Životnosť drevostavieb – hlavné mýty a fakty

Drevostavby a ich životnosť: Mýty verzus fakty

Redakcia - 13. marca 2020 - 11597. zobrazení

Milované aj kritizované, vyhľadávané aj obchádzané. Drevostavby svojim spôsobom zmenili stavebníctvo a priniesli mu nový rozmer. Nejasností okolo týchto budov je však naďalej viac než dosť a otázniky vzbudzujú aj otázky na ich životnosť.

Drevostavby

Drevostavby sú IN

Realizácia drevostavieb napreduje stále rýchlejším tempom. S tým však prichádza boj medzi ich fanúšikmi a neprajníkmi. Kým jedni drevostavby obhajujú aj za cenu, že ich vychvália viac ako je potrebné, druhí podceňujú každé pozitívum, ktorým disponujú. Celá podstata tohto súboja sa aj tak točí okolo ich životnosti, s ktorou sa spája niekoľko mýtov a faktov.

 drevostavby

Drevostavby a ich životnosť

Životnosť nad 100 rokov

Dožiť sa storočia je pre drevostavby údajne celkom bežné. Tak to prezentujú firmy, ktoré sa venujú ich výstavbe. Konkurencia však hovorí opak a ich život odhaduje len na pár desaťročí.

MýtyFakty
Každá drevostavba prežije nad 100 rokov.Životnosť každej budovy je individuálna.
Vek drevených domov nie je neobmedzený.Dodnes sa zachovali aj 300-ročné budovy.

 Renovácie drevostavieb

Nech je budova akokoľvek kvalitná, po niekoľkoročnom užívaní bude potrebovať renováciu, čo platí rovnako aj pri drevostavbách.

MýtyFakty
Nová drevostavba nepotrebuje renováciu aj 50 rokov.Ošetrenie fasády, výmena okien a prerábka interiéru sa robí pravidelne po pár rokoch.
Budova vydrží v poriadku aj bez údržby, pričom nehrozí rozpadnutie alebo chátranie.Nebyť občasnej starostlivosti, drevo môže začať hniť a statika prestane plniť funkciu.

Odolnosť budov z dreva

Vysoká kvalita, ktorá predlžuje životnosť drevostavieb, nie je zadarmo. Majitelia musia objekt udržiavať a chrániť pred viacerými nepriaznivými vplyvmi.

MýtyFakty
Zvýšená vlhkosť nedokáže skrátiť životnosť budovy o niekoľko desaťročí.Ak je nehnuteľnosť neustále konfrontovaná s vlhkosťou, rýchlo sa začne poškodzovať.
Poveternostné podmienky ohrozujú kvalitu drevostavby.Kvalitne ošetrenú drevostavbu nepoškodí ani extrémna poveternostná situácia.
Drevostavba

Aké sú najvyššie európske drevodomy?

Aké sú najvyššie európske drevodomy? Prečo sú drevodomy v súčasnosti obľúbenými? Prečo je Škandinávia považovaná za kolísku drevodomov?

Najvyššie európske drevostavby

Žiadna budova nedokáže stáť naveky a čím menej sa o ňu staráme, tým skôr prestane plniť svoju funkciu. Drevostavby sú predsa len výnimočné a dokážu prežiť dlhé storočia, no tiež len v prípade svedomitej výstavby a následnej správnej starostlivosti.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články