Obnova starých dverí

Ako obnoviť staré dvere?

Redakcia - 4. júla 2019 - 13076. zobrazení

Máte na chalupe staré dvere, ktoré sú už opotrebované a zničené, ale nechce sa vám s nimi rozlúčiť? Možno sú krásne vyrezávané, majú inú nezvyčajnú ozdobu alebo možno si len neviete chalupu predstaviť bez nich. Ak áno, nezúfajte, v dnešnom článku vám poradíme ako zreštaurovať staré dvere a vdýchnuť im doslova nový život.

Staré dvere - renovácia

Ako zrenovovať staré dvere?

  • 1. Krok

Z dverí odmontujte všetky štítky, kľučky a zámok.

Staré dvere a demontáž skrútok a kľučiek

Náš TIP na kvalitné teplovzdušné opaľovacie pištole

DeWalt D26414

Einhell Expert

Black & Decker

DeWalt D26411 - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 64.80 €

Einhell Expert - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 40.50 €

Black & Decker - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 51.30 €

  • 2. Krok

V druhom rade musíte svoje staré dvere zbaviť starých náterov a rôznych dekorácií ako sú napr. rôzne tapety alebo štítky. S ich odstránením vám môže pomôcť teplovzdušná opaľovacia pištoľ, uhlová brúska alebo brúsny papier. Po obrúsení sa vždy zbavte prachu, ktorý sa pri brúsení vytvoril, aby sa vám v práci pokračovalo lepšie.

Obnova starých dverí
  • 3. Krok

Keď ste už vaše staré dvere zbavili všetkých starých náterov, môžete sa začať venovať ich povrchu, ktorý potrebujete najprv vyhladiť. Postupom času sa na dverách zvyknú vytvoriť rôzne praskliny alebo diery. Na ich scelenie a „zaleplenie“ vám skvele poslúži akrylový alebo epoxidový tmel, ktorý je určený na drevo.

Brúsenie zárubní

Tmel nanášajte tak, aby bol mierne nad povrchom dverí. Je to preto, aby ste ho mohli zabrúsiť do roviny. Keď už máte zatmelené všetky praskliny a otvory vo dverách, potom celý povrch dverí spolu s časťami, ktoré boli opravené tmelom prebrúsime jemným brúsnym papierom tak, aby sme vytvorili rovinu.

Náš TIP na kvalitné brúsky

Makita 9911

DeWalt D26453

DeWalt DCS355NT

Makita 9911 - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 105.40 €

DeWalt D26453 - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 94.95 €

DeWalt DSC355NT - renovujeme staré dvere
Hodnotenie

Cena: od 175.00 €

  • 4. Krok

Keď máte takto upravené dvere, môžete ich začať maľovať. Vhodné sú rôzne druhy syntetických farieb. Tie schnú rýchlejšie a sú odolnejšie ako vodou riediteľné farby.

Natierame staré dvere

Aké omietky a stierky sú tie najkvalitnejšie?

Chystáte sa rekonštruovať? Viete, aké omietky a stierky sú tie najlepšie? Podľa čoho vyberať omietky a stierky do interiéru? Tipy a rady.

Omietky a stierky - nanášanie omietky a stierky
  • 5. Krok

Aby vaše „nové“ dvere vyzerali ešte lepšie, skúste vymeniť kľučky. Možno by ste sa divili, ako dokážu nové kľučky oživiť celkový vzhľad dverí.

Natreté staré dvere

Na záver ešte nezabudnite na všetky tesnenia. Po skompletizovaní dverí a ich nasadení, skontrolujte, či všetky tesnenia priliehajú k zárubni tak, ako majú. Ak náhodou nie, potom ich vymeňte.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články