Viete, ako vyzerajú fotovoltické panely od profesionálov?

Reklamný článok - 29. marca 2021 - 2361. zobrazení

Spomínate si na malú vreckovú kalkulačku, ktorú poháňalo slnečné žiarenie? Predstavte si, že na rovnakom princípe premeny slnečnej energie na elektrickú by mohla fungovať aj celá vaša domácnosť. Postačí vám na to len strecha vášho rodinného domu a kvalitné fotovoltické panely.

Na začiatku bol fotovoltický článok

V roku 1954 bol v USA vyrobený prvý fotovoltický článok. Je základným stavebným prvkom premeny slnečnej energie na elektrickú. Funguje na princípe fotoelektrického javu, za ktorého objasnenie dostal Albert Einstein Nobelovu cenu. Samotný fotovoltický článok má len veľmi malé využitie, pretože nedokáže produkovať dostatočne veľké a využiteľné elektrické napätie a výkon.

Práve preto sa fotovoltické články spájajú do väčších celkov a vytvárajú fotovoltické panely. Veľkosť jednotlivých panelov sa určuje na základe požadovaného napätia a odoberaného prúdu. Spojením viacerých panelov sa vytvárajú rozsiahle fotovoltické polia alebo systémy.

Ešte v šesťdesiatych rokoch 20. storočia boli fotovoltické panely tak neuveriteľne nákladné, že sa využívali len ako zdroj energie pre vesmírne družice. Ich cena však postupne klesala a dnes v čase klimatickej krízy predstavuje výroba elektrickej energie zo slnečného žiarenia jeden z ekologických spôsobov energetickej sebestačnosti. Vďaka veľmi priaznivým cenám fotovoltických panelov a finančným dotáciám sa stáva fotovoltika stále dostupnejším riešením získavania elektrickej energie zo slnka aj pre bežné domácnosti.

Fotovoltické panely – vaša domáca elektráreň

Fotovoltické panely sa vyrábajú z kremíkového materiálu. Podľa typu spracovania existujú monokryštalické, polykryštalické a amorfné fotovoltické panely. Monokryštalické panely sú o niečo drahšie v porovnaní s polykryštalickými, avšak dosahujú vyššiu účinnosť, ktorá je na úrovni 25%. Polykryštalické panely sú lacnejšie na výrobu, no ich účinnosť je len 21%. Panely vyrábané na základe amorfného kremíka majú síce najnižšiu hmotnosť a cenu, ale aj účinnosť získavania elektriny zo slnečného žiarenia – tá sa pohybuje medzi 8-14%.

Odborníci zo ZSE odporúčajú inštalovať monokryštalické panely LG NeON 2 BLACK, ktoré sú krásne a elegantné ako šperk, ale hlavne veľmi účinné. V rámci ponuky ZSE Fotovolt Bezstarosti získate nielen nadčasové monokryštalické panely LG s vysokým výkonom, ale aj službu Virtuálna batéria a Zelená elektrina, s ktorou bude spotreba vašej domácnosti 100% pokrytá z obnoviteľných zdrojov.

Prevádzka fotovoltickej elektrárne nepredstavuje žiadnu záťaž pre životné prostredie. Dokonca aj výroba fotovoltických panelov je pre planétu omnoho menej škodlivá ako ťažba, spracovanie a transport  zemného plynu, ropy a uhlia. Fotovoltické panely sú z 90% vyrobené zo skla a hliníka, čo sú bežne recyklovateľné materiály.

Životnosť panelov je 25-30 rokov, pretože sa ukladajú do hermeticky uzavretých obalov, zabezpečených priehľadným tvrdeným sklom. Touto povrchovou úpravou sú chránené pred poveternostnými vplyvmi.

Dom z hliny a slamy? Na čo myslieť pri výstavbe?

Chceli by ste si postaviť dom z hliny a slamy? Uplatnenie alternatívnych stavebných materiálov pri realizáciách rodinných domov je…

Dom z hliny a slamy

Inštaláciu prenechajte na odborníkov

Pred inštaláciou fotovoltických panelov či zostavovaním celého fotovoltického systému, sa vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkom, ktorý vám pomôže navrhnúť vhodné riešenie. Výkon fotovoltickej elektrárne a optimálny počet panelov závisí od viacerých faktorov. Zvyčajne sa však navrhuje podľa množstva spotrebovanej elektrickej energie – väčšinou tretina alebo polovica ročnej spotreby domácnosti.

Panely je najvhodnejšie umiestniť na južnú stranu vašej strechy, prípadne na juhozápad alebo juhovýchod, ideálne pod sklonom 30 – 40 stupňov. Dbajte aj na to, aby neboli zatienené stromami alebo okolitými budovami. Splnenie týchto faktorov im zaručuje ideálne podmienky na efektívnu prevádzku. Počasie sa ovplyvniť nedá, no riešenie od ZSE vám napriek tomu garantuje objem vyrobenej elektriny. V praxi to znamená, že ak vám ZSE garantuje určité množstvo elektriny z fotovoltiky (napr. 2000 kW), ale vaše zariadenie počas roka vyrobí len 1700 kW (napríklad v dôsledku zlého počasia), chýbajúcich 300kW vám ZSE vráti na faktúre v rámci ročného vyúčtovania elektriny.

Fotovoltika, alebo nesprávne používaný názov fotovoltaika vám môže ušetriť až 40% ročných nákladov na elektrinu. ZSE navyše prichádza s praktickým riešením v podobe virtuálnej batérie. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať, napríklad večer alebo ráno. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z virtuálnej batérie.

S unikátnou službou Virtuálna batéria od ZSE si môžete skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky až o 3 rok.y Životnosť fotovoltických panelov je 25 – 30 rokov. Znamená to, že po približne 10 rokoch na elektrickej energii už len šetríte.

  • Kategórie

Podobné články