Maranta

Maranta: Modliaca sa rastlina vnesie do domácnosti exotiku

Redakcia - 13. septembra 2022 - 2118. zobrazení

Pôvabná exotická kráska si v mnohých kútoch sveta získala prívlastok „modliaca sa rastlina“. Môže za to spôsob rastu jej listov, ktoré sa večer zdvíhajú nahor, čím pripomínajú zopnuté ruky modliace sa k nebu. To robí z maranty výnimočnú rastlinu, ktorá sa v podobe stále viac obľúbeného izbového druhu vnášajúceho do tunajších domácností poriadnu dávku tropickej atmosféry uchytila aj v našich podmienkach.

Brazílska exotika u nás doma

Maranta s rovnomenným slovenským aj latinským názvom má u nás bohatú tradíciu. Dostala sa k nám z juhu Európy, kde sa pestuje už niekoľko storočí. Do južanských štátov ju priviezli z Brazílie, ktorá je považovaná za jej pôvodný domov. Rastlina z divokej brazílskej džungle bola pomenovaná po talianskom lekárovi a botanikovi Bartolomeovi Marantovi, po ktorom je nazvaná celá čeľaď rastlín známa ako marantovité. Medzi nimi sa nachádza viacero druhov, ktoré sa osvedčili aj pri pestovaní v interiéri. K tým patria aj niektoré z viac ako 40 známych druhov z rodu Maranta.

Maranta a jej typický vzhľad

  • Jedná sa o tropickú rastlinu s ťahavým spôsobom rastu.
  • Maranta nie je liana, pri raste sa plazí vždy iba po zemi.
  • Dospelá rastlina dorastá do výšky okolo 40 centimetrov.
  • Väčšie listy môžu dorásť až do veľkosti 12 centimetrov.
  • Tvar listov býva oválny s miernym vajcovitým okrajom.
  • Na povrchu listov sa vytvárajú viditeľné farebné kresby.
  • Tvar a sfarbenie kresby závisí od druhu, resp. od odrody.
Maranta - izbové rastliny

Najviac pestovaný druh u nás

Do Európy bolo privezených viacero druhov, niektoré aj z iných latinskoamerických štátov, nielen z Brazílie. Spomedzi všetkých privezených druhov sa ako najkrajšia a najvytrvalejšia izbová rastlina najviac osvedčila maranta rebernatá. Tá sa dostala do domácností, školských tried aj do kancelárskych priestorov. Postupne sa začala šľachtiť, čoho výsledkom bol príchod nových odrôd s rôznou výškou, tvarom listov či farbou textúry na povrchu. Napriek viacerým odlišnostiam majú všetky druhy a odrody spoločný znak a tým je spomínaný spôsob rastu ich listov, ktorý je typický aj pre rôzne nové hybridy a vyšľachtené odrody.

Maranta a jej modliace sa listy

Maranta nie je jedinou rastlinou s týmto špecifickým spôsobom rastu listov. Veľa podobných druhov však známych nie je, obzvlášť nie medzi bežne pestovanými interiérovými rastlinami. V prípade maranty sa „modliace listy“ prejavujú zdvihnutím, pri ktorom sa približujú k sebe. Následne vyzerajú ako zopnuté ruky smerujúce k nebu. Deje sa to večer, kedy je tento proces možné nielen pozorovať, ale aj počúvať. Listy pri zdvíhaní vydávajú šuchotavý zvuk. Ten je počuteľný aj v skorých ranných hodinách, kedy klesajú naspäť dole, aby sa otvorili dennému svetlu. Meniť svoju polohu môžu vďaka schopnosti hýbať vodou vo vnútri rastliny.

Maranta je náročnejšia rastlina

Neobvyklý spôsob rastu listov sa nemalou mierou podpisuje pod to, že maranta vyžaduje viac starostlivosti. Exotická kráska splní svoju estetickú funkciu len vtedy, keď jej vieme vytvoriť optimálne podmienky. Pri pestovaní má o niečo vyššie nároky, no stále sa jedná o druh, ktorý dokáže pestovať aj začínajúci pestovateľ. Uľahčí mu to rýchly rast a schopnosť prosperovať na rôznych miestach. Ako živá dekorácia sa hodí na podlahu, na stôl alebo na nižšie položené skrinky a poličky. V teplejších letných mesiacoch môže dočasne ozdobiť aj balkóny a terasy.

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Tropická rastlina ostala verná svojmu pôvodu aj po príchode do európskych domácností. Podobne ako vo voľnej prírode v dažďových pralesoch, aj pri pestovaní v interiéri ocení tienisté miesta. Dariť sa jej bude aj v polotieni s trochou rozptýleného svetla. Na presvetlených miestach môže uhynúť. Okrem priameho slnečného svetla ju treba chrániť aj pred prievanom.

Zemina

Spomedzi mnohých druhov pôdy, ktoré majú pestovatelia na výber, sa jej najviac darí v hlinitej zemine. Substrát nemusí byť čisto hlinitý. Korene silnejú a sú dobre vyživované aj v hlinito-piesočnatej zemine. Do substrátu sa môže pridať trocha rašeliny. Podstatné je, aby bola použitá zemina dostatočne priepustná a prevzdušnená.

Teplota

Marante vyhovujú vyššie teploty, no bez problémov prežije aj pri normálnej izbovej teplote. Vo vegetačnom období ocení teploty od 18 do 26 °C, niektoré odrody sú ešte o niečo viac teplomilné. V zime môže teplota v miestnosti, kde je pestovaná, klesnúť, no nie pod 15-16 °C.

Maranta

Akú starostlivosť vyžaduje maranta?

Zálievka

Tropická rastlina zvyknutá na vyššiu vlhkosť neprežije bez vody. Polievať ju musíme často a v pravidelných intervaloch. Pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť, je potrebné ju stále udržiavať vo vlhkom stave. Pozor však na prelievanie. Nadmerné množstvo vody môže podporiť vznik a šírenie plesní.

Hnojenie

Maranta spotrebuje počas vegetačného obdobia veľké množstvo živín. Tie jej doplníme pravidelným hnojením. Intervaly hnojenia môžu byť 2 alebo 3-týždňové. Najlepším spôsobom hnojenia je pridať trochu tekutého hnojiva do vody a aplikovať ho formou zálievky. Maranta sa hnojí len od jari do jesene, počas zimy si vystačí bez dopĺňania živín.

Strihanie

Maranta sa ako jedna z mála ťahavých rastlín zaobíde bez pravidelného zastrihávania. Skrášľujúci rez je potrebný len raz za 2-3 roky. Častejšie sa vykonáva iba vtedy, keď je potrebné urobiť ozdravný rez spojený s odstraňovaním poškodených častí rastliny.

Presádzanie

Citlivejšia „modliaca sa rastlina“ nemá rada zmenu polohy ani zmenu kvetináča. Presádzanie by nemala absolvovať častejšie ako raz za 2-3 roky. Mladšie jedince musia zvládnuť presádzanie po roku. Ak rastline vyberieme správnu polohu a poskytneme jej hlinitý substrát s trochou piesku a rašeliny, presádzanie zvládne bez väčších problémov.

Ako sa môže maranta rozmnožovať?

Presádzanie rastliny môžeme spojiť s jej rozmnožovaním. Najjednoduchšou formou množenia je delenie odrezkov. Vrcholové odrezky sa umiestnia do nádoby s vodou, kde budú dovtedy, kým nezapustia dostatočne dlhé a pevné korienky. Po 3 až 5 týždňoch sa zasadia do pôdy, kde budú rásť a postupne sa stávať silnými a zdravými dospelými jedincami schopnými odolávať všetkým škodcom a chorobám, ktoré ich ohrozujú. Odrezky sa môžu zasadiť do pôdy hneď po odstrihnutí. Ak budeme zeminu udržiavať vlhkú a kvetináč bude v izbe s optimálnou teplotou, už po 3-4 týždňoch môžu byť pevne zakorenené.

Pozor na škodcov a typické choroby

Škodcovia ohrozujú marantu len vtedy, keď nie je v 100 % zdravotnom stave. Zaútočiť na ňu môžu roztoče alebo štítničky. Oba druhy škodcov zvyknú útočiť najmä v prostredí so suchším vzduchom. Ak ich objavíme na listoch, stačí ich poutierať navlhčenou handričkou a následne udržiavať v miestnosti vyššiu vlhkosť vzduchu, aby neprišli ďalší jedinci. Pri utieraní listov je potrebné použiť prevarenú vodu. Tá je omnoho mäkšia a bráni tomu, aby sa na povrchu listov vytvorili nezdravé a neestetické biele škvrny.

Ako sa pestuje exotická slonia noha v interiéri?

Viete, ako sa pestuje exotická izbová rastlina s názvom slonia noha? Čím je slonia noha výnimočná? Aké podmienky sú pre jej rast idealnými?

Slonia noha

Vytvorenie optimálnych podmienok, správna starostlivosť po výsadbe a dôkladná prevencia pred chorobami je kľúčom k úspechu pri pestovaní ktorejkoľvek odrody maranty. Exotická rastlina je vhodná do každej domácnosti, aj do tej, kde žijú deti a domáce zvieratá. Rastlina neobsahuje žiadne jedovaté látky a pre obyvateľov bytu či domu nie je nijako nebezpečná.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články