Vlčí mak

Vlčí mak: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 17. februára 2021 - 4621. zobrazení

Máloktorá rastlina je opradená toľkými mýtmi ako vlčí mak. Viaceré z nich vznikli ešte v dávnej minulosti, kedy bola využívaná pri rôznych magických rituáloch. Iné vyvolalo nevhodné používanie rastliny, ktorej liečivé účinky sa môžu razom zmeniť na škodlivé. To ale nehrozí, ak budeme vedieť, ako túto rastlinu pestovať a následne zužitkovávať.

Samotná rastlina škodlivá nie je. Pri pestovaní a zbieraní sa tak nevystavíme žiadnemu riziku. Problémom sa stáva až jej užívanie. V rastline sa totiž nachádzajú vybrané látky, ktoré sú pri nesprávnom spôsobe podávania nebezpečné. Práve odtiaľ pramení väčšina mýtov, ktoré pred vlčím makom vystríhajú. Mnohé príbehy a legendy ho však vykresľujú ako zázračné liečivo, ktoré je schopné pomáhať pri rade zdravotných ťažkostí.

Vlčí mak na poli

Vlčí mak v minulosti a dnes

Tradícia využívania tejto rastliny človekom má už pár tisíc rokov. Podľa dávnych starovekých záznamov ju ako prírodné narkotikum využívali už členovia starej sumerskej civilizácie. Pred naším letopočtom sa objavovala aj v starovekom Egypte, kde okrem prírodného liečiva slúžila aj ako farbivo. Potajomky sa používala aj pri magických rituáloch, kde si nachádzala stabilné miesto aj v stredoveku. Okrem toho slúžila aj na liečbu alebo zmiernenie niektorých ťažkostí.

V súčasnosti je použitie vlčieho maku v mágii zatlačené do úzadia. Priaznivé liečivé účinky ho však držia v zozname najobľúbenejších liečivých rastlín naďalej. Po množstve vedeckých výskumov, ktoré odhalili jeho ďalšie pozitíva a možnosti využitia, sa vracia do našich kuchýň a lekárničiek vo veľkom. S tým pribúdajú aj nové recepty, ako možno vlčí mak zužitkovať čo najlepšie bez toho, aby sa jeho použitie stalo rizikové.

Podľa čoho vlčí mak spoznáme?

  • Rastlina dorastá do výšky od 20 do 80 centimetrov.
  • Jej typickým prvkom sú atraktívne červené kvety.
  • Niekedy môžu mať jemný ružový až biely odtieň.
  • Kvet tvoria lupienky s čiernymi škvrnami v strede.
  • Pre rastlinu je typický aj plod známy ako makovica.
  • Telo celej rastliny býva pokryté drobnými chĺpkami.

Kde všade sa rastlina vyskytuje?

Nie je to tak dávno, čo vlčí mak rástol takmer na každom rumovisku, neobrobenom poli či na nižšie položených lúkach. V súčasnosti sa v našich končinách vyskytuje pomerne menej, pod čo sa podpísalo časté využívanie herbicídov a iných chemických látok, ktoré sú používané pri ošetrovaní vegetácie. S úbytkom jeho výskytu vo voľnej prírode sa tak začal presúvať priamo do záhrad. V tých sa už dávno nepestuje len ako účinná liečivá rastlina. V mnohých záhradách si plní aj stále viac rozšírenú okrasnú funkciu.

Makovica

Ako pestovať vlčí mak na záhrade?

Pestovanie tejto rastliny je celkom jednoduché. Stačí jej dopriať optimálne podmienky, ktoré jej nahradia život vo voľnej prírode. Následne si už vystačí len so základnou starostlivosťou, ktorá zahŕňa iba občasnú zálievku. O všetko ostatné sa postará sama záhrada.

Poloha

Podobne ako vo voľnej prírode ocení dostatok svetla aj na záhrade. Pri vysádzaní ho tak bez obáv môžeme umiestniť na otvorené preslnené stanovište.

Substrát

Pri výbere substrátu môžeme vsadiť na vápenaté typy pôdy. Zemina by mala byť dobre prekyprená, čím sa postaráme o jej dostatočnú priepustnosť potrebnú pre vyživovanie korienkov.

Výsadba

Vlčí mak môžeme na záhrade vysádzať rovno zo semienka alebo formou malých predpestovaných rastliniek. V prvom prípade sa tak odporúča urobiť pred koncom marca. Pri predpestovaní vo vnútri vysievame semienka už vo februári.

Zálievka

S polievaním si príliš veľa starostí robiť nemusíme. Pokiaľ vonku nie sú extrémne horúčavy a suchá, rastlinu stačí poliať raz za týždeň, aj to len trochu ku korienkom. Ak občas prší, ďalšia zálievka nebude vôbec potrebná.

Riedenie porastu

Vlčí mak sa dokáže množiť celkom sám. To môže viesť k prehusteniu porastu, ktorý bude v takýchto prípadoch potrebné preriediť. Rastliny si tak nebudú tieniť a budú mať viac priestoru na rýchly rast.

Vlčí mak - semená

Na liečebné účely sa zbierajú kvety

Pri dostatku svetla a priestoru budú kvety o čosi väčšie a rýchlejšie rozkvitnuté. Zároveň budú obsahovať väčšie množstvo liečivých látok, kvôli ktorým sa zbierajú. So zberom možno začať už pár dní po rozkvitnutí, ku ktorému dochádza v období od júna do augusta, najneskôr až do septembra. Kvetné lupienky, ktoré by sa mali zbierať počas slnečných dní, sa potom nechajú sušiť po dobu 5 až 7 dní. Vysušené kvety nestrácajú nič zo svojich liečivých účinkov.

Ktoré liečivé látky vlčí mak obsahuje?

  • Silice a vybrané triesloviny.
  • Niektoré druhy sacharidov.
  • Vzácne antokyanové farbivá.
  • Viaceré liečivé slizové látky.
  • Významné druhy alkaloidov.

Ako sa používa vlčí mak ako liečivo?

Ako prírodné sedatívum

Vlčí mak ako liek na nespavosť je využívaný celé stáročia. Jeho kvety upokojujú celú nervovú sústavu. Konzumovať sa ale môže iba krátkodobo a v menších množstvách, inak môže mať kontraproduktívne účinky a pôsobiť skôr ako droga.

Pri dýchacích ťažkostiach

Pri užívaní vlčieho maku zároveň pomáhame dýchacím cestám. Sušené kvety nám dokážu pomôcť utlmiť kašeľ, zmierniť opuchy hrdla či pomôcť pri liečení bronchitídy.

Borák lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má borák lekársky? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča borák lekársky užívať? Najčastejšie sa využíva…

Borák lekársky

Ako môžeme vlčí mak zužitkovať?

  • Vo forme čaju, resp. odvaru.
  • Vo forme liečivého kloktadla.
  • Ako okrasu na tanier s jedlom.

Rýchly recept na prípravu čaju

Pripravíme si 2 malé čajové lyžičky sušených kvetov. Tie podrvíme na drobné kúsky a zalejeme ich vriacou vodou. Potom ich necháme aspoň 10 minút lúhovať. Po uplynutí 10 minút čaj scedíme a okamžite podávame. Čaj môžeme použiť aj ako odvar na kloktanie, ktorý neprehĺtame, iba si ním prečistíme hrdlo a ústnu dutinu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články