Pocit vlastníctva je v nás hlboko zakorenený, aspoň tak to hovorí väčšina odborníkov. Pri pohľade na výrazný percentuálny podiel Slovákov, ktorí preferujú vlastné bývanie, naberá táto teória na význame ešte viac a potvrdzuje našu potrebu žiť vo svojom.
Prečo preferujeme vlastné bývanie?
Vývoj situácie okolo podielu Slovákov preferujúcich vlastné bývanie v svojom vlastnom byte alebo rodinnom dome monitorujú viaceré inštitúcie. Nedávno sa na verejnosť dostali nové a aktuálne informácie z Eurostatu, ktoré hodnotia práve bývanie v členských krajinách EÚ. V ukazovateli zameranom na potrebu „žiť vo svojom“ sme sa ocitli na popredných pozíciách, čo len potvrdzuje našu túžbu po vlastnom bývaní.
Preferujete vlastné bývanie? 90% Slovákov – áno!
Rozdiely medzi výškou príjmov a cenou nehnuteľností sú u nás priepastné, no napriek tomu to neznižuje našu chuť po vlastníctve bytu či rodinného domu. Eurostat nás zaradil ku členským krajinám EÚ, kde žije v prepočte najviac ľudí vlastniacich rezidenčnú nehnuteľnosť. Podľa prieskumu tvorí táto skupina majiteľov až 90%, čo je na európske pomery nadpriemerné číslo.
Priemer v Európskej únii je 70%…
Ak by sme sa chceli priblížiť k európskemu priemeru a vzdať sa našej dominancie v rebríčku krajín s najvyšším podielom vlastníkov nehnuteľnosti, vlastného bývania by sa muselo vzdať okolo 20% ľudí. Za nami zaostávajú paradoxne západné krajiny, kde sa tento podiel pohybuje pod hranicou 70%, čoho príkladom je Holandsko, Švédsko alebo susedné Rakúsko.
Ďalšie zistenia Eurostatu o bývaní Slovákov
Vzhľadom na vývoj cien realít, ekonomickú situáciu aj očakávané zdražovanie hypoték, môže podiel Slovákov bývajúcich vo vlastnom značne klesať. To by nás postupne približovalo k európskemu priemeru, no daňou za to bude strata vlastníctva nehnuteľností, čo pre väčšinu z nás nie je veľmi rozumný krok.
Text: Róbert Bosák