Skalka vytvorená spoločnosťou Travertin

Vyberáme najkrajšie a najtrvácnejšie kvety do skalky

Redakcia - 27. januára 2021 - 2765. zobrazení

Kvetov, ktoré rozžiaria našu skalku, máme na výber hneď niekoľko. Atraktívny vzhľad by však nemal byť jediným kritériom, podľa ktorého si zvolíme konkrétne druhy. V hre sú aj ďalšie faktory, medzi ktorými nechýba trvácnosť.

Nájsť atraktívne kvety do skalky, ktoré sa môžu pochváliť aj dlhodobou trvácnosťou, nebude problém. V našich končinách sa pestujú desiatky takýchto druhov. Mnohé z nich sú zároveň sprevádzané minimálnou starostlivosťou a schopnosťou vydržať aj v náročných podmienkach. Príkladom sú nižšie uvedené kvety, ktoré spĺňajú všetky požadované atribúty.

Prečo pestovať kvety do skalky?

  • Sú nenáročné na podmienky, v ktorých sa pestujú.
  • Vysádzať sa dajú po celý rok s výnimkou mrazov.
  • Mnohé druhy dokážu vonku prežiť aj počas zimy.
  • Vo väčšine prípadov vyžadujú občasnú zálievku.
  • V skalke je možné kombinovať niekoľko druhov.
Lomikameň - kvety do skalky
Lomikameň.

Najobľúbenejšie kvety do skalky

Skalná ruža

Trvalka schopná vydržať suchá aj mrazy patrí k najpestovanejším skalničkám (nielen) v našich končinách. Pri jej výsadbe sa nemusíme trápiť so špeciálnymi podmienkami. Mnohé zo zhruba 40 obľúbených druhov dokážu vyrásť aj v minimálnej vrstve pôdy. Plusom je aj pestrý výber tvarov či veľkostí jednotlivých druhov.

Zvonček

Ďalšia z rastlín, ktorá nám na výber ponúka desiatky druhov. V závislosti od nich sa môže líšiť tvar aj sfarbenie kvetov, ktoré rozkvitajú v tvare malých visiacich zvoncov. Vo väčšine prípadov zdobia skalky modrými alebo fialovými odtieňmi. Ich prínosom pre záhradu je aj lahodná prenikavá vôňa.

Materina dúška

Voňavú rastlinku s nenápadnými, no o to krajšími kvetmi poznáme najmä ako liečivú bylinku. Pestovať ju však môžeme aj v skalke. Ideálne zapadne do jej okrajových častí, pričom kombinovať ju možno s akýmikoľvek druhmi. Ďalším z jej pozitív je extrémne vysoká odolnosť voči suchu, vetru aj zime.

Klinček

Liečivou rastlinkou, ktorá sa hodí ako doplnok ostatných skalničiek, je aj klinček. Ten sa medzi najvyhľadávanejšie kvety do skalky dostal hlavne pre celoročne zelený vzhľad, ktorým disponujú viaceré z klinčekových druhov. Od konca jari ho zvýrazňujú voňavé kvety v sýtych fialových alebo ružových odtieňoch.

Skalná ruža - skalka
Skalné ruže.

Lomikameň

Skalnička prichádzajúca zo vzdialených arktických oblastí dostala nezvyčajný názov kvôli údajnej schopnosti rozpúšťať obličkové kamene. Po materinej dúške a klinčeku je tak ďalšou liečivou rastlinou, ktorá nechýba v mnohých skalkách. Vďaka pôvodu v arktických oblastiach je zároveň jednou z najodolnejších.

Poniklec

Vzácny poniklec obyčajný síce nepatrí medzi najtradičnejšie kvety do skalky, no vďaka kráse a trvácnosti sa radí k tým „naj“. Obzvlášť obľúbený je pre svoje skoré kvitnutie. Prvé kvety s jemným fialovým odtieňom vidno už na začiatku jari, a to aj v prípade, že dni sú ešte chladnejšie.

Tarička

O príjemné fialové odtiene nebude v skalke núdza ani vtedy, keď do nej posadíme taričku. Tá sa nám za minimálnu starostlivosť odmení rýchlym vzrastom a hojným rozkvetom drobných kvietkov. O elegantný vzhľad sa postará aj svojimi ťahavými listami, ktoré vyplnia škáry medzi jednotlivými kamienkami v skalke.

Flox šidlolistý

Malé fialové kvietky sú typické aj pre flox šidlolistý. Ten sa radí do skupiny známej ako kvety do skalky ohlasujúce jar. Obľúbený je pre dosť nízke nároky na pôdu, vlahu a hnojenie. Plusom je aj celoročne zelený vzhľad, ktorý je povestný aj pre menej známe druhy s bielymi alebo ružovými kvetmi.

Materina dúška: Pestovanie, liečivé účinky a využitie

Viete, prečo je materina dúška obľúbenou bylinkou? Aké ma liečivé účinky a akú vyžaduje starostlivosť? Materina dúška je považovaná za…

Materina dúška

Pekných a trvácnych skalničiek je, samozrejme, podstatne viac. Na výber sú aj rôzne okrasné trávy či vybrané druhy okrasných kríkov, ktoré možno bez problémov kombinovať aj s vyššie uvedenými druhmi.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články