Penetrácia podlahy

Prečo je penetrácia dôležitou?

Redakcia - 6. mája 2019 - 16646. zobrazení

Predtým, než sa rozhodneme maľovať stenu, lepiť obklad alebo klásť dlažbu, mali by sme použiť penetračný náter. V praxi sa však často stáva, že ľudia poriadne nevedia, na čo penetračné nátery slúžia. V prípade vyššie zmienených činností je penetrácia žiadúcou, ba priam nevyhnutnou! Práve preto sa jej dnes v článku budeme venovať.

Na čo slúži penetrácia?

Podstata penetrácie spočíva v tom, že účinné zložky, ktoré sa nachádzajú v penetrácií preniknú do podkladu a zabezpečia jeho „stálosť“. Jednoducho povedané, penetrácia slúži na spevnenie podkladov, ktoré nie sú súdržné alebo na zvýšenie a zjednotenie nasiakavosti daného podkladu. Okrem iného, použitím penetračného náteru zvýšime priľnavosť ďalšej povrchovej vrstvy na konkrétny podklad.

Penetrovanie stien
Zdroj obrázku: (link)

Ako príklad si predstavme klasickú stenu, ktorú sme sa rozhodli namaľovať na novo. Ak chceme, aby sa nám farba na stenu poriadne „chytila“, to znamená rovnomerne a bez tvorenia rôznych fľakov, ktoré sú dôsledkom práve toho, že na niektorých miestach sa nová vrstva farby chytí lepšie a na iných menej, mali by sme určite použiť penetráciu.

Univerzálna, hĺbková a fungicidná penetrácia

Penetrácií však poznáme niekoľko druhov. Najobľúbenejšou je tzv. univerzálna penetrácia, ktorá je vhodnou voľbou v prípade, ak sú naše steny, resp. akýkoľvek iný podklad, v pomerne dobrom stave. Ak si však naše steny, prípadne iný materiál, už čo to pamätajú, mali by sme siahnúť skôr po hĺbkovej penetrácií, ktorá na rozdiel od tej univerzálnej, prenikne hlbšie, a tým dôjde k dôkladnejšiemu spevneniu podkladu. Cenový rozdiel medzi univerzálnou a hĺbkovou penetráciou je minimálny, preto odporúčame použiť v akomkoľvek prípade skôr hĺbkovú penetráciu.

Náš TIP na najkvalitnejšie penetrácie

Hĺbková penetrácia

Univerzálna penetrácia

Fungicídna penetrácia

Primalex hĺbková penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 20.44 €

Primalex univerzálna penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 17.99 €

Primalex fungicídna penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 13.16 €

Špeciálnym druhom penetrácie je tzv. fungicidná penetrácia. Fungicidná penetrácia sa používa najmä vtedy, ak sa chystáme maľovať, prípadne obkladať priestory, kde je výskyt rôznych druhov plesní a steny sú „vlhké“. Táto penetrácia totižto obsahuje zložky, ktoré zamedzujú tvorbe plesní a prenikajú hlboko do daného podkladu.

Aké to sú nenasiakavé podklady?

Častokrát sa stáva, že podklad je tvrdý a nenasiakavý a potrebujeme dať ňaň druhú vrstvu. V tomto prípade môžeme tiež použiť vyššie uvedené typy penetrácie, ktorá bude slúžiť ako spojivo medzi podkladom a vrchnou úpravou. Asi najznámejším príkladom je lepenie obkladu na obklad alebo dlažby na dlažbu. Ak sa nám starý obklad nechce sekať alebo máme iné dôvody, prečo ho chceme ponechať, potom môžeme použiť tzv. adhézny mostík, ktorý vytvorí podklad medzi jednotlivými vrstvami obkladu či dlažby. Adhézny mostík je v podstate špeciálna penetrácia s kamienkami. Tá sa nanesie na podklad v jeden deň a o 24 hodín môžeme na takto spevnený podklad lepiť vrchnú vrstvu. Vždy je však potrebné použiť plne flexibilné lepidlo s označením C2TE.

Penetrovanie podlahy
Zdroj obrázku: (link)

Náš TIP na najpredávanejšie adhézne mostíky

Den Braven

Knauf

MPL Stavro

Adhézny mostík Den Braven - penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 19.15 €

Adhézny mostík Knauf - penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 18.15 €

Adhézny mostík MPL Stavro - penetrácia
Hodnotenie

Cena: od 13.16 €

Je penetrácia dreva nevyhnutnou?

Penetrovať môžeme aj drevo. Zaujímavosťou je, že aj v prípade dreva môžeme použiť vyššie uvedené penetrácie, konkrétne tú univerzálnu a hĺbkovú. S penetrovaním dreva sa stretávame predovšetkým v exteriéri, ale výnimkou nie sú ani interiéri. Dôkladné napenetrovanie dreva je žiadúce obzvlášť pri drevených strešných konštrukciách. Vďaka napenetrovaniu dosiahneme lepšiu odolnosť dreva voči vonkajším vplyvom ako je napr. pôsobenie vody a vetra.

Penetrácia dreva Ecoclim
Zdroj obrázka: (link)

Na záver ešte dodáme, že pokiaľ sa rozhodneme nejaký povrch penetrovať, potom musí byť daný podklad dokonale očistený a odmastený. V inom prípade bude penetrácia zbytočná.

Akú úlohu plní parozábrana?

Viete, aké využitie má parozábrana? Aké druhy parozábran poznáme? Na čo sú vhodné? Na čo si dávať pozor pri montáži parozábrany?

Inštalácia parozábrany

Užitočný TIP na záver…

Na nanášanie penetrácie je vhodné použiť štetec alebo valček, a to najmä kvôli tomu, že mechanické pôsobenie na podklad uľahčuje nasiaknutie penetrácie.

Autor textu: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články