Rybenka

Švehla obyčajná: Ako sa zbaviť rybičky bez chemických prípravkov?

Redakcia - 16. júla 2022 - 3899. zobrazení

Niet domácnosti, kde by sa aspoň raz za čas neobjavil malý bezkrídly hmyz známy ako rybka či rybička. Švehla obyčajná, ako znie oficiálny názov bežného hosťa v bytoch aj domoch, nie je pre človeka hrozbou, no jej návšteva sa môže skončiť poškodením oblečenia, nábytku alebo bytových doplnkov. Tomu predídeme, ak ju včas vypudíme niektorou z osvedčených metód, ktoré nevyžadujú žiadne agresívne chemické prípravky.

Kozmopolitný druh hmyzu škodí aj prospieva

S rybičkami sa stretávajú majitelia domácností takmer na celom svete. Švehla obyčajná patrí medzi kozmopolitné druhy, ktoré žijú na všetkých kontinentoch. Výnimkou je iba Antarktída, kde by vzhľadom na drsné podmienky neprežila napriek dobrej odolnosti. Vďaka nej žije vo viacerých klimatických pásmach, kde obýva interiéry aj exteriéry. Pre ľudí nie je nebezpečná, nakoľko nehryzie, neštípe a nie je parazitom. Neprenáša ani žiadne choroby. Navyše, požiera roztoče, čím sa stáva užitočným druhom. Napriek tomu je potrebné včas zasiahnuť a vypudiť ju z domácnosti hneď, keď ju spozorujeme.

Ako švehla obyčajná vyzerá a čím je typická?

  • Veľkosť dospelého jedinca dosahuje okolo 1 až 2 centimetrov.
  • Ide o bezkrídly hmyz so svetlosivým či hnedosivým sfarbením.
  • Pomenovanie získala kvôli tvaru tela a spôsobu, akým sa hýbe.
  • Povrch tela rybičky je pokrytý tenkými striebristými šupinami.
  • Jej typickým prvkom sú aj 2 tykadlá vyrastajúce rovno z hlavy.
Švehla obyčajná

Kde najčastejšie sa švehla obyčajná zdržiava?

Napriek vynikajúcej odolnosti a schopnosti prispôsobiť sa prostrediu s rôznymi klimatickými podmienkami sa švehla obyčajná necíti dobre všade. K spokojnému životu potrebuje tienisté miesta s vyššou vlhkosťou. Tá by mala dosahovať od 75 až do 95 %. Nie náhodou ju najskôr uvidíme v kúpeľni a na WC, kde je zvyčajne najvyššia vlhkosť spomedzi všetkých miestností v domácnosti. Nie je veľmi svetlomilná. Najaktívnejšia býva v noci, kedy vychádza z úkrytov v škárach a dutinách, odkiaľ začína útoky na oblečenie, bytové doplnky a potraviny.

Ako odhaliť švehlu obyčajnú v domácnosti?

Rybička je rýchla a šikovná, takže spozorovať ju nie je vždy jednoduché, obzvlášť kvôli jej nočnému „vyčíňaniu“. Ak ju neuvidíme migrovať po izbách, odhaliť jej prítomnosť môžeme spozorovaním malých žltých škvŕn na oblečení a bytových doplnkoch. Vedieť o sebe dáva aj čiernymi guľôčkami na podlahe alebo koberci. Signálom jej prítomnosti býva tiež poškodenie tapiet, obalov kníh či obrazov na stene. Švehlu obyčajnú môžeme vidieť loziť aj v cukre alebo v múke. Najčastejšie sa objavuje v kúpeľni, kde ju okrem priaznivého vlhkého prostredia láka zdroj obživy v podobe kúskov vlasov, nechtov a odumretej kože.

Vypudenie rybičky bez väčších problémov

Ak zistíme, že máme doma rybičku, mali by sme okamžite začať s jej vypudením. Tento druh hmyzu patrí medzi živočíchy, ktorých sa zbavíme bez väčších problémov. Vypudiť ju možno celkom rýchlo a ľahko aj bez chemických prípravkov alebo elektronických zariadení. Postačia nám bežné kuchynské ingrediencie alebo jednoduché pasce, ktoré rybičky vyhubia a zabránia príchodu nových jedincov. Možností je hneď niekoľko, pričom všetky prinášajú požadovaný efekt. V prípade výskytu väčších kolónií je možné, že bude nutné použiť prípravky, v ktorých zložení sa nachádzajú chemické látky.

Možnosti, ako sa zbaviť švehly obyčajnej

Bobkové listy

Aróma bobkových listov je pre švehly dostatočne odpudzujúca na to, aby sa vyhýbali všetkým miestam, kde ju zacítia. Ak dáme niekoľko bobkových listov na podlahu, k rohom vane aj záchoda a do skríň, rybičky budú tieto miesta obchádzať.

Cédrový olej

Esenciálne látky v oleji z cédra vypudia rôzne druhy škodcov. Účinné sú aj v boji proti švehlám. Prirodzený odpudzovač sa môže využiť vo forme difuzérov alebo v podobe prípravku vytvoreného zmiešaním teplej vody s niekoľkými kvapkami oleja, ktorý sa následne nastrieka na miesta, kde zahliadneme švehly.

Vanilkový lusk

Z potravín je pre švehly odpudzujúci aj vanilkový lusk. Ten stačí dať do rohov izieb. Prenikavá sladká aróma odoženie rybičky ďaleko preč a zabráni im vojsť do danej miestnosti. Do každého rohu stačí umiestniť jeden menší lusk.

Zemiaková pasca

Ako účinné opatrenie proti švehlám sa osvedčila aj jednoduchá zemiaková pasca. Na jej výrobu potrebujeme iba noviny a nakrájané zemiaky, ktoré vložíme do zrolovaných novín. Hotovú pascu umiestnime na miesta výskytu hmyzu. Švehly sa nechajú nalákať a vojdú do vnútra novín, ktoré následne stačí vyhodiť.

Title for This Block

Viete, ako účinne zlikvidovať roztoče v domácnosti? Aké metódy ich likvidácie sú tie najefektívnejšie? Roztoče sa najčastejšie skrývajú v…

Roztoče

Ďalšie možnosti, ako sa zbaviť rybičiek

Lepkavá pasca

Cenovo dostupné pasce s vysokou účinnosťou zakúpime v každej dobrej predajni s domácimi alebo záhradkárskymi potrebami. Pasce rozmiestnime po byte a počkáme, kým sa na ne švehly nalepia.

Insekticídy

Postreky s insekticídnymi látkami neslúžia len na vyhubenie švehiel, ale aj na prevenciu pred ich príchodom. Pozitívom je, že na trhu sa už objavujú aj zdraviu menej škodlivé prípravky vhodné do obytných priestorov.

Prášok na hmyz

Agresívny prášok sa aplikuje na prah, do rohov aj po obvode vane alebo záchoda. Jeho aplikácia má za cieľ zabrániť švehlám či inému lezúcemu hmyzu prejsť do miestnosti, resp. do priestoru za práškovým pásom.

Používať lepkavé pasce, insekticídy alebo prášok na hmyz sa odporúča len v prípade výskytu početnejších kolónií, ktoré páchajú väčšie škody. Tieto prípravky nie sú veľmi vhodné najmä vtedy, ak sú v domácnosti menšie deti alebo domáce zvieratá. Tie môžu po kontakte s látkami v ich zložení čeliť podráždeniu očí a slizníc, prípadne iným symptómom.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články