Vonku sa už poriadne oteplilo a vy susedovi ticho závidíte výstavbu nového skleníku? Je čas zriadiť si vlastný. Prečo? Skleník má hneď niekoľko výhod…
Prečo sa pustiť do výstavby skleníka?
Ešte predtým než sa pustíme do projektovania skleníka, je vhodné oboznámiť sa s miestnymi predpismi. V niektorých záhradkárskych lokalitách sa stavba skleníka nepovoľuje. Obvykle však skleník v záhrade nebýva problémom.
Dajme si pozor na to, aby sa skleník nachádzal minimálne tri metre od hranice pozemku. V rámci zachovania dobrých susedských vzťahov, ešte pred samotnou realizáciou, oboznámte susedov so svojim zámerom a berte ohľad aj na ich potreby a požiadavky.
Veľkosť skleníka môže byť rôzna, záleží len na vašich možnostiach a preferenciách. Jednoduchšie je však zriadiť si skleník o niečo väčší, než k nemu neskôr pristavovať, preto počítajme s určitou priestorovou rezervou.
Pri projektovaní majme na zreteli aj dostatočné vetranie a zavlažovanie. Zbierajme dažďovú vodu do nádrží cez filter a doprajme rastlinám prirodzenú zálievku. Zavlažovanie pitnou vodou je nielen neekonomické, ale niektoré vlastnosti pitnej vody nemusia byť pre pestované rastliny ideálne.
Kam skleník umiestniť?
Umiestnenie skleníka je najvhodnejšie v plne osvetlených častiach záhrady. V prípade, že chceme pestovať celoročne, zvážme aj vykurovanie skleníka. Zelenina dopestovaná v zime je však ochudobnená o prirodzené slnečné svetlo, takže za hlavnú sezónu pestovania v skleníku považujme, ako aj u ostatných plodín, jar a leto.
Skleník by mal byť orientovaný ideálne v smere východ – západ a k smeru vetra obráťme jeho najkratšiu stenu. Pokiaľ je to možné, pristavme si skleník priamo k južnej stene domu. Okrem tepelnej výmeny, ku ktorej bude dochádzať medzi domom a skleníkom sa nám naskytne ďalšia pridaná hodnota vo forme možnosti pozorovania rastúcej úrody zblízka a tiež pohodlnému zberu, doslova, v papučiach.
Choroby tují: Prevencia, príznaky a liečba
Viete, aké sú najčastejšie choroby tují? Aká je tá najúčinnejšia liečba a prevencia? Akí škodcovia tuje ohrozujú najčastejšie a prečo?
Ideálnou možnosťou je aj kombinácia dvoch stavieb – skleníka a kurníka. Skleník v zime poslúži hydine ako útočisko pred mrazmi a za odmenu nám sliepky pôdu krásne prekypria a pohnoja.
Autor textu: Nina Kvasňovská