Na kúpu bývania potrebujeme desiatky mesačných platov

Na kúpu bývania potrebujeme desiatky mesačných platov

Redakcia - 24. júla 2017 - 6485. zobrazení

Nižšie ceny nehnuteľností ešte nemusia znamenať dobrú dostupnosť. Ak sú príjmy ľudí na nízkej úrovni, z vlastných peňazí si bývanie len tak ľahko nezaobstaráme. To sa týka všetkých priemerne zarábajúcich Slovákov, ktorí na kúpu potrebujú desiatky platov.

Pomer príjmov a cien nehnuteľností je na Slovensku dlhodobým problémom. Naše platy síce príležitostne porastú o niekoľko desatín percenta, no stúpajú aj ceny bytov a domov. Tým sa tento priepastný nepomer nemení a našinec si musí na bývanie šetriť dosť dlho. Podľa údajov z viacerých štatistík sa dokonca jedná o desiatky priemerných mesačných platov.

Priemerná mesačná mzda nestačí ani na 1 m2 bývania

bývanie

Priemerná cena bývania na Slovensku sa na konci minulého roka vyšplhala tesne pod hranicu 1300€/m2. V prípade priemernej mzdy sa rok uzatváral sumou 912€, čiže za jeden priemerný mesačný plat sme si nemohli kúpiť ani m2 obytného priestoru bez ohľadu na to, či ide o dom alebo byt.

Počet platov potrebných na kúpu bývania je všade iný

Dostupnosť bývania v pomere k platom je v každom regióne iná, pričom závisí aj od výmery objektu a jeho pôvodu. Rozdiely sú však aj v platoch, no určite nie až také priepastné ako pri nehnuteľnostiach. Kým v malých mestečkách a na vidieku nám na kúpu postačí 20-30 platov, v lukratívnych lokalitách Košíc a Bratislavy strávime šetrením celé roky.

Bratislava má jednu z najhorších dostupností bytov v Európe 

bratislava

Práve Bratislava je v rebríčku dostupnosti bývania najnižšie, čo spôsobujú dosť vysoké ceny realít, avšak posledná priečka jej nepatrí len medzi našimi mestami. Podľa Eurostatu a správy Europe Housing Report je spomedzi 18 hodnotených metropol Európy mestom s najhoršou dostupnosťou bytov a v prípade rodinných domov sa pohybuje v poslednej trojke.

Dostupnosť bývania za 1 priemerný plat – Bratislava    Byt Rodinný dom
0,36 m2 0,50 m2
Dostupnosť bývania za 1 priemerný plat – zvyšok SR    Byt Rodinný dom
1,48 m2 1,48 m2

Situácia s dostupnosťou bývania v pomere k výške zárobkov neprináša sľubné vyhliadky. Ak vezmeme do úvahy, že ceny bývania momentálne rastú podstatne rýchlejšie ako platy, vidina lepšej dostupnosti sa ešte viac vzďaľuje. Pri financovaní bývania výhradne z vlastných peňazí tak musíme rátať s tým, že sa nám ho podarí zaobstarať až po niekoľkých rokoch.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články