Obsah článku
- Oleander je subtropický ker zo Stredomoria
- Vzhľad a typické znaky oleandra
- U nás sa oleander pestuje ako sezónny ker
- Na akých miestach je oleander vysádzaný?
- Podmienky na pestovanie oleandra
- Akú starostlivosť vyžaduje oleander?
- Prevencia a pravidelné ošetrovanie
- Rozmnožovanie pomocou odrezkov
- Aké choroby ohrozujú oleander?
- Rada na záver…
Kým niektorí sa ho stránia, iní na neho nedajú dopustiť. Oleander patrí medzi najkrajšie okrasné kríky pestované v našich exteriéroch. Nenáročný elegán však má aj odvrátenú stránku, kvôli ktorej sa mu mnohí majitelia záhrad vyhýbajú.
Krása môže byť nebezpečná. Pri tomto zástupcovi zoznamu okrasných rastlín a drevín to platí doslovne. Daňou za nádherné kvety a svieže zelené listy sú jedovaté látky, ktoré oleander obsahuje. Tie pre človeka nemusia predstavovať žiadne riziko. Stačí vedieť, kam oleander posadiť a ako sa o neho postarať. Pomôckou bude niekoľko jednoduchých krokov, ktorých zvládnutie nám pomôže pestovať oleander zdravo a bezpečne.
Oleander je subtropický ker zo Stredomoria
Aj keď oleander má v našich záhradách stabilné miesto, nejde o typický stredoeurópsky ker. Do európskeho vnútrozemia zavítal zo slnečných stredomorských oblastí, kde rastie dodnes bežne vo voľnej prírode. V stredomorských lokalitách na juhu Európy aj na severe Afriky sa už niekoľko stoviek rokov pestuje aj v exteriéroch. Dlhoročnú tradíciu má aj u nás. Spočiatku bol živou dekoráciou záhrad v areáli zámkov a kaštieľov, neskôr sa dostal do bežných záhrad pri domoch, kde sa vo veľkom pestuje dodnes.
Vzhľad a typické znaky oleandra
U nás sa oleander pestuje ako sezónny ker
Kým podmienky v teplejších oblastiach umožňujú oleandru zdobiť záhrady, terasy či verejné priestranstvá celý rok, u nás môžeme jeho šarm pozorovať iba pár mesiacov. Stredomorský elegán potrebuje k životu dostatok tepla a slnečného svetla, ktoré má v našich končinách k dispozícii len v priebehu leta. Vonku v záhrade je schopný prežiť maximálne do polovice jesene. Potom je potrebné presťahovať ho do domu alebo do zimnej záhrady. Vzhľadom na to sa má oleander vysádzať do kvetináča, nie rovno do zeme. V kvetináči alebo v inej nádobe sa v rámci procesu jesenného zazimovania bez problémov prenesie zo záhrady do interiéru, kde prečká zimu a na jar sa bude môcť opäť premiestniť vonku.
Na akých miestach je oleander vysádzaný?
Podmienky na pestovanie oleandra
Kam umiestniť oleander?
Oleandru pestovanému v našich záhradách je potrebné vytvoriť prostredie, ktoré bude čo najviac imitovať jeho pôvodný domov. Základom pre rýchly a zdravý rast je dostatok slnečného svetla, ktoré mu zaistíme na presvetlenom mieste, na ktoré prenikajú priame slnečné lúče aspoň niekoľko hodín denne. Oleander je nutné chrániť aj pred silným prievanom. Posadený by mal byť tam, kde nie je vystavený priamemu vetru.
Aký substrát zvoliť pre oleander?
Obľúbený stredomorský ker si pri výbere zeminy veľmi nepreberá. Darí sa mu vo viacerých substrátoch. Najlepšie sa cíti v piesočnatej a hlinitopiesočnatej pôde s neutrálnym pH. Pôda by nemala byť príliš premokrená a v jej zložení nesmú chýbať minerálne látky. Ak obsahuje menej živín, do pôdy môžeme pridať domáci kompost aj rašelinu, ktorá pomôže so zadržiavaním vlahy.
Akú teplotu vyžaduje oleander?
Teplomilný ker vyžaduje teplotu na úrovni okolo 20 až 22 °C. Počas letných mesiacov znesie aj horúčavy. Po jesennom zazimovaní v interiéri si rýchlo zvykne na nižšie teploty. V priebehu zimy ho treba nechať v miestnosti, kde sa udržiava teplota okolo 10 °C. V čase zazimovania nepotrebuje toľko slnečného svetla, no umiestnený by mal byť na svetlom mieste.
Akú starostlivosť vyžaduje oleander?
Ako často a kedy polievať oleander?
Aj keď oleander je teplomilný a vyžíva sa na priamom slnku, zvýšené dávky svetla mu robia dobre iba vtedy, keď má dostatok vlahy. Zemina, v ktorej je posadený, nesmie byť suchá dlhšie ako pár hodín. Polievať sa odporúča aspoň každé dva dni, vždy ku koreňom. Na mokrých listoch by sa rýchlo začali vytvárať nezdravé fľaky.
Ako často hnojiť oleander?
Pravidelnosť a primerané dávky nevyžaduje iba zálievka. Pravidelné musí byť aj hnojenie. Najlepším prípravkom je tekutý typ hnojiva určený na balkónové letničky. V období od júna do augusta, kedy je oleander vo fáze rozkvetu, sa ker hnojí každý týždeň.
Kedy strihať oleander?
Rýchly rast vyžaduje pravidelné strihanie. Oleander sa zastriháva raz až dvakrát za rok. Prvý rez sa vykoná v predjarnom období. Na prelome februára a marca ker zrežeme za účelom jeho omladenia. Jarným strihom ho zároveň zbavujeme starých a odumretých častí. Ďalší rez môžeme vykonať v lete. Aj pri tomto strihu je hlavným cieľom očistiť ker od starých, odumretých alebo poškodených listov a konárikov. Kým očistný letný rez nemusíme vykonávať každý rok, tvarovací jesenný strih by sme mali urobiť vždy najneskôr do konca novembra.
Prevencia a pravidelné ošetrovanie
Zálievkou, hnojením a strihaním sa pravidelná starostlivosť o oleander nekončí. Nakoľko ide o citlivejší okrasný ker, potrebné je aj jeho neustále ošetrovanie. To zahŕňa odstraňovanie suchých a zhnitých listov aj odkvitnutých kvetov, ktoré kazia celkový elegantný dojem celého kríka. Odstraňovaním suchých, zhnitých alebo odkvitnutých častí sa nestaráme len o estetický vzhľad. Zároveň tým prispievame k ochrane zdravých častí oleandra. V rámci prevencie môžeme použiť aj ochranné postreky, najlepšie tie, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze.
Rozmnožovanie pomocou odrezkov
Oleander je možné rozmnožovať niekoľkými spôsobmi. Tým najjednoduchším je zapúšťanie mladých odrezkov. Ide o najrýchlejší spôsob, ku ktorému nám stačia mladé koncové výhonky. V pripravenom substráte môžeme nechať zapustiť aj staršie stonky, ktoré sú zdrevnatené, no tento proces trvá dlhšie. Zdrevnatené stonky sú však o niečo pevnejšie a odolnejšie ako mladé koncové výhonky. V oboch prípadoch sa odporúča používať odrezky bez pukov, ktoré by pri zakoreňovaní odčerpávali živiny zapúšťajúcim sa koreňom.
Aké choroby ohrozujú oleander?
Ak oleandru vytvoríme optimálne podmienky a doprajeme mu správnu starostlivosť, okrasný ker bude dostatočne odolný voči chorobám aj škodcom. Z ochorení ho najčastejšie ohrozuje tzv. čierna spála oleandrov. Ide o hubovité ochorenie, ktoré sa prejavuje vznikom čiernych alebo hnedých fľakov rozširujúcich sa po listoch. Hlavnou príčinou býva nadmerná vlhkosť, ktorá môže mať za následok aj šírenie plesní. Zo škodcov sú hrozbou najmä vošky, ktoré sa najčastejšie objavujú na oleandroch pestovaných pri mraveniskách. Menej známe sú prípady výskytu červcov alebo roztočov. Aj týchto škodcov sa zbavíme rýchlo a ľahko bez použitia chemických prípravkov podomácky vyrobeným mydlovým postrekom.
Na aké choroby ruží si treba dávať najväčší pozor?
Viete, aké sú najčastejšie choroby ruží a ako sa ich zbaviť? Medzi najčastejšie choroby ruží patria najmä tieto štyri…
Rada na záver…
Pri akejkoľvek manipulácii s oleandrom používajte rukavice a ochranné okuliare. Kvety aj listy obsahujú toxické látky, ktoré môžu začať vytekať aj pri malých pohyboch jednotlivých častí oleandra. Pri kontakte s očami, pokožkou a sliznicou môžu spôsobovať nevoľnosť alebo opuchy. Požitie týchto jedovatých látok môže viesť k ešte väčším zdravotným ťažkostiam.
Autor textu: Róbert Bosák