Financovanie bývania

Odpovede na dôležité otázky pred spoločným bývaním a jeho financovaním

Reklamný článok - 14. marca 2019 - 1752. zobrazení

V mnohých prípadoch sa zaoberáme otázkou vlastného bývania v spoločnej domácnosti s blízkou a milovanou osobou, no len málokedy pritom riešime oveľa dôležitejšie otázky, ako je len štýl a najmodernejšie trendy. Iste, krásno a tie najdokonalejšie materiály k svojmu blahobytu a spokojnosti predsa potrebujeme, emócie a správanie sú pre nás predsa základ.

Ako ľudia sme, ale spoločenskými tvormi a k pohode a šťastiu predsa potrebujeme aj niekoho druhého. Pri výrobkoch a službách je to jednoduchšie, pretože ich vlastnosti a funkcie si viete zistiť z jednoduchého popisu a používania.

S človekom je to horšie a predvídať modelové správanie je náročnejšie, nehovoriac, ak ide o spoločné bývanie. Preto sa navzájom spoznávajte a pred týmto dôležitým krokom si spolu prediskutujte hlavné otázky týkajúce sa spoločného života, ktoré tak znižuje riziko frustrácie a prípadného citového zlyhania.

Peniaze

Kto a za čo bude platiť?

Ak ste boli dlhodobo zvyknutý na svoj spôsob a štýl fungovania, teraz sa musíte prispôsobiť. Všetko by ste mali robiť viac menej spoločne. Ešte lepšie si je, ale na začiatku určiť konkrétne pravidlá, pretože poriadok musí byť aj vo vzťahu. V tejto súvislosti sú dôležité otázky typu: Kto a čo domov prináša? Čo nakupujete spoločne? A čo ešte potrebujete kúpiť?

Prečo je to dôležité: Peniaze sú potrebné pre každého. A ak o ich riadení a obehu v rodine diskutujete vopred a spolu, môžete sa vyhnúť sporom o peniazoch. Vytvorte si preto spoločný rozpočet v domácnosti, ktorý bude zodpovedný za všetko dôležité, čo s ňou súvisí. Jedna osoba môže znášať náklady a druhá zasa riadiť napríklad úspory. Dohoda a vzájomný kompromis je základ.

Ako budete financovať svoje bývanie

Zadlženie domácnosti rastie, ale ekonomická situácia mnohým rodinám na výber moc nedáva. Preto je aj dobrá pôžička univerzálnym spôsobom, ako sa naučiť šetriť a hospodáriť so svojimi financiami.

Pri jej výbere si je, ale nutné všímať úroky, dobu splácania a aktuálnu ponuku na trhu. Nebojte sa menej výhodnejšie produkty refinancovať a zjednotiť tak svoje záväzky do jednej lepšej splátky. Niekedy dokáže pomôcť aj 10 € mesačne.  

Financovanie bývania vytvorenie rozpočtu

Dávajte si pozor na percentuálnu mieru úrokov, fixácie a samozrejme dobu splatnosti, ktorú sa neoplatí porušiť. Pri výbere vhodnej ponuky si nechajte jednotlivé pôžičky vzájomne medzi sebou porovnať a kalkulujte.

TIP: Nemusíte byť žiadny finančný agent ani poradca, mnohé veci predsa zvládnete s pomocou dostupných online služieb, ktoré sú pre vás prehľadné, jasné a zrozumiteľné, čoho skvelou ukážkou je napríklad aj portál Hyperfinancie.sk.

Štýlové bývanie je vec jedna, pokiaľ, ale nie je postavené na dobrých základoch, s pevne a jasne stanovenými pravidlami, môže sa príjemná realita zmeniť na nestabilný domček z karát. Premýšľajte, uvažujte a všetko plánujte spoločne, aj takýto spôsob života môže byť predsa štýlový.

  • Kategórie

Podobné články