izbove rastliny sluzia ako prirodne cisticky vzduchu

Prírodné čističky vzduchu

Redakcia - 22. novembra 2018 - 10868. zobrazení

Nie je žiadnym tajomstvom, že izbové rastliny skrášľujú nejeden domov. Niektoré druhy izbových rastlín však dokážu odfiltrovať nebezpečné škodliviny zo vzduchu a slúžia tak ako prírodné čističky vzduchu, ktoré zásadným spôsobom menia kvalitu ovzdušia aj u Vás doma.

izbove rastliny filtruju skodliviny z ovzdusia

Izbové rastliny ako prírodné čističky vzduchu

Škodlivé látky, akými sú benzén, formaldehyd, trichlóretylén alebo amoniak, môžu byť pre vás a vaše zdravie nebezpečnými. O to viac, ak k svojvoľnému uvoľňovaniu, týchto látok môže dôjsť z rôznych stavebných materiálov, tkanín, nábytku, farieb, čistiacich prostriedkov alebo aj z osviežovačov vzduchu.

Vedeli ste, že?

Už jedna izbová rastlina dokáže vyčistiť vzduch v miestnosti o rozlohe 10m2.

Medzi izbovými rastlinami, však nájdeme skutočné „poklady“, ktoré dokážu zo vzduchu odfiltrovať takmer všetky typy škodlivých látok. Niektoré izbové rastliny dokážu „očistiť“ ovzdušie iba od jedného a konkrétneho typu škodliviny.

brectan popinavy je vhodna izbova rastlina

Aké druhy škodlivých látok dokážu odstrániť izbové rastliny?

  • Benzén je škodlivou chemickou látkou, ktorú obsahujú rôzne druhy farieb, rozpúšťadiel a plastov. Vhodnými izbovými rastlinami na odfiltrovanie benzénu zo vzduchu sú Brečtan popínavý – Hedera Helix, Chinese Evergreen – Aglaonema Modestum a Svokrin jazyk – Sansevieria Laurentii.
  • Formaldehyd je rovnako ako benzén škodlivou chemickou látkou, uvoľňujúcou sa z mnohých stavebných materiálov, napr., penovej izolácie a drevených výrobkov, akými sú preglejky. Vhodné izbové rastliny na filtrovanie formaldehydu zo vzduchu sú azalky, Filodendron-Philodendron, Pothos, a Chryzantema – Chrysatheium Morifolium.
  • Trichlóretylén je ďalšou škodlivou chemickou zlúčeninou uvoľňujúcou sa z farieb, lakov alebo rozpúšťadiel. Vhodnými izbovými rastlinami na čistenie vzduchu s obsahom trichlóretylénu sú Gerbera Daisy, Chryzantema – Chrysatheium Morifolium, a Dracaena Marginata.
  • Niektoré rastliny môžu filtrovať celý rad škodlivých chemických látok, vrátane amoniaku a xylénu, rovnako ako aj vyššie uvedených chemických zlúčenín. Medzi takéto izbové rastliny patria Chryzantema – Chrysatheium Morifolium a Svokrin jazyk – Sansevieria Laurentii.
chryzantemy sluzia ako cisticky vzduchu

Všetky druhy izbových rastlín majú priaznivý vplyv na "očistu" a kvalitu ovzdušia, nielen premenou oxidu uhličitého na kyslík, ale predovšetkým odfiltrovaním škodlivín zo vzduchu. V laboratórnych podmienkach môžu niektoré izbové rastliny odstrániť zo vzduchu až 80% škodlivých látok, a to iba za 24 hodín.

  • Kategórie

Podobné články