december v zahrade

December v záhrade

Redakcia - 10. decembra 2018 - 286. zobrazení

Milí záhradkári,

tešíte sa zo zimnej prestávky alebo vám skôr chýba váš obľúbený koníček a radi by ste si užili aj v zime trochu záhradkárčenia? V takomto prípade pre vás máme zopár jednoduchých tipov, čo môžete v záhrade robiť aj v decembri.

Pravidelná zimná údržba

Odstraňovanie posledného lístia a upratovanie záhrady nemusí byť jedinými činnosťami, ktorými sa počas decembra vo vašej záhrade zamestnáte. Práve v decembri máte viac času na menšie opravy alebo renovácie, napríklad na úpravu poškodených častí plota či ochranný náter v altánku.

Vyčlente si december v záhrade na revíziu a servis náradia

V rámci zimnej údržby sa môžete zabaviť aj podrobnou revíziou náradia a v prípade objavených poškodení aj jeho servisom. Nejde len o dôkladne vyčistenie kosačky či ponorného čerpadla. Pozornosť venujte aj kontrole všetkého náradia určeného na mechanickú prácu.

revizia a servis naradia

Starostlivosť o stromy

Na rozdiel od kvetov a zeleniny vám budú stromy oživovať záhradu aj v decembri. Ani v zime sa nevyhnete starostlivosti o ich zdravie a krásu, takže sa pripravte na povinnosti, akými napríklad sú aplikovanie ochranného postreku, eliminácia lišajníkov a chorobných zárodkov či presvetlenie koruny, teda odstraňovanie poškodených konárov na vrcholkoch.

Pestovanie byliniek doma

V tých najchladnejších dňoch si lásku k záhradkárčeniu môžete užiť aspoň doma. Stačí sa dať na pestovanie byliniek, ktoré bez problémov vyrastú aj na okne. Pažítka, rozmarín, bazalka či tymián sú len niektorými druhmi z byliniek, o ktoré sa môžete starať bez ohľadu na neduhy počasia vyčíňajúceho vonku.

domace pestovanie byliniek

Ak ste natoľko šikovní, že ste stihli spraviť všetky úlohy a stále máte dostatok času a energie venovať sa svojmu hobby, v tom prípade môžete presedlať na trochu teórie. Zimné večery sú ako stvorené na čítanie, sledovanie dokumentov či návštevu záhradkárskych prednášok. Aspoň nadobudnete cenné poznatky a počas budúcej sezóny dáte svojmu záhradkárčeniu nový rozmer.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články