Staré dobré časy - starožitnosti

Ako vniesť do interiéru staré dobré časy?

Redakcia - 19. novembra 2021 - 7661. zobrazení

Spomienky, nostalgia, návrat ku koreňom. To všetko inšpiruje milovníkov niekdajších trendov v oblasti bývania k hľadaniu štýlov, ktorých uplatnenie evokuje v domácnosti staré dobré časy. Možností, ako zariadiť interiér v tomto duchu, je neúrekom. Stačí si vybrať vhodné doplnky a kreatívnym spôsobom ich zakomponovať do priestoru.

Interiérových štýlov, ktoré evokujú staré dobré časy, je hneď niekoľko. Pre každý z nich sú typické vybrané farby, vzory a materiály, ktoré sa vyznačujú starším nádychom. Medzi tie najobľúbenejšie patrí retro, vintage, vidiecky štýl, rustikálny štýl či iné smery, ktoré čerpajú z niekdajších trendov. Všetky majú priaznivý vzťah k histórii, čo sa podpisuje aj na návrhoch, ktoré vnášajú do interiérov staré dobré časy.

Staré dobré časy v súčasnej dobe

Zakomponovanie doplnkov, ktoré sú typické pre klasické interiéry, nemusí urobiť domácnosť staromódnou. Dizajnérske tipy a triky, ktoré chcú vrátiť do príbytkov staré dobré časy, sa často opierajú o kombinácie odtieňov, vzorov a materiálov, ktoré pôsobia nadčasovo. Pri výbere bytového vybavenia nejde o kvantitu. Príbytok evokujúci staré dobré časy nemusí byť plný starých doplnkov a historických predmetov. Kľúčová je skôr kvalita a s ňou spojený citlivý výber niekoľkých pútavých doplnkov, ktoré sú stredobodom pozornosti a tým z izby vytvárajú priestor dýchajúci klasikou schopnou vyniknúť aj v spojení s novšími prvkami.

Retro hodiny - starožitnosti

Čo symbolizuje staré dobré časy?

 • Historický nábytok.
 • Vzácne starožitnosti.
 • Ručne vyrobené ozdoby.
 • Prírodné prvky a materiály.
 • Ľudové a historické motívy.

Ktoré retro dekorácie dnes letia?

Retro štýl patrí medzi hravé, rozmanité a kreatívne, vďaka čomu máme pri výbere doplnkov otvorené možnosti. Vo väčšine prípadov ide o dekorácie, ktoré odkazujú na dizajn 50. až 70. rokov 20. storočia. Doba sa však posúva a s tým sa do retro štýlu dostávajú doplnky typické pre neskoršie obdobia. Najobľúbenejšie retro dekorácie sú však napriek zmenám doby stále rovnaké a letia aj po rokoch.

Retro dekorácie do kuchyne

Najtypickejšími doplnkami do retro kuchyne sú staré spotrebiče, hodiny a telefóny, ktoré boli využívané v prvých dekádach druhej polovice 20. storočia.

Retro dekorácie do detskej izby

V detskej izbe nesmú chýbať retro hračky, najmä autíčka, drevené koníky a plyšové zvieratká. Tie pravé retro hračky bývajú väčšinou zhotovené ručnou výrobou.

Retro dekorácie do obývačky

Obývačka sa dá dekorovať mnohými spôsobmi. Na stene vyniknú obrazy s dreveným rámom a veľkoformátové plagáty. Staré dobré časy na retro spôsob sa nezaobídu ani bez dreveného nábytku.

Retro dekorácie do spálne

Retro spálne sú na rozdiel od iných miestností trochu minimalistickejšie. Veľké zrkadlo s kovovým rámom či kovový svietnik však určite nebude pôsobiť ako nadbytočná dekorácia.

Retro dekorácie do obývačky

Starožitnosti ako doplnky s vysokou hodnotou

Ku klasike a starým dobrým časom patria aj starožitnosti. Tie si nachádzajú svoje miesto v takto zariadených príbytkoch bez ohľadu na to, aký interiérový štýl v nich prevláda. Podľa konkrétneho štýlu však môžeme vsadiť na vhodné doplnky, ktoré sa budú do vybraného bytu či domu najviac hodiť. Výber starožitností by však nemal závisieť len od ich vzhľadu. Nákup vzácnych doplnkov s vysokou hodnotou je zároveň investíciou, ktorú bude možné časom ešte viac zhodnotiť.

Najkrajšie starožitnosti s najvyššou hodnotou

 • Historický nábytok z masívneho dreva.
 • Unikátne stoly zo slonoviny alebo ebenu.
 • Vzácne obrazy alebo iné umelecké diela.
 • Strieborné, mosadzné a nerezové príbory.
 • Staršie viacramenné svietniky zo striebra.
 • Veľké krištáľové lustre staré zopár storočí.

Bugenvilea: Najkrajšie druhy, podmienky na pestovanie, starostlivosť

Viete, ako sa pestuje bugenvilea? Aká poloha je pre bugenvileu najlepšia? Ako často je potrebné bugenvileu hnojiť? Kedy rastlinu strihať?

Bugenvilea

Obľúbené retro dekorácie a vzácne starožitnosti sú základom väčšiny klasických interiérov. V mnohých prípadoch to však na zariadenie príbytku, ktorý má evokovať staré dobré časy, nestačí. Do návrhu je niekedy potrebné zahrnúť aj vyššie spomenuté ručne vyrobené doplnky, prírodné materiály a rôzne ľudové či historické motívy, ktoré prispejú k tomu, aby ste mohli prežívať staré dobré časy každý deň.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články