Gazánia

Gazánia: Slnečná kráska so žiarivými kvetmi

Redakcia - 11. decembra 2022 - 2139. zobrazení

Jednu z najobľúbenejších okrasných rastlín zdobia kvety, ktoré žiaria ako slnko. Ich žiara nie je samozrejmosťou. Úspešné vypestovanie gazánie vyžaduje zaistenie ideálnych podmienok a o niečo viac starostlivosti ako pri iných exotických druhoch. Za tú sa táto slnečná kráska odvďačí kvetmi, ktoré nenechajú žiadny exteriér beztvárny a monotónny.

Okrasná letnička do preslnenej záhrady

Cudzokrajná rastlina s rovnomenným latinským názvom gazánia má u nás dlhoročnú tradíciu. Prvé jedince sa na starom kontinente pestovali už pred niekoľkými storočiami. Do Európy sa priviezli z juhu Afriky, kde odjakživa rastú ako trvalky s celoročným pobytom vonku. U nás sa ako trvalky nepestujú. Vzhľadom na iné klimatické podmienky zdobia tunajšie záhrady len ako sezónne letničky. Najlepšie im je na otvorených priestranstvách, kde majú dostatok slnka potrebného pre rast aj rozkvet. Vyrastú aj v polotieni, no v takomto prípade hrozí spomalenie rozkvetu alebo redukcia počtu kvetov.

Ako gazánia vyzerá a čím je typická?

  • Rastlina má pomerne nízky niekoľkocentimetrový vzrast.
  • V pôvodných krajinách dorastá do výšky 30 centimetrov.
  • Gazánie pestované u nás sú vysoké od 7 do 15 centimetrov.
  • Prevažne kopijovité listy vytvárajú malú prízemnú ružicu.
  • Tvar listov na jednotlivých stranách rastliny sa môže líšiť.
  • V závislosti od daného druhu sa môže líšiť aj ich sfarbenie.
  • Niektoré listy sú zelené, iné majú modrý alebo sivý odtieň.
  • Pýchou gazánie sú kvety s tvarom pripomínajúcim slnko.
  • Vzhľad a sfarbenie kvetov závisí od konkrétneho druhu.
Gazánia lesklá

Najpestovanejší druh je gazánia lesklá

Botanici sa v súčasnosti nezhodujú na presnom počte druhov patriacich do rodu gazánia. Kým niektorí hovoria len o 8 známych druhoch, podľa iných je ich viac ako 10. V našich končinách je najznámejšia gazánia lesklá, ktorá patrí medzi vyššie druhy. Dospelá rastlina zvykne dorásť do výšky od 12 do 15 centimetrov. Zdobia ju žlté alebo oranžové kvety s viditeľným tmavým stredom. Sfarbenie kvetov môže byť aj ružové, fialové, červené alebo hnedé. Väčšiu farebnú rozmanitosť priniesli nové odrody, ktoré vznikli krížením gazánie lesklej.

Kvety gazánie sa otvárajú len na slnku

Napriek rozdielom v tvare, veľkosti či sfarbení kvetov majú jednotlivé druhy gazánie viacero spoločných znakov. Jedným z nich je otváranie kvetov, ktoré ukazujú svoj šarm len na slnku. Ak rastlina nemá dostatok slnečného svetla, kvety zatvorí a nechá ich zatvorené dovtedy, kým na ňu nedopadnú slnečné lúče. Zatvorené nie sú len počas dažďa alebo v zamračenom počasí. Kvety sa kvôli zvýšenej citlivosti na tmu alebo tieň úplne zatvárajú aj na noc.

Optimálne podmienky na pestovanie gazánie

Poloha

Výsadba gazánie na otvorenom presvetlenom priestranstve nie je nutná len kvôli okrasnej funkcii kvetov. Slnečná kráska potrebuje dostatok slnečného svetla aj kvôli udržiavaniu zdravej kondície celej rastliny. Tá je napriek nižšiemu vzrastu dosť odolná a vydrží aj v záhonoch vystavených prievanu.

Substrát

Každá gazánia preferuje piesočnatú pôdu, ktorá je dostatočne priepustná. Zemina by mala obsahovať dostatok výživných látok a pri výsadbe byť mierne vlhká. Udržiavať pôdu vo zvlhčenom stave je potrebné počas celého vegetačného obdobia.

Výsadba

Slnečná kráska sa vysádza vždy na jar. Najlepším obdobím na výsadbu je druhá a tretia dekáda marca, kedy sa semienka gazánie zasadia do kvetináča alebo na parenisko. Po vzídení mladých rastliniek sa predpestované priesady môžu zasadiť do záhonov. Vhodným termínom na ich výsadbu je máj.

Gazánia

Akú starostlivosť vyžaduje gazánia?

Zálievka

Kožovitý povrch listov pomáha gazánii vydržať bez vody aj niekoľko dní. V snahe zaistiť rastline čo najlepšie podmienky však potrebuje pravidelné polievanie, najlepšie 1 až 2 dni po preschnutí pôdy. Na polievanie je vhodná vlažná odstáta alebo dažďová voda.

Hnojenie

Gazánia je z pôvodných juhoafrických podmienok zvyknutá na zeminu s minimom živín. V našich končinách potrebuje výživných látok viac. Najľahšie ich absorbuje z tekutého hnojiva podávaného dvakrát až trikrát za rok. Hnojiť je potrebné najmä na jar, kedy sa začína nová vegetačná sezóna.

Strihanie

Nízky vzrast rastliny s výškou len niekoľko centimetrov nie je potrebné regulovať pravidelným strihaním. Rez je vyžadovaný iba v prípade, ak sa na rastline objavia poškodené alebo odumreté časti.

Ako sa môže gazánia rozmnožovať?

Odrezkami

Rozmnožovanie s pomocou odrezkov je ľahšie a rýchlejšie. Zo spodnej časti rastliny sa odoberie zopár výhonkov, ktoré sa zasadia do kvetináča s piesočnatou pôdou. Zakorenené rastliny sa v priebehu apríla alebo mája zasadia vonku do záhonov.

Semienkami

Drobné semienka sa vysádzajú do kvetináča alebo inej nádoby. Vložia sa na povrch substrátu a zahrnú zhruba 0,5-centimetrovou vrstvou zeminy. Kvetináč sa potom umiestni na teplé a svetlé miesto. Vzídená rastlina sa na jar presadí do záhonov.

Osteospermum: Nenáročná teplomilná sedmokráska z Afriky

Viete, ako sa pestuje osteospermum? Ako často vyžaduje africká sedmokráska hnojenie? Viete, kedy strihať osteospermum (africkú sedmokrásku)?

Osteospermum

Vytvorenie optimálnych podmienok a správny spôsob pestovania zaistí gazánii veľmi dobrú imunitu. Vďaka nej sa rastline budú vyhýbať choroby aj škodcovia. Pri nadmernom polievaní jej hrozí výskyt plesní či iných hubovitých ochorení. Problémom môže byť aj múčnatka. Zo škodcov ju ohrozujú vošky, ktorých sa dá ľahko zbaviť pravidelným utieraním listov suchou handričkou.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články