Paneláky

Príbeh panelákov – od veľkého boomu po úpadok

Redakcia - 10. septembra 2019 - 5733. zobrazení

Mali byť vrcholom architektúry a dominantou bytovej výstavby, no pokrok moderny ich poslal ku dnu. Príbeh panelákov stihol prežiť raketový nástup a ešte rýchlejší pád, po ktorom sa stali iba staromódnym prežitkom minulosti. Napriek tomu ich nájdeme všade na Slovensku…

Panelák ako architektonická „dominanta“ 20. storočia

Spomienky na klasickú architektúru 20. storočia si spájame s príchodom revolučných zmien, ktoré zasiahli celú spoločnosť. Medzi ne patrí aj výstavba panelákov, ktoré boli odpoveďou na hromadný presun ľudí z vidieka do miest. Snaha vybudovať väčšie bytové domy a hlavne za čo najkratší čas, priniesla nápad stavať vysoké bytové domy z panelov.

Stavba panelákov

Sú paneláky skutočne výtvorom Východného bloku?

Aj keď panelákové sídliska považujeme za socialistický výtvor, opak je pravdou. Prvé paneláky vznikali v Nemecku a v krajinách Beneluxu, pričom bytové domy z panelov sa stavali a boli obývané už pred 90. rokmi. Po vojne sa však prevažne rozšírili v štátoch Východného bloku, kde zaznamenali obrovský boom.

Sú hobitie domčeky ekologickou formou bývania?

Sú hobitie domčeky alternatívnou a ekologickou formou bývania? Koľko stojí stavba hobitieho domčeku? Sú hobitie domčeky trendom aj u nás?

Sú hobitie domčeky ekologickou formou bývania?
Kúpa bytu

Vedeli ste, že?

  • Prvý panelák postavili v Nemecku v roku 1926 na návrh Ernsta Maya?
  • V roku 1934 bolo v Paríži dokončené prvé veľké sídlisko Drancy?
  • Najstarší slovenský panelák vybudovali v roku 1955 v Bratislave?
  • Prvé domáce panelákové sídlisko je Februárka z prelomu 50. a 60. rokov?

Najviac panelákov nájdeme v Petržalke

Ak hľadáte lokality s najhustejšou panelákovou zástavbou, môžete zastaviť v bratislavskej Petržalke. Ktovie, čo si mysleli v pohraničných rakúskych obciach a mestách, keď z druhej strany Dunaja sledovali masívnu výstavbu zahájenú pár rokov po príchode socialistického režimu. Netrvalo dlho a z bratislavskej Petržalky sa stalo najväčšie sídlisko plné panelových veží v celej strednej Európe.

Sídlisko Ťahanovce

Panelákový boom v Európe, vrátane Slovenska, nemohol trvať večne. Po masívnej výstavbe od 50. do 70. rokov prišiel pád, ktorý ukončil prvotné nadšenie. Paneláky síce ostali obývané vo veľkom a od 90. rokov sa spustila vlna rekonštrukcií, no ich výstavba sa pomaly končí. Do popredia sa dostávajú alternatívne formy bývania, ktoré oslovujú čoraz viac ľudí…

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články