlhkosti.

drevene-podlahy

Veľmi obľúbenými drevami používanými na výrobu drevených podláh sú dub, jaseň, javor alebo smrek. Ak hľadáte svetlé drevo najlepšou voľbou je javor, poprípade smrek, ktorý je rovnako ako borovica citlivý na svetlo a mení svoju bielu farbu so žltkastým nádychom až na žlto-béžovú.

Ako sme spomenuli vyššie, drevená podlaha má množstvo výhod. Ak ju necháte zažiariť a zvyšok miestnosti zariadite tak, aby spolu všetko ladilo, vy aj vaša návšteva budete očarení ako nádherne môže vyzerať váš interiér vďaka drevenej podlahe…

Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články