Starožitnosti ako investícia

Redakcia - 9. augusta 2013 - 7829. zobrazení

reklama-bazar

Niektorí sa venujú športu, iní trávia svoj voľný čas prácou v záhradke, no sú aj takí, ktorých koníček predstavuje hľadanie starých a luxusných vecí, ktorých pôvod siaha až do dávnych čias. Zbieranie starožitností je záľuba, ktorá človeka zamestná na celý život, vyžaduje množstvo času na hľadanie tých najlepších kúskov do vašej zbierky a na jej vykonávanie sú potrebné finančné prostriedky, ktorými si môžete dovoliť tento luxusný koníček.

cinove-starozitnosti

Možno sa pýtate, prečo ľudia zbierajú starožitnosti? Existujú na to dva dôvody. Prvým dôvodom je potešenie, ktoré im prináša hľadanie a nájdenie luxusnej starožitnosti, ktorá má nejaký význam a ktorá sa svojím výzorom hodí do interiéru ich domu. Druhým dôvodom je biznis. V tomto prípade ide o ľudí, ktorých z ekonomického hľadiska môžeme nazvať špekulantmi, a ktorí nakupujú starožitnosti, aby ich o niečo neskôr predali za drahšie. Takéto konanie je založené na poznatku, že hodnota tých starých vecí s narastajúcim časom vzrastá a tým pádom vzrastá aj ich cena, vďaka čomu môžu oni zbohatnúť, ak sa im podarí ju predať. Z toho vyplýva, že starožitnosti neslúžia len na to, aby vyplnili vaše prázdne miesto nad krbom, no fungujú ako výhodné investície, ktoré môžu zvýšiť vaše bohatstvo a váš súčasný majetok.

Medzi zberateľské kúsky patria rôzne druhy nábytku, sklo, kovy, sochy a obrazy.

biblia2

Z malieb sú veľakrát žiadané rozličné olejomaľby svätých ľudí či zátišia prírody. Ku vyhľadávaným starožitnostiam môžeme zaradiť aj rôzne listiny, dokumenty či iné tlačené rukopisy. Ďalej sa ľudia zaujímajú aj o porcelán a keramiku, ako napríklad hlinené džbány, keramické nádoby alebo iné porcelánové vázy, starodávne mince z rôznych období, čím staršie tým lepšie a hodnotnejšie, zaujímajú sa taktiež aj o staré svietidlá, zbrane, hudobné nástroje, hodinky alebo odevy. Do špeciálnej kategórie starých vecí zaraďujeme historické nehnuteľnosti, pracovné záhradné nástroje, s ktorými možno obrábali polia ešte naši prapraprastarí rodičia, veterány či židovské predmety.

Ak sa rozhodnete pre takýto náročný koníček, musíte si v prvom rade premyslieť, akým spôsobom budete získavať tieto cenné veci. Môžete si starožitnosti zadovážiť kúpou od iných alebo sa pokúsiť ich nájsť sám. V takomto prípade musíte myslieť na to, že aby ste boli úspešní, mali by ste poznať históriu, fakty a príbehy. Musíte vedieť, na akých miestach hľadať.

  • Kategórie

Podobné články