Stolovanie

Stolujem, stoluješ, stolujeme…

Redakcia - 9. júla 2019 - 12876. zobrazení

Viete ako by mala vyzerať „dokonalá“ jedáleň, miesto, kde stravovanie môžete pokojne povýšiť na spoločenskú udalosť? Prečo je správne stolovanie dôležité? Na čo by ste nemali zabudnúť? Ak máte to šťastie, že ste vo vašom príbytku mohli vyčleniť samostatný priestor na rôzne spoločenské posedenia pri dobrom jedle a pohári vína, máte takmer vyhraté…

Moderná jedáleň - stolovanie

Takýto priestor by však mal spĺňať niekoľko základných parametrov. V dnešnom článku sa dozviete, prečo je správne stolovanie dôležité a na čo by ste pri ňom nemali zabudnúť.

Náš TIP na kvalitné jedálenske súpravy

Maxwell & Williams

Four Friends

Rosenthal Thomas

Maxwell & Williams - stolovanie
Hodnotenie

Cena: od 105.00 €

Four Friends - stolovanie
Hodnotenie

Cena: od 149.00 €

Rosenthal Thomas - stolovanie
Hodnotenie

Cena: od 144.30 €

Správne stolovanie vyžaduje…

Minimálne rozmery miestnosti určenej na stolovanie by mali byť odvodené od rozmerov stola a stoličiek, čiže tak, aby každý návštevník vášho príbytku mohol stoličku pohodlne odsunúť a vzdialiť sa podľa potreby od stola bez toho, aby boli ostatní stolujúci obmedzovaní a vyrušovaní. V praxi to znamená, voľný priestor aspoň 1 m medzi stolom a stenou z každej strany.

Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.
François de La Rochefoucauld

Ako zariadiť jedáleň?

Jedáleň by mala mať pokojnú atmosféru a príjemné osvetlenie. Mala by byť vybavená vkusným nábytkom – jedálenským stolom, stoličkami, prípadne príborníkom a primeranými bytovými doplnkami. Farby by ste mali voliť v tlmených a v teplejších odtieňoch.

Stolovanie

Šírka dosky stola by mala mať minimálne 90 cm – tento rozmer je naozaj minimálny. Na jednu osobu by mal totižto pripadať priestor o šírke 40 cm a dĺžke 60 cm. Keď teda oproti sebe posadíte dve osoby, uprostred vám ostane priestor len na prípadnú kvetinovú výzdobu alebo svietnik.

Kvôli pohodliu vás, hostiteľov, je vhodné si nechať v strede stola dostatočný priestor aj na misy s jedlom a iný stolový riad. Preto vám odporúčame zvoliť radšej širší stôl, prípadne si môžete pomôcť aj servírovacím stolíkom, ktorý vám tento priestor ušetrí.

Viete, aká varná doska sa najviac hodí do vašej kuchyne?

Viete, aké varné dosky sú v súčasnosti tie najobľúbenejšie a prečo? Aké pozitíva a negatíva majú plynové a elektrické varné dosky?

Viete, aká varná doska sa najviac hodí do vašej kuchyne?

Nezabudnite dodržiavať správne stolovanie a etiketu

Za stôl vždy usádzajte len toľko osôb, pre koľko je určený. V prípade, že by hostia za stolom nemali dostatok priestoru na pohodlné konzumovanie pokrmov, len ťažko môžete očakávať, že im to pridá na nálade a chuti zotrvať v priestore, kde sa cítia utláčaní. Rozhodne nikoho neusádzajte tak, aby noha stola spočívala medzi jeho kolenami.

Prestretý stôl - stolovanie

Pre pohodlné sedenie je dôležité stôl a stoličky zladiť nielen z hľadiska dizajnu, ale tiež rozmerov. Ak je výška dosky jedálenského stola od podlahy napríklad 63 cm, potom výška sedacej časti stoličiek by mala byť 43 cm. 20 cm je optimálny a dostačujúci priestor aj pre dlhonohých stolujúcich.

Nakoniec vám už len želáme veľa hostiteľských úspechov a spokojných hostí! Hurá, na správne stolovanie!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články