Fialka africká

Ako sa vysádza, pestuje a rozmnožuje fialka africká?

Redakcia - 3. novembra 2020 - 5530. zobrazení

Prispôsobiť sa tunajším podmienkam dokáže viacero druhov izbových rastlín. Máloktorým z nich sa však podarí skrášľovať domácnosť po celý rok bez väčšej starostlivosti. Fialka africká s tým problém nemá. Tajomstvom úspechu je správny spôsob vysádzania a jej následného pestovania.

Práve vďaka nenáročnej starostlivosti a vynikajúcej schopnosti prispôsobiť sa je fialka súčasťou mnohých bytov a domov. Exotická kráska nám navyše ponúka aj celoročne zelený vzhľad a šarmantné kvety plné sýtych farebných odtieňov. Splnením okrasnej funkcie sa však jej úloha nekončí. Pri správnom spôsobe pestovania nám poslúži aj po praktickej stránke.

Čím je fialka africká typická?

  • Výška rastliny zvykne dosahovať od 7 až do 15 cm.
  • Známa je tmavozelenými listami s mäsitým tvarom.
  • Kvety majú najčastejšie fialový a snehobiely odtieň.
  • Pri správnom pestovaní sa rastlina rýchlo rozširuje.
Fialka africká v kvetináči

Ako sa fialka africká vysádza?

Poloha

Ako rastlina s exotickým pôvodom si fialka africká potrpí na dostatok denného svetla. Poloha na priamom slnku jej však môže uškodiť. Umiestniť ju tak môžeme niekam na stolík či poličku do presvetlenej miestnosti, kde nebude prievan.

Teplota v izbe

S polohou súvisí aj teplota izby. Tá by nemala klesnúť pod 15 °C. V rámci možností sa však odporúča udržiavať teplotu v miestnosti, kde je fialka africká posadená, na úrovni od 20 do 23 °C.

Typ pôdy

Keďže fialka africká má jemnejšie korene, najlepšie sa jej darí v prevzdušnenej pôde. Pri jej pestovaní sa osvedčila rašelina aj substráty vhodné pre citrusy. Celkom dobre sa cíti aj v zemine, do ktorej sa pridá trochu piesku zjemňujúceho štruktúru použitej pôdy.

Čas výsadby

Aj keď najlepším obdobím na výsadbu je jar, fialka je známa tým, že sa dokáže uchytiť kedykoľvek v roku. Pri splnení vyššie uvedených podmienok ju tak bez obáv môžeme sadiť aj v iných ročných obdobiach.

Fialka

Fialka africká je nenáročnou na pestovanie

S pestovaním fialky africkej si poradí aj začiatočník bez akýchkoľvek skúseností. Nenáročná izbová rastlina vyžaduje len základnú starostlivosť, ktorá jej pomôže k peknému a zdravému rastu.

Zálievka

Polievať sa odporúča v pravidelných intervaloch, raz až dvakrát za týždeň, ideálne vlažnou vodou. Najlepší spôsob polievania je odspodu do misky, z ktorej si korene načerpajú potrebné množstvo vlahy. Listy môžeme ovlažovať rozprašovačom, čím ich zbavíme prachu.

Hnojenie

Ak je posadená do zeminy s rašelinou, pravidelné hnojenie nebude potrebné. V ostatných prípadoch môžeme použiť tekuté hnojivo vyrobené špeciálne na účely hnojenia týchto rastlín.

Strihanie

Rýchlo sa rozširujúca fialka občas potrebuje zostrih, a to nielen vtedy, keď schne alebo je inak poškodená. Strihať môžete jednotlivé listy so stonkami. Tento spôsob strihania rastlinu nijako nepoškodí.

Množenie

Pokiaľ sú odstrihnuté odrezky zdravé, môžeme ich využiť aj pri rozmnožovaní fialky. Buď ich necháme zakoreniť vo vode, kde po pár dňoch zapustia prvé korienky, alebo ich posadíme rovno do kvetináča s vhodnou zeminou.

Izbová palma v zime a na jar vyžaduje zvýšenú starostlivosť!

Izbová palma v zime vyžaduje zvýšenú starostlivosť… Viete, kedy ju polievať, hnojiť alebo kam ju umiestniť? Izbová palma vyžaduje najmä…

Izbová palma

Fialka africká pohlcuje prach

Správnym spôsobom výsadby a pestovania nebudeme žať plody našej práce len po estetickej stránke. Svoju úlohu si začne plniť aj ako čistič vzduchu. Jej mäsité listy totiž dokážu pohltiť prach a iné nečistoty víriace izbou. Listy je však potrebné od nečistôt nahromadených na ich povrchu pravidelne čistiť.

Ružová fialka africká

Dopriať fialke optimálne podmienky neprináša osoh iba z hľadiska jej zdravého a elegantného rastu. Adekvátnou starostlivosťou ju zároveň chránime pred hnilobou či vznikom hubovitých ochorení, na ktoré je táto exotická rastlina o niečo náchylnejšia.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články