Pokládka zámkovej dlažby

Podľa čoho vyberať zámkovú dlažbu?

Redakcia - 8. februára 2019 - 2061. zobrazení

Zámková dlažba patrí v našich končinách k bežnému stavebnému materiálu využívanému na chodníky, príjazdové cesty alebo cestičky okolo domu. U nás aj v zahraničí existuje niekoľko veľkých podnikov na výrobu zámkových dlažieb. Zámková dlažba vyrábaná v rámci týchto podnikov sa líši svojou kvalitou a cenou.

Ceny sa pohybujú na úrovni zhruba od 10 € do 40 € za meter štvorcový. Pri množstve 250 – 300 m2 vychádzajú tieto cenové rozdiely medzi jednotlivými zámkovými dlažbami na pomerne veľkú sumu. Ako je možné, že cenové rozdiely sú tak výrazné? Na základe čoho vyberať kvalitnú zámkovú dlažbu?

Náš TIP na najpredávanejšiu zámkovú dlažbu

Dlažba NARDO

Dlažba Cavarino

Dlažba Antico

Cena: od 0.17 €

Cena: od 16.80 €

Cena: od 0.25 €

Aká kvalita, taká cena

Prekvapili vás rozdielne ceny zámkových dlažieb? V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že nemôžete porovnávať obyčajnú, štandardnú dlažbu rozmeru 20 x 10 cm s dlažbou, ktorá je dizajnovejšia a skladá sa z rôznych tvarov alebo má špeciálne upravovaný povrch.

Rozdielnosť cien je tiež pri jednotlivých odtieňoch zámkovej dlažby. Tam, kde je vyššia pigmentácia sú vyššie aj ceny. Základná sivá farba je vždy najlacnejšia a naopak pestré, červené alebo miešané farby sú o niekoľko € vyššie.

Farebná zámková dlažba

Základné rozdiely v kvalite a cene sú spôsobené vstupnými surovinami. Pokiaľ ide skutočne o kvalitnú zámkovú dlažbu, aj vstupné materiály musia byť kvalitné a tým pádom je ich nákupná cena vyššia. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na cenu je, akým spôsobom sú dlažby vyrábané. Záleží na tom či zámková dlažba sa vyrába tzv. vibrovaním, lisovaním alebo ide o kombináciu obidvoch metód.

"Vibrolisovaná" zámková dlažba obsahuje iba malé percento vody. Ďalším faktom je, že takto vyrábaná zámková dlažba obsahuje minimálne percento dusičnanov a tým pádom sa sprievodné javy "dozrievania" objavujú iba zriedkavo. Pri zle "zvibrovaných" dlažbách sa stáva, že postupom času a pod vplyvom poveternostných podmienok sa začnú drobiť a rozpadávať.

Akú zvoliť hrúbku zámkovej dlažby?

Zámková dlažba sa vyrába v rôznych hrúbkach. Zvyčajne je to 4, 6 až 10 cm. Dlažba v hrúbke 4 cm je vhodná na chodníky a miesta, ktoré nebudú namáhané vysokým zaťažením.

Klasická zámková dlažba

Pokiaľ chcete dlažbu uložiť na miesto, kde bude prechádzať aj osobný automobil, prípadne tam bude parkovať, potrebujete zvoliť dlažbu s väčšou hrúbkou, a to 6 až 10 cm. Pokiaľ bude plocha zaťažovaná automobilmi s vyššou hmotnosťou – ako sú napríklad dodávky alebo z času na čas prejde po nej aj traktor, je potrebné zvoliť dlažbu s hrúbkou 10 cm.

Zámková dlažba - typy povrchov

Pokiaľ ste už videli nejaké zámkové dlažby, mohli ste si všimnúť, že majú rôzne povrchy. Niektoré sú hladké, iné zase drsné.

Červená zámková dlažba

Drsné zámkové dlažby majú vyššiu protišmykovosť, než tie hladké. Ak po nej často prechádzate v zime, je lepšie vybrať si protišmykovú zámkovú dlažbu. Ak nie, môžete ostať pri hladkej.

interactive connectionVedeli ste, že? Zámkovú dlažbu uchránite pred povrchovým znečistením napr., od automobilové oleja alebo iných chemikálií impregnačným náterom od firmy Den Braven?

Text: Martina Zvolanská     

  • Kategórie

Podobné články