Zdravý spánok

Zopár tipov pre zdravý spánok a výber kvalitného matraca

Reklamný článok - 30. októbra 2020 - 1313. zobrazení

Kto by netúžil po ťažkom a namáhavom dni poriadne si odpočinúť a načerpať nové sily? Určite každý z nás! Nevieme sa dočkať okamihu, keď prídeme domov unavení z práce alebo zo školy a jediné čo si želáme, je sadnúť si do obľúbeného pohodlného kresla alebo sa večer uložiť na spánok a tešiť sa, že sa poriadne vyspíme. No niekedy tomu tak nie je a na vine môže byť nesprávny alebo jednoducho vyležaný matrac, ktorý treba vymeniť. Lepší spánok môžeme získať aj niekoľkými šikovnými tipmi pred spaním.

Spite ako v bavlnke

Cítite sa každé ráno unavení, vyčerpaní a nevyspatí? Ako keby ste prebdeli celú noc, hoci ste išli spať pomerne skoro? Aj napriek tomu vás bolí celé telo a neviete príčinu? Možno je na vine nekvalitný matrac.

Ako vybrať matrac
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Odborníci na výrobu matracov sa zhodujú v tom, že matrace by sme mali meniť približne každých sedem rokov, pretože po tomto čase už strácajú svoju pružnosť a klesá ich životnosť. Ak to podceníme, pripravíme sami seba o zdravý spánok, ktorý je veľmi dôležitý pre fungovanie celého organizmu. Veď nenadarmo sa hovorí, že ako si kto ustelie, tak bude spať. V tomto prípade to možno brať doslovne. Stačí len vybrať matrac, ktorý bude najlepšie vyhovovať našim požiadavkám a hneď budeme vedieť, ako zaspať.

Vyberajte s rozumom a majte sladké sny

Niekedy stačí zmeniť iba málo, aby sme si uľahčili svoj každodenný život. Je veľa vecí, ktoré dokážeme ovplyvniť a nemusíme čakať na to, že to urobí niekto za nás. Platí to aj v prípade výberu a kúpy nového matraca. Je dobré vopred si premyslieť a vedieť, čo od matraca očakávame, z akého materiálu by mal byť vyrobený, akých rozmerov by mal byť a rovnako je dôležitá aj jeho tvrdosť. V prípade alergikov treba zvážiť kúpu matracov z antibakteriálnej peny.

Výber matracu
Zdroj foto: Freeograph / Shutterstock.com

Možností, ako vybrať matrac, je niekoľko, preto si celý tento proces treba vopred naplánovať a zbytočne sa neunáhliť tým, že siahneme hneď po prvom. Predsa len, ide o produkt, ktorý nekupujeme každý deň. Ak si vyberieme kvalitný matrac, s ktorým budeme spokojní, tak únava ani nespavosť nebudú viac mať žiadnu šancu.

Zdravý spánok
Zdroj foto: Volha_R / Shutterstock.com

Ako vybrať matrac?

Viete, ako vybrať matrac? Na aké kritéria by ste sa pri výbere matraca mali zamerať? Aké typy matracov poznáme? Najlepším typom matraca je…

Ako vybrať matrac

Tipy pre lepší spánok

V závere môžeme ponúknuť aspoň zopár tipov pre lepší a zdravší spánok. Veď vyspať sa doružova je základom zdravia detí i dospelých.

 • Pred spánkom by sme sa mali vyhnúť pitiu nápojov s kofeínom.
 • Obmedzme pitie alkoholu či konzumáciu mastných jedál, ktoré by nám zbytočne zaťažili žalúdok.
 • Podstatná je aj samotná spálňa – mali by sme ju aspoň na pár minút vyvetrať, než pôjdeme spať.
 • Nastavme si správnu izbovú teplotu – ideálne do 20 stupňov.
 • Vyvarujme sa noseniu elektroniky do postele, zbytočne by nás iba vyrušovala a boli by sme roztržití.
 • Zdravý spánok môžeme dosiahnuť aj vtedy, keď sa naučíme vstávať každý deň v rovnakom čase.
 • Nepreháňajme to s večerným cvičením, potrebujeme dostať organizmus do pokojného stavu.
 • Snažme sa zbaviť stresu podľa možnosti, zahnať pochmúrne myšlienky a sústrediť sa na niečo pozitívne.
 • Oblečme sa tak, aby sme necítili prílišné teplo, ale ani nepríjemný chlad.
 • Zatvorme oči a začnime dýchať pokojne a pomaly.
 • Kategórie

Podobné články