Pred niekoľkými desiatkami rokov ovládali slovenské kuchyne prevažne drezy smaltované. Potom došlo k obmene – na trhu sa objavili nerezové drezy, ľahšie a stálo farebné. Nerezový drez je dodnes jednotkou, ale aj on zažíva ústup zo slávy. Predovšetkým tie lacnejšie a krehkejšie nerezové drezy miznú, často ich nahrádzajú výrobky z granitu. Ľudia stále viac preferujú pri drezoch kvalitu nad cenou. Prečo ale za drez dávať o 280 EUR viac? V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na drezy do kuchyne a zistíme, v čom sú nevýhodné tie lacné.
Lacný drez je náchylnejší k zašpineniu a poškodeniu
Ako poznať lacné drezy do kuchyne, okrem pohľadu na ich cenovku? Náklady na výrobu je možné výrazne znížiť s použitím menej kvalitného materiálu. Smaltovaný drez s bakelitovým rámom je dnes už retro, dnes tie najlacnejšie drezy nájdeme v kategórii nerezových. Samotná nehrdzavejúca oceľ je pritom osvedčený a dobrý materiál, ale výrobca s ním nesmie šetriť. Nerezový drez z tenkého plechu je hlučný, náchylný na preliačiny a poškriabanie. Pre drezy do kuchyne je odporúčaná hrúbka nerezového materiálu nad 0,5 mm, radšej ale 0,7 až 1 mm.
Ďalšie vlastnosti lacných drezov sa prejavia až po dlhšom používaní. Ľahko viditeľné kvapky vody a usadzujúce sa nečistoty sú znakom nevhodnej štruktúry materiálu a nedostatočnej alebo žiadnej povrchovej úpravy. U nerezových drezov sa lepšej povesti tešia modely lisované z jedného kusu než zvárané kusy.
Granit a tectonite sú dobré materiály, aj tu ale môže byť zákazník sklamaný
Granitové alebo tectonitové drezy väčšinou týmito zásadnými chybami netrpia. Tiež s modernými keramickými drezmi panuje u zákazníkov väčšinou spokojnosť, ak nejde o tie najlacnejšie výrobky, u ktorých hrozí poškodenie pri silnejšom náraze.
Napriek tomu, ale aj drezy z kvalitných materiálov, môžu mať svoje chyby. Môže to byť napríklad nedostatočná hĺbka drezovej nádoby. U tohto parametru výrobca ušetrí náklady na materiál a je tak schopný ponúknuť drez z odolného granitu výrazne lacnejší. Lenže drez hlboký 17 cm alebo ešte menej užívateľa obmedzuje ako pri umývaní, tak pri odkladaní riadu. Odporúčaná hĺbka je 20 cm a viac.
Lacnejšie verzie granitových alebo keramických drezov tiež môžu prekvapiť absenciou základného vybavenia – sitkového ventilu, sifónu, otvoru na batériu a podobne. To sú skôr detaily, ktoré je pomerne ľahké vyriešiť. Väčším problémom u lacných granitových drezov je ale použité spojivo, ktoré nemusí byť dostatočne kvalitné.
Kvalitný drez poteší aj príjemným designom
Na to, že drez obvykle v domácnosti vydrží aj niekoľko desiatok rokov, je jeho obstarávacia cena vlastne nízka. Veď napríklad kvalitné granitové drezy švajčiarskej značky Franke je možné kúpiť do 400 EUR, teda za cenu práčky alebo umývačky riadu. Hoci je drez v kuchyni využívaný viac, vydrží dlhšie než tieto spotrebiče. Má teda logiku dávať na drezy do kuchyne trošku viac peňazí.
Lacný drez do kuchyne za krátky čas zmení farbu, zaplní sa škvrnami. Objavia sa na ňom škrabance a stane sa vítaným útočiskom pre baktérie. Neposkytuje pohodlie pri umývaní riadu či iných prácach, nemá ani dostatočne veľkú plochu na odkvapkávanie.
Materiály v interiéri: trendy na rok 2021
Každý rok je jedinečný a prinesie so sebou nové trendy v interiérovom dizajne. Rok 2021 so sebou priniesol niekoľko druhov materiálov…
Použitie kvalitného drezu, ktorý si zachováva svoj vzhľad, je aj po rokoch úplne bezpečné.
Taký drez navyše lepšie vyzerá. Aj v kategórii nerezových drezov sa dajú nájsť zaujímavé designové kúsky. Možno ešte úchvatnejšia je ponuka drezov granitových alebo tectonitových, kde je výber zo širokej škály farebných dekórov: od malých po veľké, od obdĺžnikových cez štvorcové až po okrúhle, vo farebnom variante ľadovo biela, krémová, pieskový melír, kávová, kašmír, ónyx a mnoho a mnoho ďalších verzií.
Nie je teda nič jednoduchšie ako vybrať drez v tvare, veľkosti a farbe odpovedajúcej dispozíciám a štýlu vašej kuchyne.