Lastovičky - Ako sa zbaviť lastovičiek

Ako sa zbaviť lastovičiek pred zahniezdením?

Redakcia - 5. októbra 2020 - 16035. zobrazení

Na pohľad milé a nevinné operence nám dokážu poriadne skomplikovať život. Potvrdí to každý, kto mal lastovičie hniezdo hneď pri okne domu či bytu. Neustále rušivé nálety a štebot v kombinácii so znečistenou či dokonca poškodenou fasádou sú dosť dobrým dôvodom na to, aby sme našli spôsob, ako sa zbaviť lastovičiek.

Základom úspechu pri hľadaní riešenia, ako sa zbaviť lastovičiek, je správne načasovanie. Ak si už lastovičky hniezdo postavili, jeho zhodenie nebude dobrý nápad. Proti budú aj ochranári, ktorí majiteľov domácností pred takýmto krokom vystríhajú z viacerých dôvodov. Ak hniezdo pri svojich oknách nechceme, potom ostáva len zabrániť udomácneniu dočasných nájomníkov ešte pred ich zahniezdením.

Ako, kde a kedy si lastovičky budujú hniezda?

  • Pôvodne si lastovičky budovali hniezda v jaskyniach alebo v skalných previsoch.
  • Dnes vyhľadávajú najmä rohy stien nad oknom alebo balkónom ľudských obydlí.
  • Hniezdiť zvyknú až 2x za rok – prvýkrát v máji, druhýkrát na prelome júna a júla.
  • Typickým tvarom lastovičieho hniezda je štvrťguľa s menším vstupným otvorom.
  • Materiálom na výstavbu sú steblá a iné rastlinné vlákna, ktoré sa spevňujú blatom.
Lastovičky - Ako sa zbaviť lastovičiek

Aké problémy prinášajú lastovičie hniezda?

  • Život lastovičiek pôsobí dosť rušivo, štebotať zvyknú už zavčas rána.
  • Lastovičky obľubujú nové upravené fasády, ktoré hniezdo znečisťuje.
  • Fasáda sa kvôli hniezdu nemusí len znečistiť, môže ostať aj poškodená.
  • Rizikom lastovičích hniezd pri okne je aj prenos ploštíc do domácnosti.
  • Pri vetraní sa do bytu môže dostať lastovičí trus a nečistoty z hniezda.

Ako sa zbaviť lastovičiek pred zahniezdením?

Uvedeným problémom sa vyhneme práve odplašením operencov ešte pred ich zahniezdením. Spôsobov, ako sa zbaviť lastovičiek, je hneď niekoľko. Vzhľadom na to, že ide o chránený druh a dôležitú úlohu zohráva etický rozmer, odporúča sa využiť iba tie metódy, ktoré lastovičkám neublížia.

1. Hrotový systém

Prvá z metód pozostáva z vytvorenia tzv. hrotového systému. Jedná sa o súbor niekoľkých kovových hrotov, ktoré sa pripevnia na stenu, čím vytvoria zábranu proti náletom vtákov. Hroty sa dajú pripevniť aj na trámy, rímsy, parapetné dosky alebo iné miesta, kde by lastovičky mohli skúšať stavať hniezdo.

  • Hroty sa dajú kúpiť aj v plastovom prevedení.
  • Pripevňujú sa pomocou lepidla alebo skrutiek.
  • Jednotlivé systémy sa líšia počtom a dĺžkou hrotov.
  • Systém je 100% účinný, zabráni príletu lastovičiek.

2. Ultrazvukové odpudzovače

Špeciálne odpudzovače proti lastovičkám sú v porovnaní s hrotovým systémom drahšie. Za viac peňazí nám však ponúknu omnoho jednoduchší systém plašenia vtáctva. Nečaká nás žiadna mechanická montáž, iba umiestnenie tohto odpudzovača na miesto, kde majú ultrazvukové vlny pôsobiť.

  • Zariadenia pracujú na princípe šírenia rušivých ultrazvukových vĺn.
  • Odpudzovače môžu mať dosah do 40 metrov, podľa typu zariadenia.
  • Umiestňované by mali byť vo vzdialenosti aspoň 3 metrov od človeka.
  • Bez problémov odolajú vlhkosti aj silným poveternostným vplyvom.

3. Elektrický „ohradník“

Tretí zo spôsobov bol spočiatku vnímaný dosť kontroverzne, no postupne ho začali akceptovať aj ochranári. Kritiku vyvolávalo používanie elektrického prúdu vedeného v pospájaných kovových tyčkách pripevňovaných na ohrozené miesta. Tie majú pri nálete lastovičiek vyslať slabý elektrický výboj, ktorý ich odoženie bez toho, aby im ublížil.

  • Používať je povolené iba certifikované systémy s garanciou bezpečia pre lastovičky.
  • U nás sa zatiaľ využívajú minimálne, oveľa známejšie je využitie v západnej Európe.
  • Inštalovať sa dajú na rôzne miesta od rohov stien cez parapety až po strechy budov.
  • Tyčky tvoriace súčasť tohto systému musia byť zhotovené z nehrdzavejúcich kovov.

4. Zábrana z alobalu alebo sieťky

Posledný zo 4 spôsobov, ako sa zbaviť lastovičiek ešte pred zahniezdením, patrí k osvedčenej klasike. Ide o zavesenie alobalovej zábrany, prípadne sieťky alebo igelitového vrecka do rohov stien. Takýto spôsob je rýchly a nevyžaduje žiadne investície, na základe čoho po ňom siaha mnoho majiteľov domácností. S jeho využitím sa ale spája mínus v podobe slabého účinku. Lastovičky totiž niekedy dokážu začať stavať hniezdo hneď vedľa takejto zábrany.

Vijačka krušpánová: Ako sa jej zbaviť?

Napadla váš buxus vijačka krušpánová? Poradíme vám, ako sa jej účinne zbaviť… Vijačka krušpánová dokáže napáchať neuveriteľné škody…

Vijačka krušpánová húsenica

Lastovičky sa dá odplašiť aj po zahniezdení

Účinne aplikovať metódy, ako sa zbaviť lastovičiek, je možné aj vtedy, keď už je hniezdo postavené. V takýchto prípadoch sa však s plašením lastovičiek spája riziko, že v hniezde ostanú opustené mláďatá. Preto by sme sa pred vykonaním takéhoto kroku mali uistiť, či je hniezdo prázdne a až potom začať s niektorou z možných metód.

Lastovičky - Ako sa zbaviť lastovičiek

Ako sa zbaviť lastovičiek už po zahniezdení?

1. Sprej na lastovičky

Predajcovia ponúkajú viaceré prípravky odpudzujúce lastovičky, no mnohé z nich obsahujú nevhodné chemické látky. Ako alternatíva, ktorá neškodí vtákom ani ľuďom, sa odporúča prírodný sprej na lastovičky. Stačí ním postriekať plochy okolo hniezda a lastovičky sa už doň nevrátia.

2. Tmel v okolí hniezda

Podobnú funkciu plní aj klasický tmel. Ten sa takisto nanáša na plochy okolo hniezda. Jeho zápach síce nie je výrazný, no na lastovičky účinkuje ako silný odpudzovač.

3. Ultrazvukové odpudzovače

Úloha týchto špeciálnych pomocníkov je rovnaká ako pri plašení lastovičiek pred zahniezdením. Rovnaké sú aj pravidlá pri ich používaní, a to najmä umiestnenie vo vzdialenosti aspoň 3 metrov od ľudí.

Rada na záver…

Hniezdenie lastovičiek spadá pod zákon o ochrane prírody a krajiny. Podľa neho sa hniezda nesmú zhadzovať ani nijak narúšať, takže vyššie uvedené metódy je možné aplikovať len v prípade, že sa lastovičky nestihli zahniezdiť, prípadne je hniezdo opustené.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články