Šípky

Kedy je tá správna doba na zber šípok?

Redakcia - 21. októbra 2019 - 7397. zobrazení

Sú chutné, voňavé a vyznačujú sa blahodarnými účinkami pre našu imunitu. Navyše sú tak „obetavé“, že budú celú jeseň čakať na moment, kedy si po nich prídeme a spravíme z nich nejaké lahodné pochutiny. Vieme však vystihnúť najlepšie obdobie na zber šípok?

Zber šípok…

Zber šípok je už každoročným jesenným trendom obľúbeným u záhradkárov, ale aj bylinkárov. Inak tomu nie je ani tento rok, kedy sa mnohí z nás tešia na prechádzky prírodou, počas ktorých si budeme plniť košíky, týmito liečivými plodmi. Tie už dlhšie čakajú na našu návštevu a túžia len po tom, aby sa konečne dostali do našej kuchyne.

Šípky - zber šípok

Náš TIP na obľúbené produkty zo šípok

Šípkový čaj

Šípkový olej

Šípkový čaj

Šípkový čaj - Megafyt - zber šípok
Hodnotenie

Cena: od 1.89 €

Šípkový olej - Saloos - zber šípok
Hodnotenie

Cena: od 8.49 €

Šípkový čaj - Apotheke - zber šípok
Hodnotenie

Cena: od 1.19 €

Kedy je najvhodnejšie obdobie na zber šípok?

Prvé šípky sa začínajú ukazovať už s príchodom jesene bez ohľadu na vplyv počasia. Krátko na to sa začína so zberom, no neplatí to u všetkých. Predsa len, kvalita plodov začína byť lepšia až v priebehu októbra a novembra. Má to však jeden háčik, šípky treba sušiť dlhšiu dobu (tri až štyri týždne), čo môže byť pri chladnejšom počasí trochu problém.

Šípky

Prečo je rakytník rešetliakový považovaný za zázračnú rastlinu?

Rakytník rešetliakový je považovaný za zázračnú rastlinu. Aké liečivé účinky má rakytník rešetliakový? Aké produkty sa z neho vyrábajú?

Rakytník rešetliakový – liečivé účinky

Záhradkári odporúčajú zber po prvých mrazoch

Najzrelšie a najzdravšie plody natrháte práve v tomto období. Aj keď vždy je to individuálne podľa konkrétneho kríku, práve dušičkové obdobie praje ich dozrievaniu. Skúsení záhradkári však odporúčajú uskutočniť zber až po príchode prvých mrazov, kedy sa v plodoch hromadí najvyšší obsah vitamínu C. S tým však súvisí problém s vysušením a scvrkávaním, čo šípkam uberá na chuti a kvalite.

Šípkový čaj

Plody šípok sú zdrojom liečivých účinkov už od antického obdobia. V stredoveku ich začali využívať v kuchyni, hlavne na prípravu zdravých čajov. Ich blahodarné účinky sú obľúbené aj v súčasnosti a vďaka bohatému obsahu vitamínu C a minerálov ich radi zbierame každú jeseň.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články