Šeflera - izbová rastlina

Šeflera: Elegantný izbový stromček s exotickým vzhľadom

Redakcia - 18. septembra 2022 - 5769. zobrazení

Máloktorá exotická rastlina sa môže pochváliť takou nenáročnosťou a prispôsobivosťou ako šeflera. Tá má v našich domácnostiach dlhodobo stabilné miesto. Získala si ho aj pôvabom, ktorým oživí interiér ako solitér alebo ako súčasť skupinovej výsadby s viacerými izbovými druhmi. Aby pozitív nebolo málo, pestovanie odolnej a dlhovekej rastliny s latinským názvom Schefflera má aj praktický úžitok.

Drevina pestovaná ako izbový druh

Šeflera sa do našich domovov dostala z ďalekých exotických končín. Jej pôvod nie je celkom jasný, nakoľko botanici radia do tohto rodu zhruba 300 druhov, čo nemusí byť konečný počet. Väčšina z nich bola objavená na východnej strane pologule, kde sa v hojnom počte vyskytujú dodnes. Vo voľnej austrálskej a východoázijskej prírode rastú ako mohutné kry, resp. dreviny nižšieho vzrastu. Ich domovom sú husté dažďové a tropické lesy, ktoré im poskytujú najlepšie podmienky. Dobrá odolnosť a schopnosť adaptovať sa na neznáme prostredie však umožňuje pestovať šefleru aj v strednej Európe, kde sa presadila ako izbový druh pestovaný vo vnútri.

Ako šeflera vyzerá a čím je typická?

  • Šeflera pestovaná v interiéri má stromčekovitý vzrast.
  • Výška interiérovej šeflery dosahuje do 90 až 100 cm.
  • Stonka býva vzpriamená, v staršom veku sa rozkonári.
  • Zo stonky vyrastajú listy umiestnené na dlhšej stopke.
  • Listy s dĺžkou 10 až 15 cm majú oválny vajcovitý tvar.
  • Rastlina pestovaná v interiéroch kvitne len výnimočne.
  • Malé červené kvety vytvárajú výrazné bohaté súkvetia.
  • Jedná sa o celoročne zelenú rastlinu, ktorá neopadáva.
Šeflera

Listy s nádhernou farebnou kresbou

Celoročne zelený vzhľad s exotickým nádychom výrazne prispieva k popularite tejto rastliny. Pestovaná je najmä kvôli svojej estetickej funkcii, ktorú plnia atraktívne listy. Ak je o šefleru dobre postarané, na ich povrchu sa vytvorí neprehliadnuteľná elegantná kresba, ktorá vzbudí pozornosť tvarom aj sfarbením. Kresba ešte viac zvýrazní tvar sedmičky listov vyrastajúcich na 1 stopke. Ak má žltý, vanilkový alebo smotanový odtieň, zoskupenie listov vytvára dojem, ako by sme sa dívali na hviezdy. Sfarbenie listov a textúry na nich však závisí od konkrétneho druhu alebo od konkrétnej vyšľachtenej odrody.

Najčastejšie pestované druhy šeflery

Šeflera stromovitá (Schefflera arboricola)

Najznámejší a u nás najviac pestovaný druh sa nazýva aj „zakrpatený dáždnikovec“. Tento prívlastok si získal kvôli svojmu vzhľadu. Dorásť môže až do výšky 2 m, vo voľnej prírode býva ešte vyšší. Jedná sa o druh, ktorého listy majú najvýraznejšie kresby spomedzi všetkých druhov.

Šeflera hviezdicová (Schefflera actinophylla)

Druhý z najčastejšie pestovaných druhov sa od šeflery stromovitej líši iba vzhľadom. Podmienky na pestovanie sú takmer rovnaké pre oba druhy. Táto šeflera je pestovaná menej. Dôvodom je rýchly rast, kvôli ktorému sa hodí len do väčších miestností s vyšším stropom. Na rozdiel od šeflery stromovitej nemá výrazné kresby. Pozornosť vzbudzuje tvarom, polohou a zoskupením listov, ktoré pripomína ruku plnú prstov.

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Pri výbere vhodnej polohy môžeme vsadiť na zlatú strednú cestu, ktorou je v tomto prípade polotieň. Šeflera nepotrebuje veľa svetla, no poloha v úplnom tieni jej tiež nerobí dobre. Svetlo, ktoré na ňu dopadá, by malo byť nepriame, resp. rozptýlené. Rásť bude aj pod umelým osvetlením, no kvetináč by nemal byť tesne v jeho blízkosti. Mohlo by to skončiť hnednutím listov alebo tvorbou žltých škvŕn na ich povrchu.

Zemina

Väčšina exotických rastlín, ktoré k nám prišli z dažďových pralesov, ocenia hlinitý substrát s trochou piesku a rašeliny. Pôda obsahujúca rašelinu je dobrou voľbou aj pri pestovaní šeflery. Rašeliny môže byť v pôde viac ako pri iných druhoch. Viacerí pestovatelia ju používajú v nadpolovičnom pomere. Zvyšnú časť substrátu môže tvoriť hlina alebo piesok.

Teplota

Šeflere sa najviac darí pri normálnej izbovej teplote, no v prípade potreby sa prispôsobí aj vyšším či nižším teplotám. V lete by nemali presiahnuť 25 °C, v zime by sa mali udržať na úrovni od 15 do 18 °C. S optimálnou teplotou nepriamo súvisí aj vlhkosť vzduchu v miestnosti, kde je rastlina pestovaná. Aj v tomto prípade je vhodné ísť zlatou strednou cestou. Prílišná vlhkosť nad 40 až 50 % praje šíreniu plesní, suché prostredie zas spomaľuje rast a vytvára dobré podmienky pre vybrané druhy škodcov.

Šeflera - izbová rastlina

Pestovanie a starostlivosť o šefleru

Zálievka

Na polievanie izbovej šeflery je najlepšia vlažná odstáta voda. Rastlina ju potrebuje vždy, keď je pôda suchá. Pred polievaním môžeme skontrolovať, či je suchá aj pod povrchom. V takom prípade rastlinu ihneď polejeme. Pri polievaní sa snažíme dodržiavať pravidelné niekoľkodňové intervaly.

Hnojenie

Šeflera potrebuje dodávať živiny len v období rastu a vegetačnej aktivity. Hnojiť ju môžeme raz za 2 týždne pomocou tekutého hnojiva aplikovaného formou bežnej zálievky. Od jesene do konca zimy intervaly hnojenia úplne prerušíme. Opäť ich obnovíme až na jar, kedy začína nové vegetačné obdobie.

Strihanie

Vhodných spôsobov, ako orezávať šefleru, je hneď niekoľko. Ten správny závisí od toho, či chceme rastlinu strihaním formovať a aký tvar ním chceme docieliť. Jednou z možností je defoliácia, pri ktorej v priebehu jari odstrihneme všetky listy, čo povedie k rozvetveniu stonky a rastu nových listov, ktoré budú o niečo menšie.

Zaistenie opory

Šeflera rastie do výšky a keďže jej drevnatá stonka nie je pevná, jej rast vyžaduje oporu. Tú jej zaistíme umiestnením tenkej tyčky v jej blízkosti. Keď tyč obalíme machovým porastom, vzdušné korene sa do nej pevne zakorenia, čím rastlina získa stabilnú oporu. Machový obal na tyči zároveň pomáha koreňom udržiavať vlahu.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov

Zdravá dospelá rastlina je pripravená na rozmnožovanie. To prebieha delením odrezkov. Na množenie sú najlepšie vrcholové odrezky, ktoré nie sú zdrevnatené. Zapustiť sa môžu nechať v nádobe s vodou alebo rovno v substráte. V prípade druhej možnosti je potrebné udržiavať substrát nepretržite vlhký, čím sa zapúšťanie korienkov urýchli. Pre ich zapustenie je dôležité udržiavať v miestnosti aj bežnú izbovú teplotu na úrovni 18 až 22 °C. Celý proces zapúšťania korienkov trvá pár týždňov. Počas tohto obdobia je potrebné udržiavať aj optimálnu vlhkosť vzduchu, aby odrezky nenapádali škodcovia.

Ktorí škodcovia ohrozujú šefleru?

Vybrané druhy škodcov neohrozujú iba odrezky. Roztoče útočia aj na staré rastliny. Objavujú sa tam, kde je suchší vzduch. Zbaviť sa ich môžeme poutieraním listov zvlhčenou handričkou. O niečo náročnejšia je likvidácia puklíc. Títo škodcovia vyčíňajú na spodnej strane listov, kde vyciciavajú šťavu v ich vnútri. Pri presune po listoch vylučujú lepkavú látku, ktorá ostáva na ich povrchu. Miniatúrnych hnedých škodcov odstránime domácim mydlovým roztokom alebo špeciálnym postrekom z predajne.

Maranta: Modliaca sa rastlina vnesie do domácnosti exotiku

Viete, ako sa pestuje maranta v interiéri? Akú častú zálievku maranta vyžaduje? Ako často ju hnojiť? Kedy je ideálny čas na presádzanie?

Maranta

Zdravie šeflery nie je dôležité len kvôli jej estetickému vzhľadu. Kľúčovú úlohu zohráva aj kvôli schopnosti rastliny plniť praktickú úlohu. Listy exotického stromčeka čistia ovzdušie v domácnosti. Vzduch v miestnosti zbavujú viacerých druhov toxínov. Zároveň produkujú kyslík, čím zlepšujú celkový stav vnútornej mikroklímy.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články