Dreviny v zime

Aké sú najznámejšie dreviny, ktoré kvitnú v zime?

Redakcia - 7. decembra 2019 - 5335. zobrazení

Nie všetky dreviny sú v zime vo fáze zimného spánku. Spomedzi mnohých druhov, ktoré sú pestované v našich končinách, nájdeme aj niekoľko takých, ktoré rozkvitajú práve v najchladnejších mesiacoch v roku. Viete, aké dreviny kvitnú počas zimy?

Aké dreviny kvitnú počas zimy na Slovensku?

Pozorovať pučanie kvetov aj napriek tomu, že vetvičky sú zahalené v snehu, to sa podarí len najšikovnejším záhradkárom. Tí si totiž dávajú námahu a v náročných zimných podmienkach sa venujú pestovaniu drevín, ktoré sú schopné zimu nielen vydržať, ale dokonca počas nej aj zakvitnúť. Niekoľko takých, ktorým sa darí aj v našich zemepisných šírkach, upútalo našu pozornosť.

Náš TIP na najobľúbenejšie zimné náradie

Lopata Fiskars Snow

Fiskars veľký zhrňovač

Fiskars škrabka

Lopata Fiskars Snow
Hodnotenie

Cena: od 20.50 €

Fiskars veľký zhrňovač
Hodnotenie

Cena: od 45.50 €

Fiskars škrabka
Hodnotenie

Cena: od 13.90 €

Zimolez voňavý

Už z názvu je jasné, že tento ker nebude mať s rastom a kvitnutím počas zimy žiadny problém. Aj keď pred zimou jeho listy opadávajú, v januári rozkvitne do plnej krásy, pričom kvety si udrží až do marca. Okrem toho po záhradkách znamenito rozvoniava.

Hamamely

V prípade hamamelov, niekde známych aj ako vilíny, môžeme hovoriť o jednej z najodolnejších čeľadí drevín. Viaceré druhy začínajú kvitnúť práve s príchodom prvotných mrazov a ich kvety si udržiavajú sýte odtiene červenej, oranžovej alebo žltej počas celej zimy.

Dreviny kvitnúce v zime

Jazmín nahokvetý

V Tibete je tento opadavý ker, ktorý patrí medzi dreviny kvitnúce v zime, priam posvätný, no aj naši záhradkári ho považujú za magický. Spôsobené to je jeho schopnosťou vyhnať žiarivé žlté kvety v hojnom počte napriek mrazivému počasiu bez dostatku denného svetla kedykoľvek v decembri alebo v januári.

Bylinky, ktoré môžete pestovať vonku aj v zime!

Viete, ktoré bylinky môžete pestovať vonku aj v zime? Mäta spolu s medovkou dokážé prečkať zimu aj vonku. Aké bylinky radšej zazimujte doma?

Bylinky

Kalina

Ak nie je zima príliš treskúca a mrazy sa pohybujú len mierne pod nulou, silnejšie druhy kríkov pomenovaných ako kalina dokážu rozkvitnúť aj v januári. Vo väčšine prípadov ide o kalinu voňavú, pôvodom z Číny, na ktorej sa ukazujú drobné ružovkasté kvety v plných tvaroch.

Kalina - dreviny kvitnúce v zime

Drieň obyčajný

Medzi dobre známe zimné dreviny patrí aj drieň, ktorý vzbudzuje pozornosť výškou siahajúcou až do 5 metrov. Hodí sa ako súčasť živých plotov, no záhradu oživí aj ako samostatná drevina. Menej denného svetla a zvýšená vlhkosť v zime len podporí jeho skorý decembrový rozkvet.

Každá z týchto drevín patrí do úzkeho zoznamu stromov a kríkov, ktoré dosahujú svoj vrchol práve v zime. S poklesom teplôt a prvým snežením sa im vytvárajú podmienky na rozkvet, čo ich robí jedinečnými. Ich krása vynikne práve v období, kedy záhrady spia, čím pomáhajú aj aktívnym záhradkárom, aby sa vďaka starostlivosti o kvety v zime nenudili.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články